הרוחות בציבור הדתי ברעננה ממשיכות לסעור בעקבות מצעד הגאווה בעיר, ופרישתו של עו"ד אלוש מהקואליציה. בהודעה לעיתונות ששיגר השבוע יו"ר הבית היהודי ויו"ר המועצה הדתית אריה פרידמן הוא מגנה את מצעד הגאווה ומנגד מברך על פרישתו של אלוש מהקואליציה. "הוא היה גורם מתסיס".

אריה פרידמן. הרב יצחק פרץ. צילומי ארכיון

בהודעה ששיגר פרידמן בשם הבית היהודי לעיתונות הוא אמר: "מועצת סניף 'הבית היהודי' ברעננה רואה בקיום מצעד הגאווה במתכונת שהתקיימה, פגיעה אנושה במרקם היחסים בין כל תושבי העיר. לאורך שנים נשמר הסטטוס קוו ברעננה בקפדנות על ידי נציגי מועצת העיר מכל הסיעות, תוך ויתורים הדדיים, כסמל לחיים המשותפים בין דתיים לחילונים ברעננה. תמיד מצאנו יחדיו את הנוסחה שתאפשר לכל הצדדים לצמצם את הפגיעה באורח חייו מתוך תחושת מחויבות לדו קיום רענני.

"זו פעם ראשונה ברעננה שקבוצת תושבים אחת החליטה לצאת עם כל תאוותם בידם ללא התחשבות בבקשת הזולת שהסתכמה, על פי הצעת הפשרה, בסך הכול בהזזת תחילת הצעדה בכמה מאות מטרים. "הבית היהודי" ברעננה מביע צער על כך שגם יוזמת ראש העיר לפשרה בין הצדדים לא צלחה ודורש מראש העיר לנקוט צעדים להשבת אמון הציבור הדתי בהנהגת העיר.

מועצת הסניף קוראת לחברי מועצת העיר המשתייכים לציבור הדתי לגלות מנהיגות בשעה קשה זו ולפעול לאיחוי הקרע שנוצר בקרב תושבי העיר. פרישה מהקואליציה בעקבות מצעד הגאווה, בניגוד לדעת רב העיר, הרב פרץ ומרבית רבני הקהילות, משולה למעשה של ילד קטן ששובר את הכלים לאחר שלקחו לו צעצוע מהיד. עלינו לשמור, מתוך הקואליציה, על האינטרסים של הציבור ששלח אותנו. פרישה מהקואליציה הוא מעשה פזיז וחסר אחריות.


"מדהים לראות כי האיש שבגללו נקלענו למציאות שבה הסיעות הדתיות הם בעלות השפעה מועטה בקואליציה, מאשים בכך את כל העולם חוץ מאשר את עצמו....עתה עם שינוי המצב הפוליטי, אנו מצפים מראש העיר להחזיר לנו סמכויות בפועל תוך גילוי אחריות ציבורית לתושבי העיר בכלל ולציבור הדתי בפרט. "הבית היהודי" פועל באחדות ושיתוף פעולה עם לורן עייאש מ"רעננה פלוס" ומזמין לשותפות זו גם את סגן ראש העיר חיים גולדמן לפעול כתף אל כתף לטובת תושבי העיר. אין ספק כי פרישתו של אלוש תאפשר את האחדות בינינו, תגביר את מידת השפעתנו בתוך הקואליציה ובשיתוף פעולה עם ראש העיר נפעל לקדם ולהוביל את העיר להישגים משמעותיים".

מנגד, אלוש החליט השבוע לשמור על שתיקה בתגובה לדבריו של פרידמן. "עשיתי מה שעשיתי בהוראת גדולי הדור. מאחל לחבריי בציבור הדתי לשמור על הגחלת והסטטוס קוו הכה חשובים בעיר. מעבר לכך, אין לי מה להוסיף".

אלוש. לא מעוניין להגיב


פרישתו של אלוש עוררה גלים בכל רחבי ישראל, המונים מכל המגזרים הביעו תמיכה פומבית בצעדו של אלוש, מגדולי רבני הציבור הדתי לאומי, ועד גדולי הציבור החרדי כמו הרב זמיר כהן, הרב דניאל זר והמקובל הרב דוד אבוחצירא אשר טענו כי אלוש עשה "קידוש שם שמיים".


בנוגע למרא דאתרא, כאן הדברים מעורפלים מהסיבה הפשוטה: הרב אינו יכול להתערב מתוקף תפקידו בעניינים פוליטיים. משיחה עימו הובהר כי הוא לא נתן שום הוראה לכאן או לכאן לעו"ד אלוש: "לא הוריתי לו לפרוש ולא הוריתי לו שלא לפרוש", אך אכן, הסכים לומר כי לדעתו "אלוש עשה קידוש ה'".


אריה פרידמן בתגובה לדבריו של הרב פרץ אמר: "לא אמרתי שהרב פרץ אמר לאלוש שלא לפרוש, אני לא יודע מה נאמר לו או מה לא נאמר לו. אבל כנראה שהרב פרץ ברוב חוכמתו רצה שאלוש יהיה מחוץ לקואליציה ולכן פעל שיפרוש. לא יודע, אבל זה נראה לי סיבה מספיק טובה. אנחנו שמחים ומברכים על פרישתו של אלוש מהקואליציה. הוא היה גורם מתסיס שלא הועיל לציבור הדתי".