רעננה מצטרפת לעשרות הרשויות בישראל שהחלו לקבור בכוכים ("קבורת סנהדרין") בבית הקברות בכפר נחמן. 

קבורה בכוכים בבית העלמין ברעננה. צילום: פרטי

מעתה כל תושב רעננה שנפטר יהיה זכאי לקבורה חינם בכוכים, במידה ומשפחתו יעדיפו קבורה בקרקע הם יידרשו לשלם 8,000 שקלים, שתזכה אותם בחלקת קבר שבה יוכלו לקבור גם את בן/בת הזוג מעל הנפטר/ת בעתיד. 

כידוע, קבורה בכוכים הינה קבורה בה הנפטרים קבורים זה מעל זה, כשביניהם מפרידה רק האדמה. בשל צורת קבורה זו לא ניתן לנוע בבית הקברות בין מצבות נפרדות וחזיתות הקברים יוצרות יחד מעין קיר זיכרון המרוצף בכל המצבות. לקבורה זו יתרונות רבים: החל מניצול מינימלי של מקום, מיקומה נוח בכניסה לבית הקברות וגם העלות נמוכה יותר מדרכי קבורה אחרות. קבורה זו הייתה הקבורה הרווחת בימי התנאים ומכאן מגיע שמה בז'רגון ההלכתי - קבורת סנהדרין. 

למותר לציין, כי קבורה זו עונה על גדרי ההלכה היהודית.

צילום: פרטי

יו"ר החברה קדישא, הרב מאיר קצין, מסביר: "רעננה צופה פני עתיד. המעבר לקבורה בכוכים הייתה כורח השעה ומתוך ראייה למרחוק כי בעתיד לא יוותרו מקומות קבורה ולכן יש להערך מעתה לקבורה בכוכים שתביא לחסכון במקום וגם תהווה קבורה ראויה על פי ההלכה". 

כלומר, אין 'מצוקת מקום' נכון להיום?

"להיום לא. רעננה ערוכה לקבור בקרקע לעוד 25 שנה לערך, אך אנו קיבלנו החלטה כוללת שמעתה לא ייקברו בקרקע אלא רק מי שמעוניין לרכוש חלקה". 

מה זה אומר?

"כידוע, על פי החוק, כל תושב רעננה, מדגיש לא תושב חוץ, זכאי להקבר בקבורה חינם. קבורה זו מעתה, כאמור, תהיה בכוכים. היה ובני משפחת הנפטר יהיו מעוניינים לקוברו בחלקת קרקע דווקא, הם יידרשו לשלם 8000 שקלים שיזכו אותם בחלקה, שעליה יהיה ניתן לקבור עוד אדם, בן או בת זוג וכו', בהגיע זמנם/ן. אני חייב להדגיש כי עד כה מי שהיה מעוניין לקנות חלקה בקרקע היה נדרש לשלם 14 אלף שקלים, ואנו הורדנו את המחיר ל-8000 שקלים". 

שילוב בין הקבורה בקרקע עם הקבורה בכוכים. צילום: פרטי

קצין מציין כי מאז החלה לאחרונה הקבורה בכוכים, רוב תושבי רעננה, שכידוע ברובם בעלי דירוג סוציו אקנומי גבוה, העדיפו לקבור את מתיהם דווקא בכוכים ולא לרכוש חלקת קרקע. 

עוד מוסיף קצין, כי לצורך הקמת מערך הקבורה בכוכים הושקעו מיטב הכספים והמומחים, כדי לייצר "מערך קבורה בדרגה הגבוהה ביותר והמשוכלל ביותר". כמו כן, לצורך כך, נשכר אדריכל נוף שתכנן את מערך הקבורה כך "שישתלב עם בית העלמין בצורה מיטבית".