סיפורים דימיוניים על מערכת יחסים קשה בין חמות וכלה הם בדרך כלל התחלה של בדיחה, אולם כשהדבר קורה במציאות נדמה כי איש כבר לא צוחק. כך חשה לאחרונה צעירה מהאזור שהחליטה לפרק את נישואיה בטענה כי "חמותי לא מפסיקה להתערב לנו בחיים".

הצעירה, שמיוצגת על ידי עו"ד זהר רון, מספר כי הכל החל "מרגע ההכנות לחתונה. אמו של בן זוגי לא הפסיקה להתערב ולקבל את ההחלטות במקומנו. זה החל בכך שהיא קבעה היכן יתקיים האירוע, המשיך בקביעת סוג האוכל והסתיים בהתעקשות על הגשתו במזנונים במקום בשולחנות כפי שרציתי".

צילום אילוסטרציה: Shutterstock

עו"ד רון מספרת כי מעבר להתערבות באופי האירוע, "התעקשה החמות עם איזו שמלה תיכנס הצעירה לחופתה. היא ביקשה מכלתה המיועדת ללבוש שמלה שעוברת בירושה במשפחתה מזה ארבעה דורות. היא שיווקה אותה כ'שמלת וינטאג׳ אמיתית משובצת אבנים יקרות ערך וחוטי זהב, שנתפרה בעבודת יד על ידי תופרת של בית המלוכה במרוקו'".

איך הצעירה הגיבה?

"היא בכלל חלמה מילדות על שמלה אחרת ואמרה שהיא רוצה להראות כמו נסיכה של דיסני, לא כמו של הסבתא של החתן. אבל החמות הפצירה בה ש'לא שוברים מסורת של שנים'. אכזבתה גברה כשאפילו את טבעת האירוסין היא לא זכתה לבחור, אלא קיבלה בירושה טבעת זהב שעוברת בירושה במשפחת החתן".

עו"ד רון מציינת כי למרות הכל החליטה הצעירה להבליג ולא להכנס לעימותים עם החמות, אולם לצערה ההתערבויות נמשכו לאחר החתונה: "הצעירה סיפרה כי החמות הכריחה אותם לגור בביתה כדי לחסוך כסף לדירה, ובד בבד לא הפסיקה להעיר, להתערב ואף לעקוץ אותה בכל הזדמנות, אפילו על סגנון הלבוש בו בחרה שלטעמה היה חשוף מדי. הפיצוץ הגדול הגיע כשהצעירה נכנסה להיריון ועמדה ללדת".

מה קרה?

"החמות ביקשה שבני הזוג יקראו לבנם על שם אביה ז"ל, אבל הצעירה סרבה בטענה כי הוא ארוך ומיושן. לאור התעקשות החמות היא נשברה, בכתה והציבה לבעלה הטרי תנאי: 'נקרא לתינוק בשם שבחרנו, נעזוב את ביתה ונפסיק את טרור ההתערבויות או שנתגרש'".

כיצד הגיב בעלה?

"קרא לאשתו כפויית טובה. הוא צידד באימו וטען כי היא תמיד רוצה בטובתו ו'אין כמו אמא'. הוא אפילו התפלא כיצד היא מתנהגת אחרי שאימו נתנה להם לגור בביתה, אירגנה להם את החתונה וטיפלה בהם. הוא ציין כי אם היא לא מבינה את זה, גם הוא רוצה להתגרש".

עו"ד רון מציינת כי לאחר המקרה פתחו השניים בהליכי גירושין בהסכמה, כשהבעל נשאר לגור בבית אימו בעוד הצעירה עברה עם התינוק לדירה שכורה. "התערבויות מוגזמות של ההורים מובילות להרס חיי הנישואין", מסכמת עו"ד רון. "לצערי נתקלתי בלא מעט מקרים שבהם עילת הגירושין היתה סכסוכים והתערבות הרסנית של ההורים, שלא השכילו לתת עצמאות לילדיהם בזוגיות שהקימו. פעמים רבות המגורים של בני הזוג עם ההורים מובילים לכך שהחיסכון הופך לאסון ומוביל לגט. אם בכל זאת הפערים לא ניתנים לגישור, מומלץ להתגרש בהסכמה כי מדובר בהליך משפטי פחות יקר ויותר יעיל".