"הייתי בן 14 כשקניתי לראשונה סיגריה אלקטרונית", מספר אייל (שם בדוי), צעיר בן 17 מתיכון ברעננה. מסביבו, מחוץ לשער בית הספר, יושבים חבריו ומגלגלים במרץ את הסיגריה הקרובה. כל אחד מהם מספר בגילוי לב מה הגיל שבו קנה את הסיגריה האלקטרונית הראשונה: 15, 16, 17.

מעשנים בבית הספר. צילום המחשה: אסף פרידמן

כך, ליד בית הספר, יושבים הנערים והנערות ומחליפים חוויות נעורים, ובלי משים שואפים סכנה בריאותית לריאותיהם.

"עד אז עישנתי נרגילות, ופתאום הבנתי שזה כמו נרגילה שנמצאת בכיס", מוסיף אייל. ככה, בגיל 14, הפך לראשונה העישון לחלק משגרת יומו.

סם הניקוטין

בחנויות העישון נמכרות היום סיגריות אלקטרוניות במגוון גדול, וברחבי ערי השרון אפשר לראות היטב את פריחתן: בבתי הקפה, ברחובות, בחצרות. ניתן לרכוש אותן עם ניקוטין ובלי, בשלל טעמים, ריחות וצורות.

אחד מהמותגים המוכרים בתחום הסיגריות האלקטרוניות הוא ג'ול (Juul), ויחסם של שלטון החוק ושל משרד הבריאות אל המותג מייצג את הדרך הפתלתלה, על גבול הלגיטימית, שעוברות הסיגריות האלקטרוניות בדרכן לחדור לריאות הציבור.

באוגוסט 2018, לפני פחות משנה, חתם ראש הממשלה בנימין נתניהו על צו האוסר את יבוא הסיגריה האלקטרונית ואת הפצתה, עקב שיעור הניקוטין החורג מהמותר (מעל לחמישה אחוזים). בתגובה, הגישו היצרנית האמריקאית והחברה הבת הישראלית שלה עתירה לבג"ץ, ובה טענו, כי מדובר ב"חקיקה פרסונלית" וב"אכיפה בררנית". כמו כן, הם טענו, כי נעשית אפליה בינם לבין מוצרים אחרים דומים. לאחר הפחתת שיעור הניקוטין בסיגריה ל-1.7 אחוז, המשיכה החברה את הייבוא ואת ההפצה בארץ, אולם מאבקה נגד השלטונות נמשך. לאחר שבדצמבר עבר תיקון לחוק "הגבלת פרסום ושיווק מוצרי טבק", שהחיל את הגבלת הפרסומות והשיווק גם על סיגריות אלקטרוניות, עתרה החברה לבג"ץ, וביקשה להחריג את מוצריה בטענה שאינם מכילים טבק.

אלא שמעמדה של הסיגריה האלקטרונית אינו ברור: מצד אחד עומדים משרד הבריאות, הנחוש שלא לאפשר לסיגריות האלקטרוניות להסתתר מאחורי עשן הסיגריות הרגילות, מומחים המתריעים בדבר סכנת חומרי העישון, ומחקרים אמריקאיים המצביעים על הסכנה בקרב צעירים ובני נוער.

מהצד השני ניצבות יצרניות הסיגריות האלקטרוניות, שטוענות בלי היסוס, כי הן תורמות לבריאות הציבור. זאת ועוד, קיימים מחקרים המצביעים על כך, שסיגריות אלקטרוניות מזיקות פחות מסיגריות רגילות, ותורמות לגמילה מעישון. אלה משמשים בידי היצרנים קלף חזק, לעומת המחסור במחקרים נגדיים.

הדעות עדיין חלוקות, אבל במרחב המעומעם שביניהן ניצב הנוער הישראלי, ועל פי מה ששמענו מחוץ לבתי הספר התיכוניים באזור השרון, ומפי מומחים להתמכרויות ולסרטן, נִראֶה כי שם הבעיה קיימת באופן מפורש.

