ארבעה כלבים מכשכשים בזנבם ברחבי ביתו של רונן סולומון ברעננה, ואף לא מיאו אחד נשמע ביניהם — עובדה אירונית למדי, בהתחשב בשבעה מיליון חתולי הרחוב החיים בישראל ומתרוצצים בראשו. אהבתו חסרת הפשרות לבעל החיים הפרוותי ניכרת מבעד לסיפוריו המזעזעים על התעללות בחתולים, וחמלתו ברורה לכול, כשהוא מספר על הצעדים שהוא נוקט להצלת חתולי הרחוב.

סולומון. זמין בכל היממה לסיוע לבעלי חיים | צילום: אסף פרידמן

"חתולים הם חיה שקופה לכל דבר. אנשים פוגעים בהם, מכוניות דורסות אותם ונותנות להם לגסוס בצדי הכבישים. שוברים להם ידיים, רגליים, משסים בהם כלבים. הכול מותר. אין שום פיקוח", אומר סולומון. דאגתו לחתולי ישראל התחילה ממש מתחת לבית. ככל שנחשף להיקף המצוקה, הרחיב את מעגל פועלו. כעת, הוא מאכיל קרוב ל-280 חתולים ברחבי המדינה.

תוך זמן קצר הפך מפעל האכלת החתולים לפרויקט העוסק בתחום רב-חשיבות: העיקורים והסירוסים. "כל חתולה בוגרת מינית מגיל חצי שנה ברחוב, ממליטה בערך חמישה גורים. ההתרבות מטורפת. תוך זמן ממש קצר מגיעים לעשרות חתולים בנקודה אחת ספציפית, ותוך שנה וחצי יהיו לך שם כבר מאות חתולים. ואין פתרון לזה, אין הגנה עליהם למעשה".

לאחר שחבר אל יגאל כהן, תושב רעננה, ואל ליאת מאיר, תושבת כפר סבא, הם החליטו להרחיב את מעגל ההשפעה, ולפעול באופן עצמאי לסירוס ולעיקור חתולים אצל וטרינרים. כך נולד הפרויקט "סרס-עקר-החזר".

"אנחנו נוסעים למקומות שבהם לעולם לא יהיו עיקורים וסירוסים — קלקיליה, קלאנסווה...", הוא מוסיף.

מאין מגיע הכסף לסירוס?
"ברוב המקרים הוא יוצא מהכיס שלנו. בממוצע התהליך עולה 150 שקלים, אבל זה לא כולל את המחיר כשזה מסתבך. אם חתול צריך עקירת שיניים, אנחנו לא נחזיר אותו לרחוב בלי סיכוי אמיתי לשרוד. בגלל זה אנחנו מתחילים לגייס כסף".

המקצוע שלך קשור לתחום החיות?
"ממש לא. אני טבח. עבדתי בזה, אבל אני כבר לא עוסק בזה, כי כל הזמן אני מקבל שיחות טלפון על חתול שנדרס, על גור במנוע של הרכב, וכדומה. אני צריך להיות זמין בכל שעות היממה לצורך עזרה לבעלי חיים".

יש אנשים שרואים את העיקור והסירוס כהתעללות בחתול.
"אני מציע להם לבוא אתי יום אחד, לראות גורים בני חודשיים שנכנסים למנועים ונוסעים אִתם. או שהם נטחנים במנוע כשהאדם הדליק את האוטו ומתים בייסורים, או שהם נופלים בכבישים ראשיים ונדרסים".

לדבריו בעוד שבחברה הערבית רוב החתולים נפגעים ממכוניות, ביישובים היהודיים יש שיעור אחוז גבוה של חתולים שמתים כתוצאה מהתעללות האדם.
סולומון מותח ביקורת על טיפול המדינה במצב. "משרד החקלאות מקצה 3 מיליון שקלים לעיקורים ולסירוסים. זאת בדיחה. חייב להגדיל את התקציב".

התרומה לעיקור ולסירוס אינה עניינם של אוהבי החתולים בלבד. "למי שאוהב חתולים ולמי ששונא חתולים יש אינטרס זהה. שנינו לא רוצים את החתול ברחוב. לכל חתול מגיע בית".

משימות הסירוס, העיקור וההאכלה הבלתי פוסקות מחייבות את סולומון, המכונה "הלוחש לחתולים", ואת שותפיו, לפנות לבקשת תרומות כדי שיוכלו להמשיך בעשייתם.
"בממוצע 60-50 חתולים זוכים לעיקור או לסירוס כל שבוע בחסות הפרויקט, והמטרה לצמצם את הסבל שלהם".

ערוצי התרומה האפשריים לפרויקט הם בהעברה בנקאית (בנק הדואר 09, סניף 001, חשבון מספר 26014530) או דרך פייפאל (paypal.me/projectsnr).