תושבת רחוב הרב קוק בהרצליה קיבלה השבוע בתיבת הדואר שלה עשר מעטפות קטנות עם מוצרים שהזמינה בסין — "שרשרת לצוואר, משקפיים בדולר לבת, גם תחתונים בדולר ועגילים ב-35 סנט, קליפס לפנס אופניים ב-70 סנט, וכבל לטלפון סלולרי", היא מספרת.

גם אחד משכניה ברחוב קיבל בבת אחת שבע מעטפות קטנות מסין, אחת מהן קצת נקרעה, ומתוכה מציצה מברשת לניקוי מקטרת. עוד הוא יקבל צמיד שרכש בדולר, ושלט בקרה למשחקי מחשב שרכש ב-6 דולר.

החבילות הנערמות בסניף הרענני  | צילום: אסף פרידמן

תושבים מרעננה קיבלו השבוע חבילות ובהן נעלי עקב, חלקים לאופני ילדים, צמידים, טבעות, סיכות (ב-46 סנט), ובעיקר טלפונים סלולריים ואביזריהם, וכן גאדג'טים למיניהם. גם סוחרים מקומיים שהחלו לייבא בעצמם מוצרים מסין, קיבלו השבוע מסרון שהזמין אותם לבוא למרכז המסירה הקרוב לביתם, כדי לאסוף את עשרות החבילות המכילות בגדים ותכשיטים.

עובדי הדואר ברעננה ובהרצליה נערכו השבוע ל"בלאק פריידיי" (שיצוין מחר) ול"סייבר מאנדיי" (שיצוין ביום שני הקרוב). זוהי תקופת השיא בהזמנת חבילות מחו"ל ברשת האינטרנט, ובעקבות חגיגת הקניות הזאת יגיעו לסניפים בשרון עוד מאות אלפי חבילות. בינתיים נאלצו להתמודד עם עשרות אלפי החבילות שהצטברו במיוחד בגל הקניות הקודם, לפני שבוע, ב"יום הרווקים הסיני".

הדוור ניר עובדיה (39), תושב צופים, 13 שנה בחברת הדואר, ממונה על חלוקת דברי דואר ל-2,000 בתי אב ברעננה. "בכל בית אב יש יותר מלקוח אחד", הוא מדגיש, "גם הילדים נוהגים להזמין ברשת ולשלם בכרטיס נטען".

הדוור דורון סלומון מהרצליה | צילום: אסף פרידמן

דוור על סגוויי

כשתרמיל גדול על כתפו, יוצא עובדיה לחלק את הדואר. לעיתים הוא הולך הולך ברגל, לעיתים נוסע באוטובוס או ברכבו הפרטי (תלוי באזור החלוקה). באחרונה החל לחלק את הדואר כשהוא רוכב על הסגוויי שלו. במשמרת שלו ביום שני השבוע עבדו גם הדוורים מאור מעודד, אבי יחבס ואסף וינטר — שתוך כדי מיון לחץ בכף ידו על אחת החבילות ומתוכה נשמעו קולות בכי וטרוניות בשפה הרוסית. "מה שקצת לא מובן לי זה שהחבילה מיועדת למשפחה שנושאת שם משפחה מזרחי. קצת קשה להאמין שהמשפחה דוברת רוסית", הוא אומר.

אגב, גם הדוורים עצמם מרבים להזמין באינטרנט, ואינם מתקשים למצוא בתוך ערימת החבילות את אלה המיועדות להם. אסף הזמין בשביל הוריו תבנית אפייה ומתקן עיתונים, ניר הזמין מוצרים קוסמטיים בעבור אשתו הקוסמטיקאית, ואילו מנהל מחלקת הדוורים ניר כהן הזמין קומקום.

