ברוידא. מדיניות חדשה | צילום: אסף פרידמן

ישיבת מועצת העיר הראשונה של רעננה שהתכנסה בשבוע שעבר חשפה את הקושי העומד בפני ראש העירייה חיים ברוידא בהרכבת הקואליציה. כרגע ברוידא מחזיק בתשעה מנדטים (שלושה של סיעתו, שלושה של הרשימה הדתית המאוחדת, שניים של קריסטל ואחד של חיים גולדמן מסיעת "באמונה"). מולו עומדת אופוזיציה של עשרה חברים, ומצב כזה מציב בפניו קושי להעביר החלטות במועצת העיר.

בישיבת המועצה הראשונה, ביקש ברוידא להעביר לאישור רשימת חברי ועדת מכרזים למינוי בכירים, בין היתר גם כדי לקדם מינויו של מנכ"ל לעירייה, במקומה של מיכל הירש‑נגרי שהתפטרה. אלא שרשימת האנשים שהציג לא אושרה. תשעה חברים הצביעו בעדה ועשרה נגדה. מנגד, הרשימה שאיתן גינזבורג הציג, שבה חברים בין היתר מיכאל רייזמן מסיעתו, ויקי ודמני, עברה ברוב.

המועמד של ברוידא לתפקיד המנכ"ל הוא אריאל הילדסהיימר, ששימש בשנים האחרונות מנכ"ל המועצה האזורית גזר. למעשה, ראש העיר רשאי לאשר את מינויו של המנכ"ל גם בלי אישור הוועדה, כך שלא צפויים עוררין על בחירתו של ברוידא בעניין זה.

הקרב על הסגנות

המגעים שמנהלים ברוידא וקריסטל נמשכים. נראה, כי ראשי הסיעות וחברי מועצה חדשים מנסים לעשות לברוידא חיים קשים. ברוידא לא מוכן להתפשר על עקרונותיו, והוא נחוש לתת לקריסטל את תפקידי הסגנות וממלא המקום, ולו בזכות העובדה שהוא היה זה שחבר אליו לאחר הסיבוב הראשון, ולמעשה הימר עליו ולא על איתן גינזבורג.

ואכן, המוקש העיקרי, לדברי גורמים בפוליטיקה, הוא תפקיד הסגנות שנשמר לקריסטל, וכן שלל התיקים האחרים שהובטחו לו, מה שלא מותיר אופציות מרכזיות רבות לאחרים. מרצ אינה מתכוונת לוותר בקלות על סגנות, וכך גם לא הרשימה הדתית המאוחדת. ההצעה של ברוידא היתה לתת להם סגנות ברוטציה, שנתיים וחצי לכל סיעה, אך בסיעות אלה לא נרשמה התלהבות מההצעה. יש לזכור, כי גם אם חלק מהתושבים כבר מכנים את קריסטל סגן ראש העירייה, ורואים בכך מינוי ודאי, עד שלא תהיה קואליציה קריסטל לא יוכל להיות סגן.

יקי ודמני | צילום: מיה קפל

יקי ודמני, שמיצב את עצמו באופוזיציה, אך הצהיר כי יתמוך בכל זאת בקואליציה, טען השבוע, כי בדיוני המו"מ עם ברוידא, הוא וסיעתו לא דרשו אף תפקיד. לדבריו, הפגישות של אנשי רשימתו עם ברוידא ועם נציגיו היו מעטות ולא ממצות. "מרצ והרשימות הדתיות חייבות להיות יחד בקואליציה, כדי ליצור איזון בין החילוניים לבין הדתיים בעיר", אמר ודמני.

ודמני הדגיש, כי חלוקת התיקים והתפקידים צריכה להיות בהתאם לגודל המפלגה. בכך הוא מלין למעלה, על הענקת התפקידים הרבים - סגנות וממלא מקום לקריסטל, שמפלגתו זכתה בשני מנדטים בלבד.

גם במרצ נשמעו השבוע טענות: "מרצ-רעננה החופשית בראשות רונית וינטראוב היא הסיעה הגדולה ביותר במועצה, עם ארבעה מנדטים. מדוע היא צריכה לקבל פחות סמכויות או תפקיד סגנות בלי שכר?", תוהים בסיעה.

"זאת חוצפה לדרוש מברוידא לבטל את הסגנות של קריסטל. האיש הלך אתו כל הדרך", אומרים במערכת הפוליטית, "יש פה ניסיון לסחוט ג'ובים על חשבון הקופה הציבורית. היה פה שלטון של 30 שנה שהסתיים, ולאנשים קשה לקבל את זה".

ברוידא וקריסטל | צילום: פרטי

קריסטל: מצג שווא

"חיים ואני החלטנו לחבור יחד לאחר הסיבוב הראשון. חיים זכה, והציבור רוצה לראות אותי כסגן וכממלא מקום", אמר השבוע קריסטל לידיעות השרון ומיינט רעננה. "על חמשת המנדטים שיש לנו יחד, חיים החליט לתת סגן אחד".

כרגע נראה שאתם מתקשים להרכיב קואליציה.

"יש משא ומתן, אנחנו מדברים עם כל הגורמים. אני לא רוצה להתייחס לזה כרגע".

אומרים שסחטת את ברוידא וקיבלת הבטחות לתיקים רבים, וזה בעצם אחד המוקשים בהרכבת הקואליציה.

"לא סחטתי את חיים בשום דבר. זאת צרות עין וניסיון לייצר מצג שווא לתושבים. הרי כל הסיעות האחרות שטוענות את זה, הכריזו שהן הולכות עם איתן".

ובכל זאת, קיבלת את תיק חזות העיר ואת תיק הביטחון ואת תיק התחבורה.

"אלה התחומים שחשוב לי ולחיים לקדם. אם טוענים שאני צריך לוותר על תיקים, אז למה עד לרגע זה אף אחד לא דרש את התיקים הללו? הם יישארו אצלי, וכל הדמגוגיה הזאת זה שטויות במיץ. אנשים ישבו עם איתן, סגרו אתו תיקים ותפקידים, ובניגוד לחוק לא יצאו עם זה לציבור. היחידים שיצאו זה אני וחיים. תוצאות הבחירות השתנו, ולא כל אחד קיבל את החלום שלו".

גירעון גדול

במהלך הישיבה אמר ברוידא, כי קופת העירייה נמצאת בגירעון של 170 מיליון שקל בתב"ר (תקציב בלתי-רגיל), וכי משרד הפנים שוקל לשלול מהעיר את הסטטוס של עיר איתנה. לא ברור איך הגיעה העירייה להיקפי גירעון כאלה, והאם כל הפרויקטים שקידמה על חשבון הלוואות מימון נעשו על פי הנחיצות וסדרי העדיפויות הנכונים. בשורה התחתונה - זה הגירעון ואתו צריכה העירייה עכשיו להתמודד.

"מצבנו הכלכלי לא כזה משמח כמו שניסו לצייר אותו", אמר קריסטל. "שנים התרענו על זה בישיבות התקציב. היה שקוף שזה מה שהולך לקרות. גירעון בתב"רים יכול להיווצר, השאלה באיזה גובה מייצרים אותו".

וינטראוב בתגובה: "טרם סיימנו לדון ולגבש החלטות. נשקול בכובד ראש ונבחן את מכלול הפניות שנעשו אלינו להצטרף לקואליציה. השיקול ייעשה על בסיס העקרונות והערכים שבהם תלויים הדברים, ומעל הכל עתיד העיר כעיר חופשית, ליברלית, מתקדמת ושוויונית".

מראש העירייה חיים ברוידא לא נמסרה תגובה.