גלי העלייה מצרפת הביאו לנו את ד"ר ג'רמי נידם, רק לפני שנתיים, מומחה בכירורגיה פלסטית המנהל הרפואי של רשת מרפאות האסתטיקה הרפואית  Evo Clinic , שסניף הדגל שלה כבר הפך לשם דבר ברעננה.

ד"ר ג'רמי נידם עם לקוחה. צילום: evo

ד"ר ג'רמי נידם, בן 35 נולד בפאריז, עלה לארץ באוגוסט 2017 לפני שנתיים, מתגורר ברעננה, נשוי + 4 ילדים. רק לפני שבועיים נולד ילדו הרביעי בישראל.

נידם, רופא בכיר בפאריז שעשה עלייה לישראל, נחשב כיום לרופא כירורג פלסטי הצעיר ביותר . לפני שנתיים התקבלה ההחלטה לעלות לארץ בעקבות המצב בצרפת.

ידם ואשתו נעמי, אף היא רופאה במקצועה, עזבו שניהם קריירות מבטיחות ועלו לישראל, "המון חברים שלי בצרפת אמרו לי "אתה משוגע" אתה כירורג גדול בפאריז ובישראל תרוויח פחות כסף" אבל בשבילו זה היה כמו 'אמריקן דרים', להגיע לישראל ולהצליח פה.

כאמור, אשתו נעמי, בת 34, רופאת משפחה, כיום בקופת חולים מאוחדת בהרצליה. השניים קיבלו הצעה ממדינת ישראל  כרופאים, לבוא לארץ ולעסוק במקצוע שלהם. בגלל שבאו השניים מפאריז שנחשבת כמתקדמת בתחום הרפואה לא הערימו עליהם קשיים בירוקרטיים והחשיבו להם את זה כמעט כאילו באו עם דיפלומה מארצות הברית ותוך כמה שבועות ספורים קיבלו רישיון לרופא כללי. "ביקשו ממני 3 חודשים של הסתכלות ומעקב באיכילוב, מספר ד"ר נידם,  ואז נתנו לי רישיון לנתח – בדקו שיש לי את כל המסמכים הנחוצים ואת הכישורים כמובן".

נידם. בצרפת אוהבים מראה טבעי. צילום: evo

אשתו נעמי שהיתה רופאת מיון בפאריז, נתבקשה לתת שנה בקופת חולים כדי לקבל תעודת מומחה וכך הגיע לקופת חולים מאוחדת. "בגלל שהרפואה בצרפת מבחינה רמה היא מהגבוהות שיש, בישראל לא מערימים קשיים וקיבלנו ממש ברכה שהכל הלך ביותר קלות". מספר נידם

כשהגיע ד"ר נידם לארץ פגש את אורית ופבריס קליין, זוג צרפתים שעשו גם הם עלייה, המתגוררים אף הם ברעננה. באותו הזמן חיפש נידם תקן בבית חולים למנתח ניתוחי ושחזורי שד לאחר סרטן השד, "עבדתי 15 שנה ברפואה לא כדי להיות שכיר ורציתי לעבוד בשביל עצמי פה בארץ". אורית ופבריס סיפרו לו על הפרויקט שהם מתכננים ועומלים עליו, הקמת קבוצת קליניקות, רשת בסגנון אירופאי לרפואה אסטטית וד"ר נידם נדלק על הרעיון של לנהל אותה מבחינה מקצועית. "יש ביננו קשר טוב ונכנסו להיות שותפים יחד שלושתנו כאשר אני המנהל הרפואי והרופא הבכיר של איבו קליניק". 

אחד הדברים שהוא הכי גאה בהם בארץ הוא העובדה שהוא לא נאלץ לעבוד יותר 70-80 שעות בשבוע על חשבון המשפחה, ד"ר נידם שהשאיר מאחוריו את הוריו וחמו וחמתו שעזרו לו תמיד, יותר משמח לבלות ולהקדיש זמן למשפחה, גם אם המשמעות היא להרוויח פחות כסף, לעומת צרפת, כי המשפחה שווה יותר.

"בצרפת כל הרפואה היא פרטית ולא מקושרת לקופות חולים כמו בארץ", אומר נידם, "לכן בצרפת הרופאים בונים קשר עם המטופל לאורך זמן, לומדים להכיר אותו ומלווים אותו שנים. בישראל זה מרגיש לפעמים קצת כמו שוק 'רוצה הפנייה', 'רוצה מרשם', סוג של סרט נע. לכן חשוב לי להביא מצרפת לישראל את הטאץ הצרפתי. חשוב לי לשים דגש בעבודה שלי על היחס האישי והמראה הטבעי הנשמר אצל הלקוחות שלי, שלא באמת יורגש שעשו שינוי משמעותי אלא שיוניים עדינים וטבעיים מבחינה אסטטית. חשוב לי גם שיסמכו עלי וירגישו בנוח לבוא להתייעץ על כל דבר ועל כל פרוצדורה". 

מה לגבי ההבדל בין הצרפתיות לישראליות בכל הקשור לניתוחים פלסטיים?

"הצרפתיות אוהבות מראה טבעי, רוצות שיפור אבל בלי שידעו שעשו משהו, ניתוח כל שהוא, הכל עדין וטבעי שאפילו לא ישימו לב לשתלים. לעומת זאת, הישראליות מושפעות מהתרבות האמריקאית וגם מהאחיות קרדשיאן שאצלן בולטים הניתוחים, הישראליות יודעות בדיוק מה הן רוצות. לדוגמא בצרפת 60% משתמשות בשתלי חזה במבנה אגס במקום תפוח שהוא יותר טבעי - בישראל רק 20%. הישראליות של היום באות עם תמונה מהאיסטגרם של מישהו מפורסם ומקבלות השראה מריהנה, ביונסה, קרדשיאן – נשים יותר מלאות עם קימורים". 

צילום: evo

 אנטישמיות בפאריז

"המצב בפאריז לא מה שהיה פעם", אומר ד"ר נידם, "גם לגבי האנטישמיות וגם לגבי מצב היהודים הכללי, אם הצרפתים לא מתכננים לעשות שינוי דרסטי כל שהוא, זה הסוף של כל אירופה". מרחיב ומסביר נידם " אחוז המובטלים רק עולה ועומד כיום על 10% בצרפת, אין תחושת מוטיבציה, אין פירגון – אם אתה מצליח בחיים לא מרוצים ממך. בישראל יש יותר הזדמנויות ומרוצים מהצלחות של אחרים ללא קשר לדת גזע או מין. גם מבחינה אנטישמית – יש המון פיגועים בשנים האחרונות שאפילו ללכת לתיאטרון נחשב היום מסוכן. בישראל אמנם זו ארץ שנמצאת במלחמה מתמדת, אבל אין לי חששות או בעיות שהבת שלי תיסע לתל אביב ליציאה עם חברות שלה- ובפאריז זה בלתי אפשרי- ישנם אזורים שאפילו המשטרה לא יכולה עליהם".

ד"ר נידם רצה לילדים שלו משהו אחר למרות שהוא מפחד מהצבא הישראלי כאבא ל-3 בנים ובת אחת. "אם לא היה את צה"ל יש מצב שכבר הייתי עולה לארץ לפני 20 שנה". ישראל מאז ומתמיד היתה הארץ שלו ונידם חי את חייו כדתי לאומי גם בגבולות צרפת. "אני דתי לאומי ולחיות בפאריז עם כיפה כדתי זה בעייתי – אפילו בשאן זה ליזה אי אפשר להסתובב עם כיפה על הראש , אירופה מאוד השתנתה בשנים האחרונות".