מניתוח  דו"ח התחלות הבניה שמפרסם הלמ"ס מידי רבעון עולה נתון מעניין לפיו בשנת 2017 הפכה דירת 5 חדרים לדירה הכי נבנית בשוק. 

שכונת נווה זמר. צילום הדמייה: עיריית רעננה

כ 37.91% מסך התחלות הבניה בארץ היו של דירת 5 חדרים  יותר פופולארית מדירת 4 חדרים שהייתה עד אז הכי פופולארית בשוק. המגמה  ממשיכה גם ב 2018 כ 37.33% מסך התחלות הבניה בארץ היו של דירות 5 חדרים ורק 33.32% של דירות 4 חדרים.

גם באזור השרון מרבית הבנייה בשנים האחרונות היא בניה של דירות גדולות 4 ו 5 חדרים. תושב עולה לרשות לא מעט כסף, הרבה יותר ממה שמיסי הארנונה מחזירים לה עליו ולכן גם הרשויות מעדיפות דירות גדולות שמשמעותן , דמי ארנונה יקרים יותר.

נתוני בדיקת עו"ד בריח– ניתוח רשות המיסים

צילום: מסך

עו"ד נדב בריח, בעלים של חברת שיווק הנדל"ן "בי נדל"ן"  ניתח את נתוני רשות המיסים , בדק  את הפערים בין דירות 4 ל 5 חדרים בערי השרון ומצא כי הפערים בין דירות 4 ו 5 חדרים במרכז רעננה מגיעים ל 25%  ומאידך דווקא בשכונה כמו נווה זמר הפער בין דירות 4 ל 5 חדרים קטן יותר – כ 20% .

פער המחירים הממוצע בין נווה זמר למרכז רעננה הוא כ 350 אלף שקלים. כאשר המחיר הממוצע לדירות ברעננה עומד על כ 2.4 מיליון שקלים לדירה ואילו בנווה זמר המחיר הממוצע לדירה עומד על כ 2.75 מיליון שקלים. 

לדברי עו"ד נדב בריח, בעלים של חברת "בי נדל"ן" : "הפערים בין מחירי דירות 4 ו 5 חדרים הן פועל יוצא של פערים בין היצע לביקוש. לצורך העניין לא רק אילו דירות נקנות יותר 4 או 5 חדרים אלא גם מה המצב בעיר מבחינת אוכלוסייה- וותיקה או חדשה וגם היכן מתבצעת הבניה בפועל, במרכז העיר או בשכונות חדשות.

עו"ד נדב בריח. צילום: לירון אלוני

הקהלים של דירות 4 חדרים הם לרוב צעירים ו/או משקיעים אשר קבלת החלטות שלהם נובעת מהפונקציה של המחיר בעיקר.  דירות 5 חדרים קורצות בעיקר למשפרי דיור שהם אוכלוסייה שעושה את הבחירות שלה לא רק לפי מחיר אלא גם לפי מיקום .

כמו כן יש לזכור כי מחירי דירות בפרויקטים הם מאוד דינאמיים. מחירים שהיו בתחילת בנייתה של שכונה חדשה יכולים להשתנות על פי רמות הביקושים והמאפיינים של הקהל המגיע למשרדי המכירות". 

גיל וולמן, סמנכ"ל השיווק בחברת רינובו הבונה פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית באזור השרון מתייחס לנתונים : "אחד המאפיינים הבולטים של הקהל באזור השרון הוא  תנועה של משפרי דיור , המבקשים לרכוש דירה גדולה יותר בשל התרחבות המשפחה. משפרי דיור אלה יחפשו את המקומות בהם המעבר לא כרוך בעלויות גבוהות מידי ולכן למשל במרכז הרצליה אנו רואים משפרי דיור רבים. מאפיין נוסף של הקהל , בעיקר ברעננה, הוא מצמצמי דיור שגרו עד כה בבית צמוד קרקע ועברו כעת לדירה.  המטרה המרכזית שלהם  היא חידוש ומעבר לבית חדש והקלה על חיי היומיום וההתמודדות עם מדרגות ומפלסים בבית אך ללא התפשרות על שטח מגורים מרווח המאפשר לארח את המשפחה, נכדים וחברים.

הצורך של אותם זוגות להישאר במרכז העיר, באזור המוכר ואהוב עליהם, מייצר רכישות דווקא בבניינים שעוברים התחדשות עירונית שכן הם היחידים שמוצעים היום במרכזי הערים ונבנים תוך שימוש בטכנולוגיות בניה של בניינים חדשים המוקמים מן היסוד".

ביקושים לשכונה החדשה

ובתוך כך, נודע כי לאור הביקושים חברת מעוז דניאל פותחת את שלב ג' והאחרון בפרויקט EVER GREEN בשכונת נוה זמר.

פרויקט ever green בנווה זמר. צילום: טרי דיזיין חברת מעוז דניל

חברת הנדל"ן מעוז דניאל קיבלה היתר בנייה לשלב ג' ואחרון וכבר נמכרו 70% מהדירות בשלב זה. שלב ג' כולל 2 בנייני בוטיק נוספים בפרויקט שעתידים לכלול 24 יח"ד. בכל בניין 12 דירות כאשר בכל קומה 2 דירות בלבד כך שמובטחים 3 כיווני אוויר בכל הדירות ובחלקן אף 4 כיווני אוויר. הבניינים מצטרפים ל 5 הבניינים בפרויקט שכבר נבנים בימים אלו וחלקם בשלבי גמר. 

בין הדירות שנמכרו:

דירות 4 חדרים- 92 מ"ר ועוד 14 מ"ר מרפסת בשלב ג' נמכרה במחיר של 2.5 מיליון שקל.

דירת 5 חדרים בקומה החמישית- 129 מ"ר ועוד 12 מ"ר מרפסת בשלב ג' נמכרה במחיר של 3.1  מיליון שקל.

מיני פנטהאוז 4 חדרים- 92 מ"ר ועוד 45 מ"ר מרפסת נמכר בשלב ג' במחיר של 2.7 מיליון שקל.