"הסכנה היא קודם כול גיל התחלת השימוש בסם", אומרת ד"ר דורית פורת יודשקין, פסיכיאטרית ילדים ונוער מומחית מבית חולים לב השרון. "אנחנו מכירים אפילו הורים, שרואים שהילדים מתחילים לעשן ומציעים להם סיגריה אלקטרונית, במחשבה שהנזק יהיה קטן יותר. אבל הניקוטין גם הוא סם, וכשמקבלים אותו באופן חיצוני, מתמכרים אליו. ולכן אנחנו רואים ילדים מכורים בקרב תלמידי הכיתות הנמוכות של חטיבת הביניים, ואפילו בין גילאי בית הספר היסודי. הם מרגישים שהם צריכים את זה כדי להשתיק חרדה, או להרגיע את עצמם לפני אירועים רבי-משמעות בחייהם. לפני מבחן ניתן לראות חצר מלאה בילדים שמעשנים סיגריות אלקטרוניות ונרגעים".

הנאיביות של הציבור, שהתחזקה בעקבות מסעות הפרסום של משווקי המוצר, מקבלת הסבר נוסף בדבריה: "יש לזה ריח טוב, בלי הלכלוך והריחות של הסיגריות. העיניים לא אדומות, הריח בפה לא נשאר. לכאורה, זה משהו נקי וכאילו נטול נזק".

מה סכנת ההתמכרות בהמשך?

"ממחקרים ידוע היום, שילדים שמתחילים להשתמש בסיגריות אלקטרוניות לא עוצרים שם. הם עוברים לעישון של סיגריות רגילות, ומשם הם ממשיכים לעישון של חומרים ממכרים שאינם חוקיים".

גם סיגריות אלקטרוניות שאינן מכילות ניקוטין יכולות להוביל להתמכרות בשלב מוקדם?
"כן, כי חלק מהעניין של ההרגל בעישון הסיגריות, זה לא רק החומר שנכנס אלא גם ההתנהגות שנלווית לכך. זאת אומרת, שמתרגלים לעשן באירועים מסוימים, בפעילויות מסוימות. זה הופך את זה להרגל של התמכרות התנהגותית".

צילום המחשה: אסף פרידמן

"לא באמת נגמלים"

כשפנינו לתלמידי תיכון מאזור השרון, התברר לנו שהעשן המתוק אכן הגיע לכל בית ספר. "זה אמור להיות אמצעי לגמילה", אומר תלמיד תיכון מהשרון, "אבל כל דבר שתביאי לילדים הם יראו את זה כמגניב. לפחות אצלי בשכבה, הם לא באמת נגמלים מסיגריות. הם מוסיפים את זה כתגבור לעישון מקומות ציבוריים, ומעשנים את זה עם ניקוטין".

מסכימים למכור לכם את הסיגריות אף שאתם בני פחות מ-18?
"מוכרים את זה בלי בעיה לילדים בני פחות מ-18. אני בכיתה י"ב, אבל כולם מעשנים. ילדים מכיתה ז' ומעלה. מזמינים את זה באינטרנט מהאשראי של ההורים", אומר תלמיד תיכון מאזור הרצליה. "בלי ניקוטין מוכרים בלי בעיה, אבל גם עם ניקוטין לרוב לא עושים בעיות", מוסיף תלמיד מרעננה.

מסקנה חמורה עולה מדבריו: למרות האיסור, יש בעלי חנויות באזורינו המאפשרים לנערים צעירים לרכוש אביזרי עישון.

ומה בדבר תקנות העישון במרחב הציבורי? כשהתקשרנו למשרדי חברת ג'ול בישראל, והזדהינו כלקוחות שמעוניינים לדעת האם מותר לעשן את המוצר במקומות בילוי, נאמר לנו במפורש, כי הדבר אסור, מאחר שהוא מכיל ניקוטין. כששאלנו בני נוער מהשרון, גילינו שהמצב בשטח מדבר בעד עצמו. על אף האיסור בחוק, נִראֶה, כי בתוך בתי הספר אין צעדי מניעה ולמרבה הפלא, גם בלשכת הגיוס.

