נערה בת 16 שהגיעה לחדר המיון בבית החולים מאיר שבכפר סבא לפני כחודש, הובהלה לניתוח מהיר שהציל את חייה. הנערה שהגיעה בלוויית אמה, הועברה לניתוח לאחר שהסתבר שבעת שסידרה את שיערה, החזיקה את סיכת השיער בפיה ובלעה אותה. גסטרואנטרולוג שהוזעק למיון העביר את הנערה לביצוע הפעולה שבמהלכה חולצה הסיכה הסוררת.

סידור שיער לא מוצלח, בלשון המעטה | צילום אילוסטרציה: Freepik

"החדרת גופים זרים לפה או לאף ושאיפתם לדרכי הנשימה – זה דבר שעלול לגרום לחנק מיידי ומוות", מזהיר ד"ר איל זיפמן, מנהל שירות גסטרו ילדים בבית החולים מאיר, ומוסיף: "בעת בליעת גופים זרים סוג החפץ גודלו והמקום בו נתקע יקבעו את הנזק שיגרום. ככלל סוללות וחפצים חדים הם המסוכנים ביותר".

"החשש העיקרי הוא מיצירת נקב בדרכי העיכול או דימום משמעותי. אלו סיבוכים מסכני חיים ועלולים לגרום לנכות תמידית. הרבה פעמים ההורה או מבוגר אחר עד לרגע הבליעה או שהילד מדווח לאחר מעשה על כך. לעיתים כלל לא ידוע שהילד בלע חפץ זר. במקרים כאלה הופעת סימנים כגון קושי בבליעה וריור, כאבי בטן או חזה חזקים, הקאות חוזרות או דמיות יכולים להחשיד לבליעת גוף זר. במקרים אלו יש לפנות מיידית לבדיקת רופא".

למרבה המזל, הנערה עברה את הניתוח ללא סיבוכים מיוחדים, ושוחררה לביתה.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

צילום אילוסטרציה מתוך Freepik.com: <a href="https://www.freepik.com/free-photos-vectors/people">People photo created by phduet - www.freepik.com</a>