פרידמן. "אשאר מעורב בחיים הפוליטיים" | צילום: פרטי

אריה פרידמן (53), יו"ר סניף "הבית היהודי" ברעננה ועד לפני שבועיים נציגו במועצת העיר, חזר השבוע לתפקיד שמילא בארבע השנים האחרונות - יו"ר המועצה הדתית. פרידמן פרש מחברותו במועצה, לאחר שהתברר לו כי לא ימונה על ידי ראש העירייה חיים ברוידא לסגן בשכר, כפי שקיווה.

מאוכזב? 

"ממש לא. התפקיד כיו"ר המועצה הדתית מאפשר לי עשייה ציבורית רבה בתחומי פעילות שמעניינים אותי ושנמצאים במרכז חיי היום‑יום של הציבור שאני מייצג, וגם בחיי הציבור הכללי".

מה הסברת לחברי הבית היהודי?

"שבמועצה הדתית העשייה וההשפעה שלי לטובת הציבור הדתי וכלל תושבי העיר תהיה גדולה יותר מאשר בכהונה בתפקיד סגן ראש עירייה בלי שכר, לתקופה קצובה של כמה חודשים". 

אז מדוע החלטת לעזוב את המועצה הדתית לאחר קדנציה מוצלחת בת ארבע שנים?בגלל החיידק הפוליטי? 

"תפקיד יו"ר המועצה הדתית עומד לבחירה מדי חמש שנים, וכדי להגיע לתפקיד זה יש צורך במעמד פוליטי".

לדברי פרידמן, לפני הבחירות התפטר מראשות המועצה הדתית, אף שאיש לא הבטיח לו כי ימונה לסגן ראש עירייה בשכר. "הבאתי בחשבון את האפשרות שלא אמונה לסגן בשכר", הוא אומר. 

מה עיכב את שובך למועצה הדתית?

"במשרד הדתות בדקו לעומק אם יש בעיה חוקית, ומה המצב המשפטי. אני שמח שמשרד הדתות רואה בי ראש מועצה מצליח, וייתכן שתרמה לכך העובדה שבקדנציה הנוכחית הבראתי את המועצה הדתית, מגירעון שוטף של קרוב למיליון שקל לעודף שוטף של 200 אלף שקל, תוך התייעלות פנים-ארגונית. לא לשווא העניק לי שר הדתות את 'פרס השר' על הצטיינות בניהול כספי ומינהלי".   

תמכתם בברוידא לכל אורך הדרך, ובסוף המו"מ הקואליציוני נותרתם רק עם סגנות בתואר לחצי קדנציה, ועם ראשות המועצה הדתית. כועסים?

"הבעיה במו"מ הקואליציוני לא היתה בגלל ראש העירייה. הוא פנה לרשימה הדתית והציע הצעה מכובדת. מי שמנע את הכניסה המיידית לקואליציה בהישג גדול מאוד לציבור הדתי לא היה ראש העירייה. ברוידא המתין לנו כמעט חודש ימים, ואני מודה לו על כך". 

איך אתה מעריך את הרכבה של הקואליציה? 

"אני איש של חיבורים, ומעדיף קואליציה גדולה ככל האפשר. אני שמח על כניסתו של איתן גינזבורג לקואליציה, ועל כך שמדובר בקואליציה חזקה של 15 חברי מועצה".

באיזו מידה תישאר מעורב בחיים הפוליטיים בעיר?

"במידה רבה. הקשר האישי שנוצר ביני לבין ראש העירייה והעובדה שהוא רואה בי את יועצו האישי בנושאים הקשורים לציבור הדתי - יאפשרו לי לקדם מטרות ויעדים, שלדעתי חשובים לרעננה".