"היה לי הרבה מאוד מזל. אם הטרקטור היה פוגע בזה עם קצת יותר כוח, הייתי מתפוצץ". כך סיפר עומר ערווד, בן 31, פועל מדליית אל-כרמל, שגילה אתמול (רביעי) פגז חי במהלך עבודה באתר בנייה בצומת רעננה.

כיצד נפל שם הפגז? למשטרה עדיין לא ברור. האזור כולו נחסם אתמול לשעות ארוכות, עד שפונה הפגז מהמקום. כך זה נראה בשטח, כשהגיע החבלן המשטרתי, בסרט שצילם ערווד במכשיר הטלפון הסלולרי שלו:


הפגז, מסתבר, לא נתגלה באופן מיידי. הוא היה מוסתר בחול, לא התגלה והועבר יחד עם ערימות חול נוספוץ למרחק של כ-100 מטרים, לאזור בו נבנית תשתית של בזק. רק אחרי ש"טייל" בכל רחבי אתר הבנייה, הוא התגלה במקרה על ידי ערווד, ששימש כנהג המדגף (טרקטור קטן). הוא ניסה להרים חול - כשפגע לפתע בחפץ קשיח.

לאחר שהוא וחבריו חפרו מספר דקות, חשפו להפתעתם הרבה את הפגז. אורכו היה כשישים סנטימטר והיקפו כשלושים. המשטרה העבירה את הפגז הרחק מהצומת, לעבר תעלת חול, ופוצצה אותו באופן מבוקר.

"זה היה פיצוץ ענקי", סיפר הפועל וויסאם מקלדה. "כנראה היה מדובר בפגז רציני מאוד, עם הרבה חומר נפץ. היינו בהלם כשהבנו ליד מה עבדנו כל הזמן הזה בלי לדעת. מזל שזה נגמר בשלום".