רק לפני כחודש הוגשה תלונה במשטרה בעקבות מקרה שבו גבר זר קרא לשתי ילדות דרך גדר בגן ילדים עירוני ברעננה, חשף את איבר מינו מולן, ביצע מעשה מגונה בפומבי וביקש מהן לשמור על כך בסוד. הילדות מיהרו כמובן לספר על המקרה, ובעקבות כך המשטרה פתחה בחקירה והעירייה מיהרה לתלות יריעת יוטה כהה ואטומה מסביב הגן, כדי למנוע הישנות של מקרים דומים בעתיד.

בימים האחרונים פנו הורים מגן ילדים אחר בעיר לעירייה, לאחר שהתקבלה החלטה בנושא בשיתוף ועד הגן, וביקשו להתקין יריעות יוטה באופן דומה, בחלקים החשופים של גדר הגן.

חצר גן הילדים בו אירע המקרה, לאחת התקנת בד היוטה | צילום: הורים

לטענתם, קב"טית העירייה דחתה את בקשתם על הסף, בטענה, כי מבנה הגן אינו דורש התקנת יריעות יוטה.

לדברי אחת האמהות בגן, שטחו ההורים את בקשתם שוב בפני גורמים בעירייה, זו הועברה למנהלת מחלקת גני הילדים בעירייה, הגר הוט טלר, ולדברי האם, התשובה שקיבלו ההורים היתה שאין להתקין יריעות יוטה, מאחר ש"יש חשיבות פדגוגית גדולה להיותו של גן חלק מסביבתו העירונית".

"אנחנו לא הגן היחיד, ולמיטב ידיעתי יש עוד גנים שפנו לעירייה בנושא", אומרת האם המודאגת. "המחלקה פשוט מתרשלת בתפקידה, ובמקום לנסות למנוע אירועים מצערים כאלה, מחכים שיקרה אירוע דומה, כדי לנקוט את האמצעים הנדרשים, ורק באופן נקודתי".

לדברי כפיר בן עמי, יו"ר הנהגת הורי הגנים, "להבנתי, כיסוי גדרות גני הילדים ביריעת יוטה אינו מרכיב בטיחותי/ביטחוני בגני הילדים בחוזרי המנכ"ל בנושא בטיחות וביטחון. בפועל, אין אחידות בנושא זה. יש יישובים, שמטעמי בטיחות וקשר עין לגן, מעדיפים בלי כיסוי של יריעות בד, כך שכאשר עובר אורח רואה בעיה בגן הוא יוכל להזעיק עזרה, ויש יישובים שבגלל ריבוי מקרים מעדיפים להפריד את הגן מהרחוב ומעוברי האורח. כמו כן, גם סוג הכיסוי משתנה בין היישובים שהחליטו על הפרדה — יריעות יוטה, חיפוי אלוקובונד (לוח אלומיניום), חיפוי במבוק לא אטום לגמרי ועוד אפשרויות לכיסויים. יש לאמץ גישה שבוחנת כל מקרה לגופו, לשקול יתרונות וחסרונות של כיסוי בהתאם לתנאי המקום, ולא לפסול אוטומטית כל בקשה בנושא".

מעיריית רעננה נמסר: "עיריית רעננה דואגת לביטחונם ולשלומם של ילדי הגנים, ומקפידה ליצור בעבורם את המתחם הסביבתי המתאים ביותר. אנו קשובים לפניות ועד ההורים ומנהלים אתו דיאלוג שוטף. במקרה הנדון הוחלט לאחר בדיקה מקיפה, כי בשלב זה אין צורך להתקין יריעות יוטה בגדר הגן".