מחקר חדש של פרויקט ANYWAY מבית הסדנה לידע ציבורי הצליב את מיקומי מוסדות החינוך ברעננה עם נתוני תאונות הדרכים מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ודירג את בתי ספר לפי כמות תאונות הדרכים סביבם.

מימין: ישיבת בני עקיבא רעננה, בית ספר היובל ובית הספר בר טוב. צילומים: פרטי, אתר ישב"ע רעננה

במסגרת המחקר נספרו סביב כל מוסד לימודים תאונות הדרכים בין השנים 2014-2018 בהן נפגעו הולכי רגל עד גיל 19. סביבת מוסד הלימודים הוגדרה כריבוע שכל צלע שלו קילומטר  ובמרכזו מוסד הלימודים.

באתר שהוקם במיוחד עבור הדו״ח מוזמנים גולשים למצוא ברשימה את ביה״ס שבו לומדים ילדיהם ולחקור את סביבתו. באתר  ANYWAY המלא, המוצג כמפה אינטראקטיבית, ניתן לקבל מידע מורחב ואף לחקור שנים נוספות, לצפות במיקום המדויק של כל תאונה וללמוד אלו סכנות אורבות בכבישים בכל הארץ. 

בתי הספר הראשונים בדירוג בתוך היישוב שלהם שבסביבתם נפגעו הכי הרבה הולכי רגל ברעננה:

שם יישוב

שם מוסד לימודים

סה"כ נפגעים

רעננה

היובל

13

רעננה

ישיבת בני עקיבא

11

רעננה

מ.חינוכי תורני חורב

11

רעננה

ברטוב

11

רעננה

ממ""ד יבנה

10

רעננה

אנקורי סניף רעננה

10

רעננה

תיכון ע""ש אוסטרובסקי

9

רעננה

תיכון חורב רעננה

8

רעננה

חט""ב אלון

8

רעננה

הדר

8

"המטרה שלנו היא לא להצביע על בית הספר ולהגיד שהוא יותר מסוכן מהשני, אלא להגיד: פה התרחשו הרבה תאונות, אם היו מיישמים את הצעדים של חזון אפס, רובן או כולן היו יכולות להימנע", אומרת עתליה אלון, מנהלת המחקר והפיתוח בפרויקט ANYWAY.

גל רייך, מייסד הפרויקט, אמר כי אף אחד מהצעדים של חזון אפס לא דורש תקציבים שלא קיימים ברשויות. "כבר היום ישנו תת־ניצול משמעותי של תקציבים המיועדים לשיפור הבטיחות בדרכים. תחום שגם בו אנחנו מתכוונים לטפל על ידי סיוע לרשויות במיצוי המענקים המגיעים להן".

על יצירת הדו״ח עמלו: דרור רשף, אגם רפאלי-פרהדיאן, דן פולק, אבי קליימן, בניה פרץ, גל רייך ועתליה אלון. 

מעיריית רעננה טרם נמסרה תגובה. 

לקריאת הדו"ח המלא לחצו כאן.