עושים כבוד. ראש עיריית רענה חיים ברוידא החליט להנציח את זכרו של רפי וקנין ז"ל, פעיל המוסד שכלא ונהרג בכלא המרוקאי בשנת 1961. שלוש בנותיו של וקנין המתגוררות בעיר ביקשו כבר לפני שנה את הנצחתו: "בתל אביב ובהרצליה נקראים רחוב על שמו וברעננה לא קיבלנו שום התייחסות לבקשתנו", אמרו השלוש אשתקד. 

הגדר המקיפה את בית ספר ברטוב. צילום: פרטי

"זה לא ערך בויקפדיה"

השבוע כאמור יוצמד לוח מתכת בגדר המקיפה את בית ספר בר טוב בעיר המתאר את קורות חייו בסמוך לעץ אשר נטעו בנותיו נכדיו וניניו המתגורררים ברעננה. אבל עבור בני המשפחה זה לא מספיק: "ראשית מדובר בצעד ראשון ומבורך ועל כך אנו מודים מאוד לראש העירייה", אמרו השבוע גורמים במשפחה, "יחד עם זאת זה לא מספיק. לוח מתכת המתאר את קורות חייו כמו גם העץ שניטע לזכרו הם מונומנטים חשובים אבל אין הפרש ביניהם לבין תיאור במוזיאון לתרבות מרוקו או לערך בויקפדיה. אנו רוצים שברעננה שבו חיה רוב שושלתו של אב המשפחה יונצח זכרו באופן הראוי ומכבד כמו שעושים בהרצליה ובתל אביב. יש אפיל ופארק באשקלון על שמו, אז למה שברעננה לא יהיה משהו יותר מכובד? אם רוצים לכבד שיקראו את שם בית הספר שבו נתלה לוח המתכת על שמו או לחילופין שם של רחוב בעיר". 

הרוג מלכות

רפי ועקנין נולד בשנת 1930 במרוקו ובשנת 1947 בעודו בן 17 עלה לישראל. הוא התגייס לכוחות היישוב היהודי ונלחם במלחמת העצמאות. בתום המלחמה חזר למרוקו בשירות "המסגרת" - שלוחתו של המוסד במרוקו.

רפי ועקנין. צילום: המכון לתרבות מורשת מרוקו

ועקנין עבד במסווה כמנהל חשבונות, אך בחשאי הכשיר צעירים יהודים לשימוש בנשק ולהגנה עצמית. לאחר אסון ספינת אגוז בשנת 61 בה טבעו בעליה החשאית כ-44 מיהודי מרוקו החליט המוסד לארגן עליית בזק ממרוקו לישראל וועקנין היה מראשי המבצע. השלטונות המרוקאיים לכדו את ועקנין, עינו אותו בעיניים חריפים כדי שיסגיר את שתפיו. בסופו של דבר עקב מצבו הרפואי הקשה בעקבות העינוים הוא נשלח לבית חולים בצרפת שם נפטר ביולי 61. לאחר כשנה הועלתה גופתו לישראל ונערכה לו הלוויה בטקס ממלכתי שם הוכתר כהרוג מלכות, תואר הניתן למתי מעט. ועקנין הותיר מאחוריו אישה ושלוש בנות מיכל ירדנה ויעל המתגוררות כאמור ברעננה. 

"מאמין במורשת"

השבוע יתקיים טקס הנצחת שמו של ועקנין על לוח מתכת המקיפה את בית ספר בר טוב: "אני מאוד מאמין במורשת והחובה לאיזכור ההיסטוריה", אמיר ברוידא השבוע, "על הגדר המקיפה את בית הספר היסודי 'ברטוב', ביקשתי להצמיד השבוע לוח מתכת המתאר את קורות חייו של איש המוסד רפי ועקנין, הרוג מלכות, שעונה למוות במרוקו בשל מעורבותו בהברחת יהודים למדינת ישראל בדרך הים. השלט הוצב בסמוך לעץ רימון שנטעו בנותיו, נכדיו וניניו המתגוררים ברעננה".