"אנחנו מעשנים בכיתה, בתוך הבית ספר. אפילו בצו ראשון עישנתי. אף אחד לא אומר לך כלום", אומר תלמיד תיכון. "כולם מעשנים את זה כי זה נייד. אפשר להסתובב עם הסיגריה האלקטרונית בלי בעיה בתוך מקום סגור, לא שמים לב לזה. העשן שלה הרבה פחות בולט משל סיגריה רגילה".

"מוביל להתמכרות"

ד"ר לילך ישראלי-שני, מומחית לרפואה פנימית ולמחלות ריאה בבית החולים מאיר, אומרת כי "הסיגריות האלקטרוניות מכילות חומרי טעם וריח וניקוטין. ההשפעות ארוכות הטווח של חומרי הטעם והריח עדיין אינן ידועות. עם זאת, מה שכן ידוע הוא, שאנשים שמעשנים סיגריות אלקטרוניות מוּעָדים בהחלט להתמכרות לסיגריות רגילות, שאחראיות בבירור למחלות ריאה ולסרטן. בייחוד בקרב בני נוער, שמתמכרים לסיגריות ומתחילים לעשן לפני התפתחות הריאות, נוצר מצב של הידרדרות גדולה הרבה יותר בתפקודי הריאה ביחס לאנשים שאינם מעשנים".

סיגריה אלקטרונית. צילום המחשה: shutterstock

בעוד המודעוּת בארץ עדיין בחיתוליה, והאכיפה לוקה בחסר, מינהל התרופות האמריקאי (FDA) כבר התריע פעמים רבות על הסכנה לבני נוער הטמונה בסיגריות האלקטרוניות, ופתח בצעדי אכיפה תקיפים נגד היצרנים. ממחקר שהוצג באתר המינהל בחודש האחרון, עולה, כי הניקוטין שנמצא בסיגריות האלקטרוניות עלול להשפיע על עיצוב מוחם של המתבגרים, להשפיע על יכולת הלמידה וההקשבה שלהם, וכן להובילם להתמכרות למוצרי טבק אחרים. על פי סקר הנוער הלאומי שנערך בארצות הברית בשנת 2018, סיגריות אלקטרוניות היו למוצר העישון הפופולרי ביותר בקרב תלמידי חטיבת הביניים והתיכון.

"אתה הולך ברחוב, ורואה ילדים בכיתה ח' מעשנים סיגריה אלקטרונית", אומר תלמיד כיתה י"ב מהוד השרון. סביר להניח, כי אילו היה מדובר בסיגריה רגילה, היה המראה צורם הרבה יותר. חלק בלתי נפרד מההתמודדות עם בעיית העישון בגיל צעיר, הוא הצורך החיוני להיות מודע לבעיה המסתתרת מאחורי העשן התמים והריח המתוק.

תגובת משרד הבריאות: "במסגרת התיקון האחרון לחוק איסור פרסומת והגבלת שיווק של מוצרי טבק ועישון, פעל משרד הבריאות להחלת המגבלות והאיסורים הקבועים בחוק על סיגריות אלקטרוניות. בהתאם לתיקון לחוק, שנכנס לתוקף ב-8/3/19, חל איסור על מכירת סיגריה אלקטרונית לקטין. העובר על איסור זה צפוי לקנס של עד 226,000 שקלים חדשים. משטרת ישראל אמונה על אכיפת החוק. עם תיקון החוק, נעשתה פנייה למשרד לביטחון פנים לאכיפת איסור מכירת מוצרי עישון, ובכלל זה סיגריה אלקטרונית, לקטינים, על ידי משטרת ישראל".