20% מתושבי רעננה הם עולים חדשים, את הנתון המפתיע הזה הנפיק השבוע משרד הקליטה לאחר שהודיע כי רעננה תקבל את אות  "רשות מעודדת עלייה", מטעם ההסתדרות הציונית העולמית ומרכז השלטון המקומי לשנת 2018. 

עולים מפריז. צילום: הסוכנות היהודית

על פי הנתונים 1062 עולים חדשים עלו לרעננה רק בשנת 2018, מה שמציב אותה בצמרת הערים הקולטות עליה בישראל. 

"רבים חוזרים לארץ מוצאם"

יחד עם זאת, גורמים במשרד הקליטה מסבירים: "בניגוד ליתר חלקי הארץ רעננה מתאפיינת בעליה נוחה יחסית של אנשים בעלי הון אישי ובעלי מקצועות חופשיים. הם אינם נטל כלכלי על העיר, אלא להיפך הם מניעים את הכלכלה שלה". למרות דברים אלו נתונים שונים שמנפיק משרד  הקליטה גם מעלה שאחוז התושבים החוזרים ברעננה גבוה מאוד ביחס לשאר חלקי הארץ: "עולים רבים ממערב אירופה המבוססות וכן ממדינות צפון אמריקה ארצות הברית וקנדה", מסבירים במשרד הקליטה, "חוזרים בסופו של דבר לארץ מוצאם, בשל חוסר התאקלמות, בעיקר כלכלית, בהתאם לרמת הכנסה לה היו מורגלים. והדבר לא שונה ברעננה". 

יריד עליה. צילום: הסוכנות היהודית

"עליית וויקנד"

בנוסף, יש לציין כי כמות העולים החדשים ברעננה שמקיימים "חים כפולים" היינו מתגוררים בישראל ועובדים בצרפת הוא גבוה מאוד. :זו תופעה מאוד מוכרת אומרים נציגי סוכנות, "צריך לזכור שרוב גדול מהעליה הצרפתית עלו לישראל בגלל ציונות טהורה, אבל יש חלקים לא מעטים שעלו בגלל סיבות נוספות, ובהן אנטישמיות, או כ'גרנטי' לבטחון במידה ו.. את עיקר פרנסתם ועסקיהם הם משאירים בצרפת, ומגיעים רק לסופי שבוע. קוראים לזה עליית 'וויקנד' - סופי שבוע. ברעננה רבים מהעולים שייכים לסוג הזה. ההבדל ביניהם לבין קהילות צרפתיות אחרות, כמו נניח בכפר סבא למשל, היא שהעולים האלו גם בעיר בה הם מתגוררים בישראל עדין מקיימים אורח חיים כאילו היו בפריז או במרסיי. הם מעדיפים לשלוח את ילדיהם למערכת חינוך דוברת צרפתית, ואפילו בבתי הכנסת הקהילתיים שלהם מדברים בצרפתית, כולל הדרשות שרב הקהילה נותן". 

כלומר, הם לא ממש הגיעו לישראל. 

"במובן מסויים זה נכון. אנחנו גם גילינו תופעה מאוד מעניינת שבה גם בתוך העליה הצרפתית הגדולה יש מאבק על הנושא הזה בין אלו שנקרא להם הציונים, לבין אלו שעדיין חיים חיים כפולים. זה נושא מרתק ומוכר". 

עולים מצרפת בשנה האחרונה. צילום: הסוכנות היהודית

אריאל קנדל, מנכ"ל עמותת "קעליטה" - ארגון הגג של עולי צרפת בישראל - אומר כי למרות קליטת העליה של יהדות צרפת בישראל עדיין קימים בעיות: "כ-40 אלף עולים הגיעו מצרפת לישראל בשנים האחרונות. גל העלייה הגדול החל במרץ 2012, אבל בשלוש השנים האחרונות יש מגמת ירידה בולטת במספר העולים.

"היום מדינת ישראל לא ערוכה לקבל עולים מצרפת. המדינה חייבת להשקיע יותר - תקציבים, תוכניות קליטה, תעסוקה ודיור - בכדי להעלות עולים מצרפת לארץ. יש פוטנציאל של כ-200 אלף איש שיכולים לעלות מחר בבוקר, ואסור לפספס את ההזדמנות". 

