פארסה: במועצה הדתית ובמינהל קהילה בעיריית רעננה החליטו לקיים אירוע "קונטרה" למצעד הגאווה, וכנראה נכנסו ל"בוץ" שממנו הם יתקשו לצאת. הסיבה פשוטה: העירייה לא יזמה את האירוע, זאת למרות שהלוגו שלה מתנוסס במודעות, ובנוסף, ראש העירייה רואה בעצם קיומו של אירוע סוג של התרסה ישירה נגדו ועוד במימון שאמור  להיות עירוני. 

צילומים: מוטי קמחי, מסך

גורמים בכירים בעירייה עימם שוחחנו נדהמו לגלות את הפרסום ובעיקר את הלוגו העירוני שמתנוסס מעליו: "לא יודעים מי החצופים שעשו את הדבר הזה. זהו מעשה הונאה. פרידמן ושות' חושבים שהם יכולים לעשות בעירייה ככל העולה על רוחם. במצעד הגאווה הקפיד, מתוך ממלכתיות, ראש העירייה שלא לשלב במודעות הפרסום את הלוגו העירוני וכמו כן לא מימן אותו. למותר לציין, כי הדבר לא נעשה על דעת ראש העיר ולא ביוזמתו ובוודאי שהוא לא מתכוון להגיע לאירוע שכל כולו נועד להתריס על השתתפותו שלו במצעד הגאווה. שהם יממנו את האירוע. הדבר לא יעבור בשקט". 

גם במגזר הדתי לאומי זועמים מאוד על קיום האירוע. בכיר מאוד בסניף הבית היהודי מסר: "אם זו ההנהגה הדתית שעכשיו מחכה לנו, אוי לנו ואבוי על נפשנו. עו"ד אלי אלוש יצא 'גבר' והתפטר, שאר הנציגים נאחזו בקרנות המזבח וטענו כי דרכו של אלוש לא הייתה נכונה אלא דרך של שיתוף פעולה וקירוב לבבות, וכי ראש העירייה מכבד אותם. נו, מה הם הוכיחו עכשיו? שראש העירייה לא מכבד אותם, שהציבור הדתי עובר השפלה שניה, שהעירייה ממשיכה את הקרע בינה לבין הציבור הדתי. אני פשוט לא יודע אם לבכות או לצחוק. הגיע הזמן שהם לא רק יתפטרו מהקואליציה, אלא שילכו הביתה". 

"העירייה צריכה להסיר את תמיכתה"

יו"ר סיעת מר"צ בעירייה, רונית וינטראוב שיגרה עוד קודם הפרסום מכתב חריף לראש העירייה חיים ברוידא: "נדהמנו להיווכח כי בעוד פחות מעשרה ימים עתיד להתקיים ברעננה, בכיכר המרכזית של העיר, ברחבת יד לבנים, אירוע של עיריית רעננה והמועצה הדתית, כאשר בפרסום הנלווה אליו מתנוססת בענק הכותרת "חודש הענווה ערכי המשפחה היהודית'", כתב וינטראוב, "הגדילו המארגנים לעשות ולכותרת זו נלווה הפסוק 'שלושה שותפיו הן באדם הקב"ה אביו ואמו'. אנו דורשים הסרת מעורבותה של עיריית רעננה מאירוע זה הן מסיבות ערכיות והן מן הבחינה של התנהלות תקינה.

במקביל, אנו מבקשים חוות דעת האם ראוי שהמועצה הדתית שהיא גוף נתמך ע"י עיריית רעננה, תפעל ותארגן אירועי תרבות תורנית כאשר לעיריית רעננה ישנה מחלקה לתרבות תורנית המארגנת אירועי תרבות. האם לא מדובר פה בכפילות?

"האירוע מהווה התעלמות מהעובדה שמשפחה היא יחידה מגוונת. הכחשת עובדה זו או הצגת ערכי המשפחה ברוח האירוע הנ"ל והפסוק המדובר, מהווה פגיעה חמורה במעמדם של ילדים ממשפחות מגוונות ובהוריהם.

"בהתחשב בעיתוי האירוע וניסוח הפרסום הנלווה אליו, נראה שמדובר בניגוח של הפעילות המבורכת למען קהילת הלהט"ב בחודש הגאווה והסובלנות מזה שש שנים ומצעד הגאווה אותו הובילו בני הנוער בעיר.

אחת הטענות של עיריית רעננה שסירבה לתמוך תקציבית במצעד הגאווה הייתה שהוא מאורגן על ידי גוף שמקבל תמיכה מהעירייה. אנו מבקשים להזכיר ש 70% מתקציב המועצה הדתית המארגנת יחד עם העירייה את האירוע המדובר, מגיע מעיריית רעננה.
חודש יוני מוגדר ברעננה חודש הגאווה והסובלנות. אירוע זה נוגד את ערכי הקבלה, הסובלנות והשוויון שעליהם גאוותם של עיריית רעננה ותושביה". 

מעיריית רעננה נמסר בתגובה: "מדובר באירוע שאינו ביוזמת העירייה או מי מטעמה. השימוש בלוגו העירוני נעשה שלא ברשות, ואנו נטפל בכך בחומרה".