לאחר מאבק של שנים, מתנגדי תאגיד מי רעננה יכולים לנשום לרווחה: רשות המים הודיעה אמש (ראשון) כי היא מצמצמת את מספר תאגידי המים ועוברת לתאגוד אזורי, כך יבוטל תאגיד מי רעננה ויסופח לתאגיד אזורי בשם "אפולוניה" הכולל הרצליה וטירה. 

תאגיד מי רעננה. צילום: google earth

בהודעה שפרסמה דוברות הרשות נכתב כי: "מועצת רשות המים אישרה את המיפוי החדש המוצע לצמצום מספר התאגידים מ-56 תאגידים ל- 28 תאגידים אזוריים ולאחר דיוקים יוחל תהליך צמצומם.

"המהלך", כך על פי ההודעה, "צפוי לחסוך כסף רב על ידי צמצום הוצאות ההנהלה, ולהניב ניצול והתייעלות כתוצאה מיתרון לגודל וחיסכון בהתקשרויות עם גורמים חיצוניים וביצוע פעולות רכש מרכזיות ותועלות נוספות". 

רעננה - חלוצת המתנגדים  

כידוע, רעננה הייתה העיר הראשונה ממנה יצאו תושבים רבים למאבק לביטול תאגיד המים, כאשר רק ביולי האחרון, ראש עיריית רעננה לשעבר, עו"ד איתן גינזבורג, הופיע בפני הכנסת ודיבר על הצורך בביטול התאגיד והחזרתו לשירות העירוני כבעבר. 

עמדתו זו של גינזבורג זהה לעמדתו גם של ראש העירייה הנבחר חיים ברוידא וממלא מקומו ניר קריסטל שבמשך שנים ליוו את מאבק התושבים לביטול התאגיד. עמדה זו כזכור, כעמדת רבים מעמיתיו לרשויות המקומיות התקבלה חלקית בסופו של דבר, כאשר בסוף חודש דצמבר 2018 אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעת התיקון לחוק תאגידי מים וביוב בו נקבע כי שירותי המים והביוב יסופקו באמצעות תאגידים אזוריים שמספרם לא יעלה על 30 במקום 56 התאגידים הקיימים כיום.

על פי הוראות החוק הכינה רשות המים מפת תאגידים חדשה הכוללת מיזוג של 56 התאגידים הקיימים ל- 28 תאגידים אזוריים שאליהם יתכנסו גם רשויות שאינן משויכות כיום לתאגידים.

"מפת התאגידים החדשה משקפת איזון עדין בין שיקולים שונים", כך בהודעת רשות המים, " ובכללם שימור רצף גיאוגרפי, איזון סוציו-אקונומי בתוך החברות האזוריות, שיוך משותף למתקני טיהור שפכים וכן שיקולים של הפעלת משק מים בשעת חירום (אסון טבע חמור ו/או מלחמה)... רשויות שייקחו חלק במהלך יהיו זכאיות לסיוע תקציבי מיוחד מהמדינה בכדי שמיזוג התאגידים יושלם לטובת כלל תושבי מדינת ישראל". 

יחד עם זאת, רבים מראשי הרשויות המתנגדים באופן כללי לתאגידי המים, שקיבלו את ההודעה אמש (ראשון) בסיפוק, טענו כי זה צעד ראשון "שיוביל לביטול התאגידים באופן מוחלט". 

מתאגיד "מי רעננה" נמסר בתגובה: "מועצת רשות המים פרסמה אתמול הזמנה להשמעת עמדה בנוגע לאיחוד תאגיד "מי רעננה" עם טירה, הרצליה וכפר שמריהו. בשלב זה, טרם קיבלנו את הפרטים המלאים בכל הנוגע לשינוי בחוק תאגידי המים. רק לאחר שנקבל מרשות המים את הנתונים הרלוונטיים והמלאים, נוכל להתייחס לנושא. יודגש כי נבחנת האפשרות לפטור מאיחוד לתאגידים העומדים בקריטריונים שטרם פורסמו. בשל כך, אנו בוחנים את הנושא לעומק ורק לאחר קבלת הנתונים המלאים, נלמד מהן ההשלכות והאפשרויות העומדות בפני התאגיד".