במחלקת הקליטה בעירייה מבהירים כי הנתונים לגבי העולים החוזים דווקא לא מאפיינים את רעננה: "רעננה הוגדרה כעיר מעודדת עלייה ולא רק עיר קולטת עלייה", אמרה נחמה אפרתי, ראש המחלקה, "בעידן (טכנולוגי)  בו שביעות רצון של תושבים ובכלל זה עולים חדשים משתקפת ברשתות החברתיות עולים וותיקים חולקים עם עמיתיהם ובני משפחותיהם את שביעות רצונם מאיכות חייהם ברעננה. כך נוצרת "הגירת שרשרת" המסתייע רבות באמצעים הדיגיטאליים והטכנולוגיים.

נחמה אפרתי. צילום: פרטי

עוד הוסיפה אפרתי: "רעננה קולטת עולים מ-22 מדינות, העלייה מצרפת היתה דומיננטית בשנות 2014-5 אך לאחרונה דווקא העולים מברזיל, טורקיה הם הגלים החדשים לצד מגוון מדינות נוספות מניעי עלייה מגוונים אך דבר אחד ברור ל"רעננה עולים מתוך בחירה" בזכות שמה שהולך לפניהם בקהילות היהודיות בחו"ל, איכות החינוך , איכות חיים ופלורליזם תרבותי שבה.

"לרעננה עולים בעיקר משפחות עם ילדים", ממשיכה אפרתי, "מידי שנים משתלבים במערכת החינוך העירונית בין 400-600 תלמידים עולים. מספר התלמידים הלומדים מחוץ לרעננה זניח נהפוך הוא. אני מקבלים פניות של עולים חדשים מבחוץ, לבוא וללמוד בבתי הספר שלנו בזכות איכות השילוב הלימודי והחברתי של ילדי העולים.

לסיום קובעת אפרתי: "אנחנו עמלים רבות לשילוב החברתי של העולים בקהילה ובכלל זה פועלים להפחתת סטראוטיפיים, הכללות לגבי קבוצה זו או אחרת . כתבות כאלה לצערי יוצרות דעות קדומות שאינן מבוססות מציאות בעיקר בעיר שחרטה על דיגלה פלורליזם ורב תרבותיות". 

העירייה: "נותנים מענה לכל הצרכים"

כאמור, בעירייה  קיבלו בסיפוק רב את הודעה על זכייתם באות "רשות מעודדת עלייה": "עיריית רעננה משקיעה באופן ניכר בקליטה ובשילוב אוכלוסיית העולים, אשר מהווים כ-20% מתושביה", נמסר, "העיריה מפעילה מגוון תכניות, שירותים ופעילויות במגוון תחומים על מנת לסייע לעולים להיקלט בכל מעגלי החיים.

משפחת שרייבר מפריס. צילום: הסוכנות היהודית

את הפעילות רחבת ההיקף בתחום, מלווה מחלקת הקליטה העירונית המהווה כתובת ראשונה וישירה לעולים עוד טרם עלייתם ארצה. המחלקה מעסיקה עובדים דוברי שפות וכן מערך מתנדבים עולים ותיקים וילידי הארץ למתן מענה זמין ויעיל לצרכיהם המיוחדים של העולה ובני משפחתו. לצד עבודה שוטפת זו, המחלקה מקדמת יוזמות ופרויקטים ביצירת שיתופי פעולה עם מחלקות העירייה השונות, משרדי הממשלה (חינוך, רווחה, קליטת עלייה  ועוד) וכן עם עמותות וארגונים מהמגזר השלישי. לאחרונה הרחיבה העירייה את תחומי פעילותה והיא מקדמת את תחום התעסוקה של העולים, קידום עסקים ויזמות של עולים, וקידום יוזמות למען צעירים עולים. 

"כמו כן, מושם דגש מיוחד על שילובם של תלמידים עולים במערכת החינוך, והעיר רשמה הישגים רבים בתחום זה, בין היתר: זכיית רעננה באחרונה ב"פרס החינוך הארצי" ובו ניתן לעיר ציון לשבח על הכלתה של תלמידים עולים, קיום תכניות העשרה מגיל הגן ועד הכנה מותאמת לגיוס לצה"ל לעולים ועוד".