בקיץ האחרון יצאה לדרך ליגת הכדורסל של בתי הכנסת ברעננה. גורמים בבתי הכנסת בעיר מספרים שהליגה כל כך מעניינת את המתפללים, עד שהיא הפכה לנושא החם ביותר בו דנים יראי השמיים במקום. "מה עשתה השבוע קבוצת הכדורסל?", היא שאלה שכיחה בערבי שישי, של המתפללים שאינם מגיעים לצפות במשחקים.

מדובר ביוזמה חדשה בעיר, אשר תפסה תאוצה ומארגניה מקווים כי תלווה אותנו עוד שנים ארוכות. בסוף העונה, כאשר יזכה אחד מבתי הכנסת בגביע, הוא יוכל להתחיל בבניית ארון גביעים, לצד ארון הקודש. המשחקים אגב, משוחקים תחת הסכמתם של רבני העיר.

משחקי הליגה משוחקים באולם הספורט של בית הספר "אריאל" ברעננה בכל מוצאי שבת, כשעה לאחר צאת השבת. כך למשל, במחזור הבא, אשר צפוי להתקיים בשבת, צפויה קבוצת בית הכנסת "אוהל ארי" לפגוש את קבוצת "לכו נרננה".

"במהלך השנה האחרונה חשבנו על רעיון שיוכל לחבר לקבוצה גם את הקהילה, וחשבנו על רעיון 'ליגת קהילות בתי הכנסת'", מספר נתן בנימין, מנהל קבוצת אליצור רעננה ויוזם הפרוייקט. "הציבור הדתי ברעננה מורכב מקבוצה גדולה מאוד של אנגלו-סקסים, שזה ציבור מאוד ספורטיבי ותחרותי. הם ממש התחברו לרעיון הזה".

מי שחושב שמדובר בליגה חובבנית, של חבר'ה שלא יודעים הרבה יותר מלזרוק לסל, שיחשוב שנית. בין שחקני הליגה ניתן למצוא שחקנים רבים המשחקים בליגות הנמוכות, ושחקנים שבעבר כיכבו בליגות הנוער. הרמה בהתאם.

אחד האתגרים המרכזיים העומדים בפני מארגני הליגה הוא נושא קהל, שגם הוא נוחל הצלחה בינתיים. כך למשל, במשחקה האחרון של קבוצת בית הכנסת "אור ישראל", הצליחה להביא הקבוצה קהל של לא פחות מ-50 איש מבני הקהילה.

לעומתם, דווקא הקבוצה שכיום מובילהה בגאון את טבלת הליגה, עם שני נצחונות בשני משחקים, זו של בית הכנסת "השטיבל", הצליחה עד כה להביא רק 10 עד 15 אוהדים למשחקיה.

"אנחנו מנסים בכל משחק להביא יותר קהל", מתוודה מארגן הקבוצה, מייקל גולדברג, סטודנט בן 26 לראיית חשבון ב"מכללה למינהל", ושחקן עבר בקבוצת "מכבי גני תקווה" מליגה א'. "הגבאי של בית הכנסת שלנו מודיע שבועיים לפני כל משחק שהולך להתקיים משחק של הקבוצה, והמטרה היא לנסות להגדיל את כמות הקהל".

עוד מסתבר, כי ב"שטיבל" אחד השחקנים המככבים הוא לא אחר מאחד מרבני בית הכנסת הרב, יובל ארזי. "הרבנים הם גם חלק מהחבר'ה", אומר גולדברג. "יש תחרות, רוצים לנצח. גם הקבוצה שלנו וגם האחרות באים לכיף, באים ליהנות".

ברעננה יש לא פחות מ-60 בתי כנסת, והמארגנים מקווים שכולם ייסחפו בהתלהבות הכללית.