במכתב חריף ששיגר יו"ר התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש לשר האוצר משה כחלון ושר הפנים אריה דרעי, הוא דורש שלא לאשר את העליה החריגה בארנונה שהגישה העירייה לאישור משרד הפנים. 

"סכנה לעזיבת מפעלים". צילום: יוגב עמרני

כזכור, לפני כארבעה חודשים אישרה מועצת העיר העלאה חריגה בצו הארנונה לאור המצב הכלכלי הקשה אליו נקלעה העירייה, שבשלו היא זומנה לשימוע בנוגע למעמדה כרשות איתנה. עליה חריגה זו בשיעור של 3.9% דרושה את אישור משרד הפנים, שטרם אישר אותה. 

עם פרסום דבר ההעלאה החרידה יצאו חלק מתושבי רעננה למאבק נגד העירייה, שכעת, כאמור, מצטרפים אליו בהתאחדות לתעשיינים: "הובא לידיעתנו כי עיריית רעננה הגישה לאחרונה בקשה להעלאה חריגה בארנונה", כתב יו"ר התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש לשר האוצר ושר הפנים, "בקשתה של העירייה נוגעת לצו הארנונה כולו.  במידה והבקשה תאושר העלות הנוספת לתעשייה ברעננה נאמדת בלמעלה משני מיליון שקלים".

לטענת ההתאחדות במועצת עיריית רעננה שדנו בבקשה לאשר את החריגה כלל לא הועלה לדיון "הנזק הכלכלי" שייגרם לעשיינים עם אישור צו החריגה: ".מפרוטוקול מועצת העיר עולה כי בדיון לא התייחסו כלל להשפעת ההעלאה על התעשייה בעיר. צוין כי השפעת המהלך על משקי הבית תהיה כ-20 שקל בממוצע, אך למעשה בעבור חברות תעשייתיות, שהינן לרוב עתירות שטח, הזינוק המבוקש בתעריפי הארנונה עלול להוות מכה קשה...הסיבה המרכזית לבקשת ההעלאה הינה בניית השכונות החדשות בעיר. בכל הכבוד הראוי, לא ברור מדוע יש להשית על התעשיינים תשלום כלשהו בגין סיבות אלו". 

בהתאחדות יותר מאשר רומזים כי אם משרד הפנים יאשר את העליה החריגה בארנונה, הרי שמפעלים רבים יעזבו את העיר: "...העתקת המפעלים מרעננה עלולה לגרום לעלייה בשיעורי האבטלה, אובדן הכנסות עבור העירייה וגידול בגירעון". 

בהתאחדות מסיימים את מכתבם לשרי הפנים והאוצר: "אנו קוראים לכם לדחות את בקשת עיריית רעננה על הסף ולהימנע מהעלאת תעריף חריגה זו". 

רובי גינל, מנכ"ל התאחדות התעשיינים הוסיף: "הבקשה להעלאה חריגה של עיריית רעננה משקפת בצורה טובה את כל מה שמקולקל במנגנון המיסוי המוניציפלי. בנוסף לעלייה של 25% בארנונה בעשור האחרון, עירייה עשירה מבקשת להעשיר את קופתה יותר על חשבון הציבור והתעשייה הישראלית, שמשלמים את הארנונה היקרה בעולם. המגזר העסקי והאזרחי החליטו לעצור את עושק הארנונה ואנחנו קוראים לכל התושבים והעסקים בעיר להצטרף למחאה". 

וינטראוב: "הגיע הזמן לסגת"

יו"ר סיעת מר"צ, רונית וינטראוב, המנהלת מאבק ממושך בהחלטה להעלות את הארנונה מסרה היום (שלישי): "בפברואר האחרון לאחר שהקואליציה של ראש העיר אישרה חרף התנגדותינו התייקרות חריגה בארנונה לשנת 2019 , הגשתי בשם סיעת מרצ ערעור בגין העלאה חריגה זו ,למשרד הפנים. שהודיע לי מיידית כי הערעור יידון בכובד ראש בועדה מיוחדת . באותו ערעור טענו בין השאר כי התעמרות נוספת ומיותרת בעסקים פועלת באופן מובהק נגד האינטרס הכלכלי של העיר. צר לי שראש העיר דחה את בקשתינו , וסירב לטעמי לראות את התמונה הכוללת וכעת מצויה רעננה, המהווה זה שנים רבות אבן שואבת להשקעות כלכליות , בעימות רגיש עם גוף חשוב כמו התאחדות התעשיינים. לאור שורת העדכונים הממשלתיים בשנים האחרונות , אין סיבה שעירייה כמו רעננה תייקר ארנונה למגורים או לעסקים. זה הזמן לסגת מההחלטה". 

רונית וינטראוב | צילום: תומר נויברג

מעיריית רעננה נמסר: "הארנונה ברעננה נמוכה משמעותית בהשוואה לערים בעלות נתונים דומים. משנת 2011 לא העלו ארנונה בעיר והתוצאות באות לידי ביטוי היום בגרעון התקציבי העמוק בו מצויה העירייה, כשאנו ניצבים על סף שימוע לביטול מעמדה כעיר איתנה. העלאת הארנונה נדרשת על מנת להמשיך ולספק שירותים איכותיים לתושבי העיר. אנו מצויים בעיצומו של תהליך התייעלות , המלווה בניהול פיננסי אחראי של תקציב מאוזן אשר יאפשר לנו לצמצם את הגרעון ולצאת בהקדם לדרך חדשה".