"אמי התלוננה על הטרדה מינית מצד המטפל שלה ולא התייחסנו למקרה הזה ברצינות. אחרי שנחשפתי לנושא ההתעללות המינית בקשישות, כואב לי מאוד שלא פעלתי כשהמקרה של אמא צף". כך אמרה אחת הנוכחות בהרצאה שארגן מרכז הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית ברעננה.

תופעות מסוימות מאובחנות לעתים בטעות כדמנציה או מחלת נפש צילום: shutterstock
מרכז הסיוע פיתח תוכנית חדשה לגיל השלישי והרביעי המיועדת למנוע התעללות מינית בקשישות ולהעלות את המודעות בקרב אנשי מקצוע לצורך זיהוי וטיפול ראשוני. התוכנית "אף פעם לא מאוחר", אמורה להיפתח בקרוב ומתייחסת הן לאוכלוסייה שעברה פגיעה מינית בעבר והן לתופעת האלימות המינית המופנית כלפי אוכלוסייה מבוגרת וזקנה בהווה. לדברי רכזת הפרויקט קארין זיו, "קשת הפוגעים הפוטנציאלית כוללת בני משפחה, מטפלים. הפגיעה עלולה להתרחש במגורי הנפגעת, בבתי אבות ודיורים מוגנים, או אף במהלך פגישת היכרות.

"ניתן לזהות פגיעה על פי שינויי התנהגות קיצוניים של הנפגעת כגון הימנעות מקשר, קשיי שינה, בכי ודיכאון; גילויי פחד לצד התוקף, התנהגות אגרסיבית של הנפגעת, סימני חבלה ודלקות חוזרות ונשנות בדרכי השתן".

רק 1.5% מהפניות למרכזי הסיוע הן של נשים וגברים מעל גיל 61. "מספרן המועט נובע מתת דיווח של הנפגעים בגילאים הללו. הסיבות לכך: תחושת אשמה, פחד, חשש, תחושת איום, חשש מתגובת הסביבה במיוחד במצבים של ירידה קוגניטיבית, תלות בפוגע כשהוא הדמות המטפלת ועוד".

לדברי זיו, פגיעה מינית באנשים מעל גיל 60 הושמטה מהשיח המקצועי והמחקרי. "חוסר ידע מוקדם של אנשי מקצוע בתחום מוביל להיעדר אבחון וזיהוי של מצבי פגיעה, ולכן תופעות מסוימות מאובחנות לעתים בטעות כדמנציה או מחלת נפש", מסבירה זיו, "מטרת התוכנית לתת כלים לצוותים מקצועיים ולהתאים את אופן הסיוע".

"אחד הקשיים העיקריים בגיל הזה, הוא היעדר שותפים, הזדמנויות ואף לגיטימציה חברתית-תרבותית לשיח שכזה. מטרת הסדנאות היא לאפשר דיאלוג פתוח, חשוב ואמיץ, של נשים מבוגרות וקשישות על מערכת הקשרים שבין הגוף, הבריאות והמיניות". 

ניתן להתקשר 24/7 לקו הסיוע 1202

לפרטים על הסדנא ופרטים נוספים ניתן להתקשר 09-7747760