כשברקע דיווחים חוזרים ונשנים על מקרי אלימות נגד נשים, יוזמה חדשה נועדה להעניק לכל אישה ברעננה ביטחוןן אישי. מדריך הקראטה דניאל לויט, שסיים באחרונה קורס מדריכים ב'וינגייט', החליט לתרום שיעורי הגנה עצמית לנשים ולילדות.

דניאל לויט. "חייב להיות מענה לנשים בלי עלות כספית" | צילום: אסף פרידמן

"אנחנו שומעים הרבה בחדשות על אלימות כלפי נשים. אמרתי לעצמי, שחייב להיות מענה לנשים בלי עלות כספית, כדי שכל אחת תוכל ללמוד להגן על עצמה", מספר לויט. "בהתחלה ניסיתי למצוא באופן פרטי מקומות מארחים, כמו הוסטלים ופארקים, ולבסוף הגעתי למכון ויצ"ו בעיר, ופגשתי שם את צביה וולף, רכזת במועצת הנשים העירונית".

בשיתוף פעולה עם וולף ועם אנה פוזמנטיר, חברת המועצה ויו"ר מועצת הנשים בעיר, יצאה היוזמה אל הפועל. גם הרבָּה חן בן אור-צפוני, מקהילת "רענן — בית שמואלי" נרתמה לכך.

"הנושא חשוב מאוד", אמרה פוזמנטיר השבוע. "בכל מקום מותקפות נשים, ולא רק נשים. זה קורה לא רק על רקע מיני, אלא גם על רקע של ניסיון שוד או כל דבר אחר. בדרך כלל אנשים לא יוצאים מהבית עם אביזרי הגנה, וגם מי שמחזיקה בתיק משהו להגנה עצמית, ברגע האמת מתקשה מאוד לפעול. הנשים צריכות לסגל פעילות נרכשת, שהגוף יהיה רגיל להגיב בצורה מסוימת, והשיעורים האלה נותנים מענה בדיוק למצב הזה".

פוזמנטיר. "נשים מותקפות בכל מקום" . צילום: אסף פרידמן

את השיעורים מעביר לויט כאמור, בהתנדבות מלאה, עם חברו אריה תמים. מנעד הגילים רחב, מילדות בנות 12 ועד נשים בנות 50 ומעלה.

"אחת התלמידות סיפרה שיצא לה להשתמש בכלי שלימדתי בשיעור וזה עזר לה", מספר לויט, ומוסיף טיפ לשמירה על הביטחון האישי: "אם נקלעים לאיזשהו מצב, קודם כול לצרוח 'הצילו שריפה' ולא 'הצילו אונס'. מחקרים הראו שזה עובד. אני ממליץ גם לקנות גז פלפל. תלמידה, שרצה לבדה בשדות, סיפרה שקנתה גז פלפל, וכשהיא נמצאת במקומות שיש בהם פחות אנשים היא רצה אתו ביד".

השיעורים מתקיימים מדי יום שלישי בשעה 20:30, ב'בית שמואלי', ברחוב פרדס משותף 14.