האם גלריית האמנות הוותיקה בפארק רעננה ניצבת בפני סכנת סגירה? גורמים בעירייה הודו השבוע כי אכן מתקיימים דיונים לגבי עתידה של הגלריה.

הגלריה לאומנות. במה מכובדת לאומנים | צילום: אסף פרידמן

גלריית "על האגם" מהווה לאורך השנים בית תצוגה לעשרות אמנים מתחילים וותיקים שצבעו את קירותיה. מבקרים רבים פוקדים את הגלריה, על מנת להתרשם מאומנות עכשווית ולזכות לחווית תרבות איכותית בלב העיר.

גם כאן, נראה כי בליבו של העניין ניצבת החלטה עסקית. הגלריה ממוקמת במיקום עם פוטנציאל עסקי גדול על גדות האגם בפארק. דמי השכרת הגלריה לתצוגה עומדים על כמה אלפי שקלים בודדים לחודש. היו שטענו השבוע כי אחת האופציות שנשקלות היא הרחבת בית הקפה הסמוך על חשבון שטח הגלריה. זה לכשעצמו יניב לעירייה דמי שכירות גבוהים בהרבה. בהנהלת בית הקפה הכחישו. "אין לנו כל קשר לגלריה", ציינו.

חברת המועצה רונית וינטראוב, שבעברה הייתה אחראית על הגלריה, סיפרה ל"ידיעות השרון" כי לאורך השנים לא היוותה הגלריה מקור הכנסה משמעותי בעבור העירייה. "זאת לא הייתה המטרה", אמרה וינטראוב, "המטרה הייתה להוות במה לאומנים ולא לעשות עסק על גבם, ומצד שני לא לגרום הפסד לעירייה. אפילו מנשה קדישמן הציג בגלריה הזאת".

כבר במהלך מסע הבחירות שלו הציע ניר קריסטל, סגן ראש העיר, להסב את הגלריה למועדון שיהווה בית לחוגים ולפעילויות אחר הצהריים, ובערב יהיה מקום למסיבות לנוער. "הרעיון הזה כרגע לא מקודם", אמר.

גורמים בעירייה ציינו כי נשקלה גם האפשרות להפוך את הגלריה לקפיטריה".

צבי נדב רוסלר, חבר מועצת העיר ויו"ר "מוזה", ארגון האמנים של רעננה, אמר: "יש לי את כל הסיבות להאמין שיש דברים בגו. נבדוק את הדברים לעומקם ונפנה לראש העיר. המקום מאוד חשוב לי, אין מספיק מקומות כאלה בעיר. אסור לפגוע בגלריה, ויתרה מכך חייבים לפתוח חללים נוספים לתערוכות".

העירייה בתגובה: "ראש העיר רעננה חיים ברוידא הקים עם כניסתו לתפקיד צוות חשיבה שייעודו להשיב את הפארק העירוני להיות מוקד משיכה ובילוי עבור כל תושבי רעננה לאחר שנים של קפאון. חברי הצוות מקיימים פגישות עבודה, ואף ערכו סיורים לימודיים בפארקים מחוץ לרעננה.
היעד המרכזי הוא שידרוג וחידוש פארק רעננה ממספר הבטים: החזותי, תאורה, אטרקציות לילדים, פעילויות תרבות, ספורט, פנאי מופעים, וגם הרחבת מקומות בילוי כגון מסעדות ובתי קפה. כל המדדים מראים כי פארק רעננה הפרוס על שטח של כ 200 דונם יכול לספק עוד מגוון רחב וגדול של פעילויות לטובת הציבור, לצד הגדלה ניכרת של הכנסות כספיות במאות אלפי שקלים לקופת העיר, מהשכרת שטחים ואף נבחנים גם אזורים שעשויים לשמש עבור מסעדות ובתי קפה נוספים".