משרד הפנים אישר את בקשתה של עיריית רעננה להעלות את הארנונה לשנת 2019 בסך 3.9% - כתוצאה מאישור זה שהתקבל לפני כשבועיים התעוררו הבוקר (ראשון) תושבי העיר לחשבון ארנונה 'מנופח' במאות שקלים מהחשבון הרגיל. 

צילום המחשה אבי מועלם

כזכור, לפני כשנה הורה משרד הפנים לרשויות המקומיות להסתפק בשנת 2019 בהעלאת ארנונה אוטומטית בשיעור של 0.32 אחוז בלבד, אך בעיריית רעננה החליטו להעלותו ב-3.9%, דבר שהוביל למאבק תושבים.  בנוסף, יו"ר התאחדות התעשיינים תקף בחריפות את עיריית רעננה על בקשתה להעלאה חריגה ממשרד הפנים ודרש משרי הפנים והאוצר לדחות את הבקשה על הסף. כאמור, לפני כשבועיים החליטו משרדי הפנים והאוצר להיענות לבקשת עיריית רעננה (שעברה את אישור המועצה) להעלות את הארנונה בשיעור זה, וזאת על רקע המצב הגרעוני וצעדי ההתייעלות שמבצעת העירייה, עליהם היא עומדת לשימוע בפני משרד הפנים בנוגע למעמדה כרשות איתנה. 

על פי החוק, למרות שעיריית רעננה אישרה את העליה החריגה במועצת העיר, היא לא יכולה הייתה לחייב את התושבים עד לאישור משרדי הפנים והאוצר. כעת, משאושרה בקשתה, היא חייבה רטרואקטיבית את התושבים במאות שקלים תוספת בחשבון הארנונה - קרי עליה של 3.9% לחשבון הארנונה של תושבי העיר (בהתאם לגודל הנכס) כפול שמונה חודשים (החל מחודש ינואר). 

"אדם קם בבוקר", אמר תושב שכונת נווה זמר שקיבל את חשבון הארנונה הדו-חודשי בדואר, "ופתאום מקבל זפטה לפנים. לא הבנו על מה מדובר. מה זו העליה הזו. למה לא הודיעו על כך לפני כן?". 

תושבת נוספת הביעה תרעומת מדוע העירייה לא פרסה את החיוב על פני ארבעת החודשים הנותרים עד לסיום השנה. "גם ככה הם מעלים את הארנונה באופן חריג, אז שיתנו תשלומים. לקבל מכה כזאת לפרצוף, אחרי חודשיים שהוצאנו כסף ללא גבול על הקייטנות והילדים בחופש זו פשוט אכזריות וחוצפה ממדרגה ראשונה". 

מעיריית רעננה נמסר: "משרד הפנים אישר בימים אלו את החלטת מועצת עיריית רעננה לעדכן את תעריף הארנונה בעיר.  ההחלטה על עדכון תעריף הארנונה, אשר התקבלה פה אחד על ידי הנהלת העיר וחברי הקואליציה עוד בפברואר השנה, התקבלה עקב הגירעון הגדול שהיה קיים בקופת העירייה וכחלק מתכנית ההתייעלות במנגנון העירוני שהובילה כבר השנה לחיסכון של כעשרים מיליון שקלים.

"הארנונה הנגבית חוזרת במלואה לתושבים בפעילות העירייה ובשירותיה למען הציבור בכל תחומי החיים בעיר, ובכלל זה בהשקעות בחינוך, תרבות, ספורט, רווחה ועוד.

"מאז שנת 2011 לא עודכנו תעריפי הארנונה ברעננה מעבר לעדכון האוטומטי, ומזה שנים שמיסי הארנונה ברעננה הם נמוכים משמעותית בהשוואה לערים השכנות ולערים בעלות מאפיינים סוציואקונומיים דומים. נתון זה נשאר בעינו גם לאחר עדכון ארנונה זה, רעננה עדיין ממוקמת באחד המקומות האחרונים מבין ערי המרכז והשרון מבחינת גובה הארנונה. התוספת החודשית לדירת 4 חדרים ממוצעת בעיר היא 14.50 שקלים בחודש.

"יצויין כי רשויות שונות בקשו לאשר מול משרד הפנים העלאות ארנונה בהיקף של עד 7.5% ואילו ברעננה הוחלט שלא לאמץ אפשרות זו. אישור העלאת הארנונה על ידי משרד הפנים מהווה הבעת אמון בתוכנית ההתייעלות שגיבשה עיריית רעננה, הכוללת קיצוצים בתקציב העירייה, מהלכי התייעלות וחיסכון פנים ארגוניים רחבי היקף, פעולות להגדלת הכנסות העירייה ועוד.  כמו כן, רק לאחרונה, בזכות צעדי התייעלות שביצעה העירייה, הצליחה העירייה לשמור על דירוג האשראי הגבוה ביותר לרשויות המקומיות (AAA יציב)".