סכנה ברורה ומיידית: מדו"ח שהגיע לידי "מיינט רעננה" עולה כי מתחמי העסקים "וילה רמה" (רחוב החרושת 2) ו-"סולל בונה" (רחוב המלאכה 13, בסמוך לקניון רננים) באזור התעשיה ברעננה נחשפו במתחמים אלו ליקויים חמורים, אשר לדברי תחנת הכיבוי האזורית שערכה ביקורת במקום, מהווים "סכנה פוטנציאלית לבטחון הציבור".

בית וילה רמה. צילום: חן זמיר

"מלכודת אש"

הביקורת נערכה לפני עוד ביולי 2017 שם נחשפו הליקויים, ובעיקרן היעדר נתזים (ספרינקלרים) וכן סיכונים רבים במבנים הישנים היכולים, לפי הנכתב בדו"ח, להוות "מלכודת אש בשעת שריפה". 

דו"ח הליקויים משנת 2017

בדו"ח המקורי ניתנה ארכה של עד חודש ימים להסדרת העניין. בשל ההוצאה הרבה שלה נדרשו בעלי העסקים במקום, שברובם אינם רווחים, ובשל מצוקתם הכלכלית, ניאות מפקד תחנת הכיבוי האזורית בשרון, טפסר משנה רוני קדם להאריך עד לחודש פברואר השנה את ההסדרה במקום. בביקורת שנערכה השבוע התברר כי לא הוסדר העניין ומפקד התחנה מיהר להוציא לבעלי העסקים ולעירייה הודעה כי הוא לא מתכוון לתת ארכה נוספת, וכי העסקים במקום אינם עומדים בתקנים ובאישורים הנדרשים ועל כן יש להמליץ להוציא להם צו סגירה. בשיחות סגורות אמר מפקד התחנה לגורמים שונים: "אני לא מתכוון ללכת לבית סוהר במקרה של אסון". 

מתחם סולל בונה. צילום: google earth

מי שמיהר לסייע לבעלי העסקים הוא עו"ד אלי אלוש, יו"ר ועדת רישוי עסקים בעירייה. לדבריו, בעלי העסקים במקום הם אנשים קשי יום שנקלעו להוצאה של עשרות אלפי שקלים שאינם יכולים לעמוד בה. אלוש נפגש יחד עם מפקד התחנה וסיכם כי בקרוב ייערך סיור נוסף במתחחמים וייבחנו חלופות או פתרונות הולמים שבעלי העסקים יוכלו לעמוד בהם. 

עו"ד אלי  אלוש. מסייע לבעלי העסקים. צילום: פרטי

"מצוקה קיומית"

עו"ד אלי אלוש, האחראי על תחום רישוי עסקים בעירייה, אמר השבוע: "מאז מינויי ליו״ר ועדת רישוי עמד לפתחי האתגר לבדוק את האפשרויות לסייע לעסקים בבית סולל בונה ווילה רמה, אשר נמצאים מזה למעלה משנה במצוקה קיומית לעסקים שלהם זאת בעקבות החלטת גורמי כיבוי אש על החובה להתקנה מערכות ספרינקלרים בכל העסקים.

"אין ספק שלהחלטה זו של כבוי ישנה הצדקה מבחינת ביטחון הציבור, מחד גיסא ומצד שני יש את הגורם הכלכלי שמכביד מאוד על העסקים שנאלצים כעת להכנס להשקעה כספית לא מבוטלת. לצורך מציאת פתרון קיימתי ישיבות ופגישות עם נציגי העסקים ומהנדס העיר ואמש (שני) נפגשנו עם מפקד כיבוי אש יחד עם מהנדס העיר וראשי כיבוי אש. הוחלט על הקמת צוות משותף לכיבוי והנדסה במטרה להגיע לפתרון הבעיה במהרה ובדרך הנכונה". 

מפקד התחנה, טפסר משנה רוני קדם. צילום: כב"ה מחוז מרכז

מפקד תחנת הכיבוי האזורית השרון, טפסר משנה רוני קדם מסר בתגובה: "בביקורות שנערכו בבתי העסק השונים בבניין וילה רמה ובבניין סולל בונה ברעננה לפני כשנתיים נמצאו ליקוי בטיחות חמורים שיש בהם סכנה פוטנציאלית.

"לאור בקשת בעלי העסקים במקום ולפנים משורת הדין מערך הכבאות האריך מזה כשנתיים את מתן האישורים הנדרשים בכדי לתת זמן סביר לבעלי העסקים לתקן ליקויים חמורים אלו, מאחר ולא נעשה דבר בנידון נשלחו מכתבים לבעלי העסקים כי לא יקבלו ארכה נוספת.
בדיון שהתקיים בלשכת מפקד מרחב השרון יחד עם גורמים בכירים מעיריית רעננה סוכם כי ייערך סיור בהקדם בבניינים אלו בכדי למצוא פתרונות הולמים"