"לא נעמוד מנגד בזמן שעתידה הדמוקרטי של המדינה מוטל בספק... שיעור האזרחות הטוב ביותר שאנחנו יכולים לעבור הוא לצאת מבתי הספר ולמחות בכיכרות הערים וברשתות החברתיות, נגד הניסיונות לפגוע בערכי הבסיס של המדינה שעליהם התחנכנו. שמירה על הדמוקרטיה היא לא עניין של ימין או שמאל... אנו בני ובנות הנוער מבקשים משליחי הציבור שלנו: אל תפגעו בדמוקרטיה רק בשביל אדם אחד, יהיה תפקידו ומעמדו אשר יהיה".

רעות, נטע ואייל. לפני שיהיה מאוחר מדי | צילום: אסף פרידמן

את הפנייה הזאת לבני הנוער להצטרף להשבתת המשק למען הגנה על הדמוקרטיה הישראלית ניסחה והפיצה בפייסבוק רעות בית הלחמי, בת 17 מרעננה, תלמידת י"ב מגמתה ביולוגית-ספרותית.

היוזמה לפעולות המחאה החלה ביוזמתו של הפעיל החברתי יאיא פינק, מועמד לכנסת מטעם העבודה, וידיד משפחתה של רעות. הוא הזמין אותה לישיבה הראשונה של מטה המאבק, שבמהלכה הוקמו ועדי פעולה. רעות קיבלה על עצמה לארגן את הנוער ותנועות הנוער.

בפוסט שפירסמה לאחר מכן כתבה: "בשנים האחרונות, ובייחוד בשבועות האחרונים, אנחנו עדות ועדים לתהליכים אנטי-דמוקרטיים בישראל: המלחמה בבג"ץ ובמערכת המשפט, חוק החסינות וההסתה נגד השמאל ונגד קבוצות מיעוט. בשבוע שעבר הרגשתי את ההסתה על בשרי, כשקיבלתי שיחות טלפון שבהן קיללו אותי מסיבה אחת: הטלפון שלי התפרסם בהקשר לפעילות למען מדינה יהודית ודמוקרטית".

מאות בני נוער מרחבי הארץ חתמו על העצומה שפירסמה רעות. אחת מהן היא חברתה לכיתה של רעות, נטע אייכלר (18), תלמידה במגמת מחול וביולוגיה. רק אחרי הנסיעה לפולין בכיתה י"א, החלה להתעניין בתחום הפוליטי, והלכה להפגנות, למשל להפגנה של ארגון הנוער הגאה "איגי", למען מרחב בטוח לקהילה הלהט"בית; ולהבדיל, להפגנה נגד חוק הלאום ולהפגנה למען זכויות הנשים במחאה על עשרות הנשים שנרצחו. היא הייתה גם פעילה בפרויקט "כאן ביתי" של תנועת "המחנות העולים" (קייטנה לילדי עוטף עזה).

גם אייל דבאש (14), תלמיד כיתה ח' מהרצליה, השתתף במחאה. למרות גילו הצעיר, הוא כבר מנוסה בפעילות חברתית, ציבורית ופוליטית. הוא פעיל ב"נוער עבודה", השתתף בפעילות מחאה נגד ההתחממות הגלובאלית, ולהבדיל, במאבקם של תושבי שכונת גן רש"ל, שבה הוא מתגורר, להשאיר את שדה התעופה במקומו. הוא בעצמו כתב לוותמ"ל (הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים) מכתב בנושא. בבית הספר הוא משמש מש"צ (מדריך שטח צעיר), ופועל להגברת המודעות לאהבת הארץ והציונות. "כאזרח אני חושש לעתידנו, ולכן אנו חייבים להיאבק עכשיו לפני שנגלה שמאוחר מדי", אמר.

אירועי המחאה, שכותרתם "שובתים למען הדמוקרטיה", החלו בכנס חירום בכנסת, נמשכו בעצירת העבודה לטובת שיעורים על יסודות המשטר הדמוקרטי, ואחר הצהריים התכנסו בחמש כיכרות ברחבי ארץ מעגלי שיח, ללימוד על חשיבותה של הדמוקרטיה. לאחר כך התקיים מצעד לעבר בית ראש הממשלה בירושלים. נטע החמיצה את אירועי המחאה בשל טיול מתוכנן מראש לבודפשט. "אהיה בהפגנות הבאות", היא מבטיחה.