בזמן שכל אזרחי העולם צמודים לכלי התקשורת, במעקב הדוק אחר המלחמה המתפתחת בין גיאורגיה לרוסיה, יורם וחגית מאור, זוג בני 63 מרעננה, מטיילים במדינת הרי הקווקז בהנאה.

את שיחת הטלפון עם בני הזוג קיימנו היום, כשהם בעיצומו של מסע קניות בשוק בטביליסי, עיר הבירה, בלי שום חשש להמשיך לטייל כמתוכנן.

יורם וחגית הגיעו ביום שישי לדרום גיאורגיה, עוד בטרם פרצו הקרבות בין שתי המדינות, כחלק מטיול מאורגן לקבוצה בת 40 איש השייכים להסתדרות המורים. ברגע שעודכנו על המתרחש, הם מספרים, מרבית המטיילים ביקשו לחזור הביתה.

"את החדשות הראשונות על ההתחממות בין שתי המדינות שמענו בכלל מישראל, מחברים ומשפחה שהציפו אותנו בהודעות וטלפונים מודאגים, הקוראים לנו לחזור הביתה לאלתר. אבל אנחנו לא נלחצים בכלל, ונהנים מאוד מהמדינה היפה הזו".

אתמול הצטרף לקבוצה המאורגנת ח"כ ליאון ליטנסקי, שהגיע למדינה על מנת לעזור לקהילה היהודית. מעבר לזה, הטיול של בני הזוג מאור לא השתנה בהרבה, למעט שלושה ימי טיול מתוכננים בעיר גורי, שנמצאת בלב אזור הקרבות בצפון המדינה. מדובר בעיר הולדתו של סטלין, שבדרך כלל מושכת אליה תיירים רבים.

"כאן, בטביליסי, המלחמה לא כל כך מורגשת. אנשים פה רגועים מאוד ואין פאניקה, אבל מה שכן, יש סולידאריות לאומית חזקה. כל התושבים יוצאים בלילה עם דגלים לרחובות, צופרים ועושים רעש, כאות הזדהות עם תושבי הצפון והמערב שנמצאים בסכנה".

במהלך היום העסקים בבירה אמנם מתנהלים כרגיל, אך בלילה, מספרים בני הזוג, ניתן לחוש בלחימה המתנהלת בצפון, ומאיימת להגיע גם לבירה.

"אתמול בלילה שמענו קול פיצוץ גדול, ומייד אחריו מטוסים חגים בשמיים", מספר מאור, "לאחר מכן, המדריכה המקומית סיפרה לנו שניסו לפגוע במבנה של כלי תקשורת גדול. חוץ מזה, יש גם פליטים רבים שמגיעים לחפש מקלט כאן בטביליסי".

מה מושך אתכם להמשיך לטייל במצב הזה?

"אנחנו מטיילים ותיקים ואנחנו לא מפחדים. זו מדינה מדהימה, עם נופים נהדרים וכנסיות מאוד מרשימות. אנחנו ממשיכים את הטיול בדרום מזרח המדינה, שזה לא אזור מסוכן בכלל. המרחב האווירי במדינה היה סגור שלשום בלילה, ונפתח אתמול שוב. אנחנו סומכים על שיקול הדעת של משרד החוץ וארקיע, שאם לא מבקשים לפנות אותנו, סימן שזה בטוח להמשיך לטייל".