נתוני משרד הפנים מציגים נתונים ברורים – כמעט מחצית מבעלי זכות הבחירה מוותרים על האקט הדמוקרטי ולא מגיעים לקלפיות ביום הדין. ורעננה לא מאוד שונה: בבחירות המוניציפליות האחרונות שהתקיימו בשנת 2013, נרשמו כ-51% הצבעה בעירהסיבות לכך שונות ונעות בין חוסר מעורבות ועד אכזבה כנה מהפוליטיקאים המקומיים. רגע לפני (שחלקנו) נצא לקלפי, שאלנו ארבעה תושבים שלא מתכוונים לבחור – "למה?”.

קלפי בבחירות מקומיות. צילום: אבי רוקח

כך למשל, נעם יצחק (24), יליד העיר, לא הצביע בבחירות הקודמות. "הייתי בצבא באותה התקופה ולא ממש עניין אותי הנושא", הוא מסביר. גם לקראת הבחירות השנה הוא שוקל לא להצביע. "המערכת הזאת הפכה אלימה ולא נורמלית", מסביר יצחק את ההתלבטות. "הכל נהיה כל כך כוחני שמגעיל אותי אפילו לחשוב למי להצביע. זה התחיל מלכלוכים בקבוצות הפייסבוק וחוסר כבוד בסיסי ועד השחתת שלטים של מועמדים. התחושה העיקרית שלי היא שכמעט כל המתמודדים יעשו הכל, גם אם זה מלוכלך, כדי להשיג עוד קול בבחירות".

ונעם לא לבד. גם יובל זהר (50), תושב העיר מזה 4 שנים, לא מתכוון להצביע בבחירות הקרובות. "הייתי משנה ברעננה המון דברים", מסביר זהר, "אבל אני לא מוצא שיש מועמדים השנה שיש להם חזון אמיתי לשינוי העיר. עברתי על כל הקמפיינים ולא מצאתי תכנית משמעותית לשינוי העיר אצל שום מועמד. יש בעיה תחבורתית קשה בעיר, העיר חוברה לכביש 531 מבלי לעשות שינויי תשתית פנימיים ולכן ברחוב בן גוריון יש פקקים כמעט באופן תמידי, וזאת רק דוגמא אחת מיני רבות. גם בתוך העיר יש בעיות נגישות של הרחובות ורמזורים רבים שמסרבלים את כל ההתנהלות של כלי הרכב בעיר. ברגע שנכנס העניין של כביש 531, היה צריך לשנות גם את האופן שבנוי הרחוב הראשי כדי להקל על הנסיעה, ועל זה אף מועמד לא מדבר.

"בנוסף, תחנות הרכבת מרוחקות ממרכז העיר ולא נגישות, יש מפגעים רבים ואין לעיר שום מרכז חברתי או מערכת יוצרת - היא "עיר שינה”. יש גם בעיות חניה והתחושה היא שאף מועמד לא מציג רעיון קונקרטי לגבי זה. למשל בחולון ראש העיר הפך את כל העיר לכחול לבן, וכך הוא פתר את מצוקת החניה”.

גם לורן (42), ילידת העיר, שוקלת האם לצאת להצביע. "אני מבולבלת מאוד מכל המועמדים", היא מסבירה. "בעקבות ההתפטרות של בילסקי נוצר מצב של מועמדים רבים, ואף אחד לא נראה לי מספיק משכנע או חזק מספיק. בנוסף, כיוון שאני אם חד הורית לשני ילדים בגילאי הגן, ויום הבחירות הוא יום שבתון, אין לי סידור לילדים וזה מונע ממני לצאת להצביע".

מבין הנוער הרענני, מצאנו גם מי שמתלבט. "אני לא מרגישה שאני מספיק מבינה בפוליטיקה המקומית כדי לצאת להצביע", מסבירה ענבל (17). "לא הייתי רוצה להחליט החלטה רק כדי לצאת להצביע ואז לגלות שנתתי את הקול שלי למועמד לא מתאים. בנוסף, אני לא מרגישה שיש השנה מועמד מספיק ראוי כדי להוביל את העיר".