עיריית רעננה תקצה שלוש גינות ציבוריות ברחבי העיר כמתחמים בטוחים ונקיים עבור ילדים אלרגניים. המשמעות בגינות אלו תיאסר הכניסה לילדים או לפעוטות עם מוצרי מזון וחטיפים אלרגניים כגון במבה (או חטיפים המכילים בוטנים) שוקולד חלב, חטיפים המכילים אגוזים, גלוטן ועוד. 

צילום המחשה: shutterstock

בכך מצטרפת רעננה למספר רשויות נוספות בארץ, האחרונה שבהן עיריית ראשון לציון, שתחמו אף הם גינות ציבוריות  בטוחות לילדים אלרגניים. 

מעמותת יה"ל, העמותה לאלרגיית מזון נמסר כי "ללכת לגן המשחקים זה כנראה אחד הדברים שהכי מפחידים הורים לילדים אלרגניים. זר לא יבין את החרדה שנלווית לבילוי הכל כך בסיסי הזה. את ההיערכות, את הפחד מהתגובה של האמהות שרק רוצות לתת לילד שלהם במבה או ארטיק או כל דבר שבשביל הילדים שלנו הוא הסכנה הכי גדולה שיש. רוב הזמן המחשבה על מרחב ציבורי בטוח עבור הילדים האלרגים, נראית כמו חלום רחוק. אבל עם טיפה רצון טוב ועם צעדים פשוטים אפשר להתחשב, להעלות את המודעות ולאפשר גם לילדים שלנו חוויה נעימה ובטוחה - כמו שמגיע לכל ילד".

גינה ציבורית בראשון לציון. צילום: עיריית ראשון לציון

בעמותה גם מבקשים מהורים לילדים שאינם סובלים מאלרגיות להתחשב: "הורים, שימו לב, רוב הזמן אנחנו נתבייש לבקש, נפחד מהתגובה שלכם, נפחד מהתגובה של הילדים שלכם. בבקשה, כשאתם הולכים לגינה עם ילדיכם, תאכילו אותם בצד, נגבו להם ידיים ורק אז אפשרו להם לעלות על המתקנים,כך תאפשרו גם לילדים עם אלרגיות למזון לשחק וליהנות כשאר הילדים ללא סכנה לחייהם".

חיים ברוידא, יוזם הקמת המתחמים אמר אמש (מוצ"ש): "כוחנו כקהילה נמדד פעמים רבות ביכולתנו לצאת מאיזורי הנוחות להם אנו רגילים ולנקוט בהתחשבות יתרה כלפי הזולת. עשרות ילדים ברעננה סובלים מרגישות גבוהה לתוצרי מזון מסויימים. השבוע קיבלתי החלטה להגדיר שלוש גינות ציבוריות ברחבי העיר כמתחמים בטוחים ונקיים עבור ילדים אלרגניים. אודות המשמעויות, והדרכים ליישם זאת עוד נרחיב בנפרד, תוך הוועצות עם הדרגים המקצועיים. אולם, המטרה פשוטה וברורה: לאפשר גם לילדים הסובלים מאלרגיות מזון מסויימות להגיע בבטחה ולשחק בגני שעשועים בעירנו.

"כשלושה גני שעשועים יוכרזו בקרוב ככאלה. המאמץ הינו משולב ומזמן לקהילה מבחן של אחריות הדדית. משיחות עם הורים ואנשי חינוך בעיר, אני יודע שזה בהחלט אפשרי, הדבר תלוי בנו. בהקשר זה אפשר לציין את בית הספר הייסודי "דקל", שמתחילת השנה משקיע משאבים רבים ותשומת לב מוגברת, כדי לאפשר לתלמידים אלרגניים ללמוד בו בבטחה".