בשנים האחרונות הנהיגה עיריית רעננה באופן וולנטרי הנחה של 20% לכל ההורים החד הורים והיחידניים (הבאת ילדים ללא בן/בת זוג). העירייה החליטה לבטל את ההנחה הזו, ולהעניק הנחה רק על פי קריטריונים של הכנסה, כפי שקובע החוק. 

צילום המחשה: shutterstock

יש לציין, כי מדובר על הנחות באירועי תרבות, חוגים, בריכה וכו' שלהן היו זכאיות עד כה ההורים החד הוריים ולא על ביטול הנחות הקבועות בחוק כגון ארנונה, להם תמשך הזכאות להנחה. 

ביטול ההנחות הוא פועל יוצא של צמצום הגרעון בו התחיל ראש העירייה חיים ברוידא מאז תחילת כהונתו, וגורמים בעירייה מסבירים, כי מדובר גם במהלך מתבקש: "זה לא שיוויוני ולא הוגן שיש הורים חד הוריים המרוויחים הון תועפות וזכאים להנחה של 20% ואילו הורים נשואים שלא מצליחים לגייס יחד 10 אלף שקלים בחודש לא יזכו להנחה רק בגלל שהם נשואים.

"הפרמטר היחיד שבו ניתן לקבוע אם תושב רעננה זכאי להנחה הוא לפי מה שנקבע במשרד הרווחה ובמוסדות הממשלתיים: הנחה ביחס להכנסה. הורים יחידניים וחד הוריים שזכאים להנחה מבחינת הכנסתם ימשיכו לקבל את ההנחה גם מבלי שנצטרך להעניק להם אותה. ואילו הורים חד הוריים שלהם יש הכנסה גבוהה מאוד לא יזכו". 

אנה פוזמנטיר. צילום: פרטי

את חברת מועצת העיר אנה פוזמנטיר, מסיעתו של ראש העיריה חיים ברוידא, שהגישה שתי שאילתות השבוע, שאחת מהן עוסקת בנושא זה, ההסבר הזה לא מספק: "באופן טבעי ומובן משק בית שמתנהל על ידי שני הורים הוא בריא ויציב יותר. עד כה היה נהוג לתת הנחה מתוך ראייה הגונה ומיטיבה, וכעת נלקחת מהם ההנחה הזו". 

"בביטול ההנחה יש התייחסות לגבי גובה ההכנסה", ממשיכה פוזמנטיר, "אך עדיין ההוצאות הן לא שוות כמו אצל משפחה בה שני בני הזוג תורמים לאותו משק בית. וצריך להפעיל שיקול דעת, כאשר באים ושוללים זכויות". 

מעיריית רעננה נמסר: "השאילתות טרם התקבלו. אנו נגיב עליהן במועצת העיר כפי שאנו מגיבים לכל השאילתות".