לקראת "כנס רעננה למדיניות ההייטק הלאומית" השני במספר אשר ייערך ברעננה מתריעים ראשי תעשיית ההיי-טק: "מנוע הצמיחה של כלכלת ישראל בסכנה".

הכנס יתקיים במשכן למוזיקה ואמנויות בעיר ב-24 ביוני, והוא מיועד להתוות את המדיניות הלאומית בתחומי הטכנולוגיה, החינוך והמימון במטרה לשמר ולפתח את יתרונה היחסי של ישראל בזירה הגלובלית.

זוהי השנה השנייה בה נערך הכנס שראשיו מתריעים כי מנוע הצמיחה של כלכלת ישראל נמצא בסכנה.

אזהרתם של ראשי התעשייה מתבססת על הנתונים שהוצגו לקראת הכנס, לפיהם השקעות הון הסיכון בסין עברו את כמות ההשקעות בישראל כבר בשנת 2005, ואילו בשנת 2007 עמדו השקעות הון הסיכון בסין על 3.3 מיליארד דולר - פי שניים מהשקעות הון הסיכון בישראל, ו- 50 אחוז יותר מההשקעות בסין בשנת 2006.

בישראל לעומת זאת, הגידול בין 2006 ל- 2007 היה מינורי, ועמד על 8 אחוזים בלבד. לדברי המארגנים "נתונים אלו מצביעים על שינוי מגמה ברור, לפיו משקיעי הון הסיכון משנים טעמיהם ונוהרים לסין ולמדינות אחרות במזרח, המייצגות עבורם פוטנציאל עסקי אדיר".

"לא רק משקיעי הון הסיכון משנים טעמיהם", אומר יושב ראש הכנס ומנכ"ל חברת איי.אס.ג'י שלמה גרדמן. "במדינות רבות בעולם המתפתח הממשלות עושות רבות לעידוד תעשיות עתירות הידע כי הן מבינות שאלו הם מנועי הצמיחה המרכזיים שלהן. אין סיבה שגם בישראל לא ננקוט באסטרטגיה דומה במטרה להבטיח את עתידנו.

"אני חושש מאד כי אם לא נפעל היום, התעשייה תיפגע פגיעה אנושה בתוך מספר שנים, ואז כבר יהיה מאוחר לתקן את הנזק. זו יכולה להיות בכייה לדורות".

בין ראשי תעשיית ההייטק אשר כבר הבטיחו את השתתפותם בכנס: שי אגסי - מנכ"ל Better Place המפתחת את פרוייקט המכונית החשמלית", דן וילנסקי - יושב ראש חברת אפלייד מטיריאלס, יהודה זיספאל - נשיא רד בינת ויו"ר איגוד תעשיות האלקטרוניקה, ד"ר גיורא ירון - יושב ראש חברת אקסנט, מקסין פסברג - מנכ"ל אינטל ישראל, ד"ר מיקי רודה - סגן נשיא לפרויקטי צמיחה ב- IBM, ואחרים.