דואר רעננה השבוע |  צילום: אסף פרידמן

כדי להקל את העומס בסניף הדואר המרכזי ברעננה, נפתחו מרכזי מסירה רבים, למשל ב"שופרסל" בקניון רננים, ב"דור-מרקט" ברחוב לוי אשכול, בסופר‑פארם, בחנות טלפונים, בתחנות דלק וגם בפיצוצייה "פרודקט" שברחוב אחוזה. לדברי עובד הפיצוצייה, גיל שמש, מאז שהחלו לחלק שם חבילות נרשמה עלייה של 20 אחוז בתנועת הלקוחות: "מכיוון שאנחנו פתוחים עד חצות, עיקר התנועה אחר הצהריים ובערב". אחת הנשים שהגיעה לאסוף חבילה אמרה שהיא נמנעת מקנייה בפיצוצייה, אבל נכדיה תמיד מנצלים את ההזדמנות לנשנושים.

עציצים מסין

גם בסניף הרצליה נערכו השבוע לגלי הקניות הקרובים. אורן בכר (50), זה 15 שנה בתפקיד, נוהג לחלק את דברי הדואר ברגל או תוך רכיבה על הקטנוע שלו, תלוי באופי האזור. כשהוא מחלק בנווה עמל, שם רוב הלקוחות גרים בבתי קרקע, הוא מעדיף את הקטנוע. לדבריו, בכל פעם שהוא מביא דבר דואר לאחת מנשות השכונה הוא זוכה לפינוקים — קפה ועוגה, או לחוח.

בעיר פועלים 23 מרכזי מסירה, שהגדול בהם נמצא בקניון שבעת הכוכבים, ואחרים פועלים בסוכנויות דואר פרטיות, בחנות למזוודות, בבית מרקחת, בחנות למתנות, בפיצוציות, במכולות ובמינימרקטים. 

צילום: אסף פרידמן

4,000 בתי אב אוספים את החבילות שלהם ב"מיקי מרקט" שבהרצליה הירוקה. בעל המקום מעיד על עלייה של 30 אחוז בתנועת הלקוחות: "בדרך כלל הם מרוצים, במיוחד אם קיבלו כמה חבילות יחד, למרות הודעה אחת שקיבלו. הם פשוט הגיעו לפני שקיבלו הודעות נוספות, אבל אני כבר יודע שממתינות להם עוד חבילות. הם מרוצים פחות כשהם מגיעים לאסוף את החבילה והמקום סגור, ומתעצבנים עוד יותר כשהם נדרשים לשלם מכס על המוצר שקנו, ונדרשים לכתת את רגליהם לסניף הדואר לצורך התשלום. הלקוחות היו שמחים מאוד אילו יכלו לשלם את המכס אצלי, וכן במרכזי המסירה האחרים".

אחד מהלקוחות הקבועים ב"מיקי מרקט", אילן בן לביא, נוהג להזמין בעיקר מוצרי חשמל, למשל סיגריות חשמליות ("חצי מהמחיר שמשלמים בארץ"). הפעם הגיע למרכז המסירה כדי לאסוף עציץ מעוצב שהזמינה אשתו בסין. "אין עציץ כזה בארץ", הוא אומר.

בחברת הדואר מטפלים גם בחבילות שלא נדרשו והוחזרו. "אנו עושים הכל כדי לאתר את הקונים", אומרים בסניף הדואר ברעננה, "מנסים לאתר כתובת או מספר טלפון, או מחכים שהם יפנו אלינו". 

דואר במספרים

  •  בשנת 2017 חילקה חברת הדואר 61 מיליון חבילות עם מוצרים שנרכשו בחו"ל ב-12 מיליארד שקל. כרבע ממספר החבילות נרכש בחודשים נובמבר-דצמבר.
  • כפר סבא מדורגת השנה במקום העשירי בארץ במספר הרכישות יחסית למספר התושבים, עם 268,016 חבילות; הרצליה מדורגת במקום ה-11 עם 258,592 חבילות, ורעננה מדורגת במקום ה-20 עם 166,395 חבילות.
  • ברחבי הארץ פועלים יותר מ-1,300 מרכזי מסירה שנועדו להפחית את העומס מסניפי הדואר.