עם השנים נדמה כי המשפט "השינוי מתחיל בנו" קיבל ניחוח ציני. אך מדי פעם, יש מקרים המוכיחים, כי הכוח לשנות באמת נמצא בידיו של האזרח הקטן, ויותר מכך, בידיהם של קבוצת אזרחים המתאגדת יחד למען מטרה משותפת. "סיירת התיקונים" של רעננה הינה דוגמה נפלאה לכך.

סיירת התיקונים בפעולה. צילום: פרטי

"התחלנו לפני שישה חודשים. הפרויקט הראשון שלנו היה להתקין גלאי עשן אצל פנסיונרים, בעיקר תוך דגש על אנשי הגיל השלישי. לאחר מכן החלטנו שאנחנו רוצים לקחת את זה שלב אחד קדימה, ועכשיו אנחנו מאתרים דרך התקשורת ופעילים חברתיים אפשרויות שבהם נוכל לסייע", מספר אמיר פוירמן, שנמצא בצוות הובלת הסיירת שהקים אלי פישמן, שכל מטרתה היא לסייע לתושבי רעננה הזקוקים לעזרה בשיפוץ מפגעים בביתם.
אמיר, אב לארבעה ילדים צעירים ותושב רעננה, היה תמיד פעיל חברתי המכיר בחשיבותה של ההתגייסות הציבורית.

איך ההתגייסות מצד התושבים?
"אמיר מוצא את הטלפון ומראה לי הודעה שקיבל רק היום: קבלן תושב רעננה, שפנה אליו מיוזמתו ושאל במה ביכולתו לסייע. בעיקר מדובר בעניין של חשיפה. כמה שאתה נחשף יותר, אנשים נרתמים יותר. באחרונה הגענו לדירה בקריית שרת, והחשמל בה לא עבד. היינו צריכים להחליף את בתי הנורות. לאחר שכתבנו בקבוצת הקיימות, אנשים תרמו וסייעו במה שצריך".

עם אמיר פועל גם אלי פישמן, ובימים האחרונים הצטרפו לצוות ניהול הסיירת צמרת גבע, יפעת קויש ודוד וייל. הסיירת, שהחלה כיוזמה קטנה שכל כולה כוונות טובות, נרקמת כמיזם מגובש ומקיף, ונראה שעבודה לא חסרה: "אנחנו מתאמים את ההתקנות בין המתנדבים לזקוקים לסיוע. דרך זה שאנחנו קובעים שעות מדויקות, הכל הרבה יותר פשוט ומפשט".

גם המתנדבים לסייע עושים זאת בהתנדבות, אבל ככל שהיקף העבודה גדל, כך גם הצורך בידיים נוספות: "עכשיו בעבודות המורכבות יותר אנחנו צריכים עוד אנשים ומגייסים. יש אנשים שמסייעים לנו, אבל יש גבול כמה אפשר להעמיס על אדם אחד. צריכים עוד עורכי דין, חשמלאים. אנחנו גם מגייסים עכשיו רואה חשבון שיסייע".
לא רק לבעלי מקצוע זקוקה הסיירת, אלא גם לבני נוער ותושבים, שרוצים לתת מזמנם: "לפעמים שעה בשבוע זה מספיק. בני נוער יכולים לסייע רבות בהתרמות ובעבודה שמסביב. גם אם הם לא רוצים לנקות או לשייף, הם יכולים לפעול לגיוס כסף לצורך המטרה הזאת".

בשבוע האחרון החלה הסיירת בפרויקט לשיפוץ המטבח בביתה של אישה שעלתה מאיראן, ומתמודדת עם קשיי שפה. כעת, זאת הפעם הראשונה שבה הם עושים קמפיין מימון המונים באינטרנט. "עד היום תרמנו מכיסנו הפרטי, אבל אם אנחנו רוצים להרחיב את הפעילות אנחנו זקוקים לעוד כסף. אנחנו עדיין לומדים כיצד ניתן לגייס כסף". תוך יום גייס הפרויקט קרוב ל-1,500 מתוך 4,000 השקלים הדרושים, והפנים קדימה.
בו-זמנית, עוסקת הסיירת בעזרה לניצולת שואה בת 85 ובתיקון שער לאישה שפנתה לקבלת סיוע.

בדקות האחרונות שנותרו לפני שדרכינו נפרדות, והוא ממשיך לביתה של קשישה בקריית שרת, מתמצת אמיר בקלילות ובצניעות את מהותה של הבחירה לתרום: "חלק מחברה חסונה מתבטא במה שאלה שיכולים נותנים לה בחזרה. זה לא רק לקחת ולקחת ולקחת. אנחנו יכולים לחיות את החיים הפרטיים שלנו, וללכת לעבודה, להיות עם הילדים, לראות טלוויזיה ולישון. אבל משהו מתעורר בך, כשאתה מבין שלא רק המעגל הראשון שלך הוא זה שמשפיע עליך, אלא גם אלה שאתה פוגש בחוץ. כך עלה הרעיון לבדוק איך משפרים את המעגלים האלה. איך יוצרים סביבה טובה יותר".