שבועיים לאחר חגיגות הניצחון של חיים ברוידא ברעננה, וקואליציה עדיין לא נראית באופק. כרגע מסתמן, כי האופוזיציה תהיה רחבה מהצפוי, ותכלול את חברי המועצה איתן גינזבורג (3 מנדטים), יקי דמני (2 מנדטים) ורונית וינטראוב (4 מנדטים). השאלה היא עם מי יילך אילן כהן מהליכוד. היחיד שחתם באופן רשמי עם ברוידא הוא ניר קריסטל.

קריסטל ואלוש | צילומים: איציק קנטי, פרטי

גם השבוע נמשכו השיחות והדיונים בין חברי המועצה לבין ראש העירייה הנבחר, ונראה, כי מול ברוידא עומד אתגר גדול. בלי אילן כהן נותרת הקואליציה עם תשעה חברים מתוך 19 — וזה מעט מדי. "כולם רוצים להיכנס לקואליציה, וגם ראש העירייה מעוניין בקואליציה רחבה", אומר גורם במערכת הפוליטית, "אבל כל מי שבחר צד, והצטרף לקואליציה הווירטואלית של גינזבורג, לא הפנים שהוא הימר על הסוס הלא נכון. הם כבר תפרו חליפות, לכל אחד היה ג'וב ותפקיד, אבל המציאות טפחה על פניהם, ועכשיו הם משחקים נגד הדמוקרטיה".

כך למשל, לדבריו, אילן כהן ביקש מראש העירייה את תיק חזות העיר וסגנות בשכר, כפי שהובטח לו לקראת הסיבוב השני אצל גינזבורג; רונית וינטראוב ביקשה סגנות בשכר; ויקי ודמני ביקש, לדברי הגורם, את תיק ההנדסה וסגנות בשכר. "הם לא מסתכלים על טובת העיר", מוסיף הגורם הפוליטי. "מה שמעניין אותם זה גודל התפקיד וגובה השכר".

איך לדעתך זה ישפיע על הקואליציה?

"לראש העירייה היום יש סמכויות רחבות כל כך, שגם במצב כזה הוא יכול להתנהל בצורה טובה. במצב הזה הוא לא ימנה סגני ראש עירייה, ואת התקציב הוא יעביר חודש בחודשו".

גורם פוליטי אחר טוען, כי הבעיה טמונה דווקא אצל ברוידא. "מעולם בהיסטוריה של העיר לא קרה שראש עירייה לא הצליח בהרכבת קואליציה, ובשבוע הבא הוא כבר ייכנס לתפקידו. יש לו גם בעיה נוספת, שחברי הסיעה הדתית המאוחדת רוצים סגנות בשכר, מאחר שיש להם שלושה מנדטים, לעומת שני מנדטים בלבד של ניר קריסטל, שכבר קיבל מברוידא הבטחה לסגנות בשכר, לפני הסיבוב השני".

אף על פי שראשי הסיעות נמנעים מלתת תשובות ברורות בימים אלה, מתקיימות פגישות בין הצדדים.

ניר קריסטל מסר: "אנחנו במגעים עם כולם, מדברים עם כולם. אנחנו סגרנו עם ברוידא כבר לפני הסיבוב השני. כולם מבחינתנו רלוונטיים, ונשמח לראות אותם שותפים לקואליציה. זה יימשך עוד כמה ימים, שום דבר עוד לא סגור. בסופו של דבר זו מלאכת מחשבת ואוסף של אינטרסים. אופוזיציה גדולה לא תועיל לאף אחד".

ההסכם שלך עם ברוידא לא יוצר חיכוכים עם הסיעה הדתית?

"הסיעה הדתית היא לא היחידה שרוצה סגנות, וזה לגיטימי. ההבדל הוא, שאני קיבלתי 18 אחוז מקולות הבוחרים, שהצביעו לראשות העירייה. השותפות שלי עם חיים טבעית, מאחר שהגענו מאותה הסיעה וישבנו חמש שנים באופוזיציה יחד. כך או כך, המועצה תצא לדרך".

אלי אלוש מהרשימה הדתית המאוחדת מסר: "אנחנו עדיין מחכים לראש העירייה. מה שהבטיח — הבטיח, אבל לא נכתב שום דבר. אני באופן אישי הולך אתו. על פי הסיכום הפנימי שלנו, אריה פרידמן ואני נעשה רוטציה. התחלתי פרויקטים רבים שארצה להמשיך, ובאופן טבעי מגיע לנו, כי תרמנו והשפענו בבחירות האחרונות, ואני מאמין שראש העירייה יעריך את התרומה שלנו ונקבל את הסגנות".

חיים גולדמן מסר: "אני במגעים עם הצוות של ברוידא, ומקווים שזה יתקדם. ברוידא לא הבטיח לי כלום. יש לנו אחריות לציבור, ואם זה יתאים לנו נלך עם הקואליציה".

איתן גינזבורג, רונית וינטראוב ויקי ודמני סירבו להגיב.

את תגובתם של אילן כהן ושל חיים ברוידא לא ניתן היה להשיג.