השבוע נחנך מבנה חדש לבית איזי שפירא, מרכז לטיפול בילדים ומבוגרים עם צרכים מיוחדים.

הבניין החדש תוכנן כך שיותאם למטופלים וצרכיהם, בדגש על עקרונות נגישות מקיפים, ותכנונו נעשה בתיאום עם אנשי הרפואה של העמותה, מומחים בנושא נגישות, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים ומומחים לצבע, תאורה ואקוסטיקה, אשר מחקרים הראו כי להם השפעה רחבה על המטופלים.

"לאחר בדיקות שערכנו גילינו שיש חשיבות גדולה לגורמים מסוג זה", אומרת ג'ין יודס, מנכ"לית בית איזי שפירא,
"רעש, לדוגמא, ידוע בתור גורם ללחץ, ועל כן יצרנו מערכת אקוסטית המסייעת להפחתת הרעשים. כל כיתות הלימוד נצבעו בצבעים בהירים ועל כל שלט במתחם הותאם שלט מצויר בשפת הסימנים, הכל במטרה להקל על הרגישויות של המטופלים".

בנוסף נחנך במתחם חדר החושך הטיפולי הגדול בישראל, המאפשר טיפול בסביבה מותאמת נטול גירויים חיצונים. "קירותיו של חדר החושך נצבעו בצבע סגול כהה, התקרה שובצה בנוריות זעירות המדמות את כיפת השמיים והצבנו וילון סיבים אופטיים המדמה את קצב פעימות הלב", אומרת יודס, "במרכז חדר החושך הוצבה מכונת חיבוקים, המיועדת לאנשים שסולדים ממגע אך זקוקים לחיבוק.

"בנוסף, הכנסנו לחדר מכשיר המגיב לקול על ידי תאורה, מסייע לילדים ומבוגרים המתמודדים עם קשיי דיבור להשמיע ולשמוע את קולם, ומכשיר שנותן תמונת אור על ידי לחיצה על מתג, מאפשר לימוד בקרב ילדים עם צרכים מיוחדים או קשיי ראיה, לבצע את הפעולה".

בהנהלת בית איזי שפירא מקווים, שהמבנה יהווה מודל לשינוי התפיסה התכנונית וישפיע על אנשי מקצוע לנקוט בשיטה המתחשבת לא רק בצרכיו הפיזיים של האדם, אלא גם בצרכיו החושיים.