אונס. אילוסטרציה.צילום: shutterstock

הן הולכות לעבודה, אבל בדרך חזרה לא מצליחות להיזכר בשום דבר ממה שקרה או מתקשות להבין מה עשו בשעות האחרונות בבית ועם מי הן מדברות. חלק מהנשים שמתמודדות עם טראומה מינית, מתמודדות גם עם מנגנון דיסוציאטיבי- הפרעת "ניתוק". ב-20 באוקטובר תיפתח קבוצת מיומנויות ראשונה מסוגה במרכז לנפגעות תקיפה מינית ברעננה, אשר תנסה לעזור לנשים הסובלות מהבעיה להתמודד עם חיי היומיום.

הפרעה דיסוציאטיבית, המכונה גם הפרעת "ניתוק", היא הפרעה נפשית אשר נגרמת לאחוז אחד מאוכלוסיית העולם, כתוצאה מטראומה. ההפרעה יוצרת הפרעות בזיכרון, בתודעה, בזהות ובתפיסה. האנשים שסובלים ממנה למעשה מאבדים חלקים מהזיכרון היומיומי שלהם בשל התמודדות עם טראומת מעברם.

לדברי רעות לכטר, עובדת סוציאלית קלינית ב"בית אלה" ברעננה וליאת ברזילי, מטפלת בפסיכודרמה - מרצות הקבוצה, מדובר למעשה בנתק שנוצר אצל חלק מהנשים. כתוצאה מכך, הנשים לעתים לא זוכרות מה הן עשו במשך שעתיים, שלוש או יממה שלמה. לעתים הן יכולות באמצע שיחה לא לזהות את האדם שמולן או לא לזהות אפילו את עצמן.

איך זה קורה?

לכטר: "מדובר במצב רגשי שנוצר מטריגר פנימי או חיצוני אליו הנשים נחשפות, כשמשהו למעשה מזכיר להן את הטראומה. לעתים במצב זה הן ממשיכות לתפקד כרגיל כלפי חוץ, אך בפנים הן אינן שם ומכאן שהן מאוחר יותר אינן זוכרות דבר.

"זו אותה תחושה שלעיתים יש לנהגים כאשר הם נכנסים ל-'טייס אוטומטי', כשהם עסוקים במחשבות עמוקות במהלך הנהיגה. הם נוהגים לפי כל כללי התנועה, אך לפתע מופתעים כשהם מגיעים ליעדם ולא יכולים לשחזר מתי הם בדיוק עברו את הדרך".

רעות לכטר | צילום: פרטי

איך אפשר להסביר את התופעה?

"הנפש שלנו מורכבת ויש לה רמות שונות של מודעות שיכולות לרוץ במקביל. הנשים מתפקדות כרגיל, אבל במקביל שבות לעתים לרגעי הפחד של האירוע".
"אחת הסברות היא כי הניתוק נוצר במקור כמנגנון שמסייע להתמודד עם הרגעים הטראומטיים, מבלי להיות לגמרי נוכחים בהם. אולם הניתוק ממשיך לפעול גם כשאין סכנה ממשית".

במהלך המפגשים ילמדו הנשים מיומנויות, כיצד להתמודד עם הרגעים שבהן הן נכנסות למצב דיסוציאציה וכן יספרו האחת לשנייה את הלבטים שלה בסוגיה זו.

אז מה התפקיד שלכן?

"הרצון שלנו הוא לא לטפל בטראומה אלא בהשלכה של המצב", מסבירה לכטר. "אנחנו כאן כדי לעזור להן לפתח מיומנויות של התמודדות, תחילה על ידי הבנת המנגנון מבפנים ואחר כך על ידי לימוד שיטות של איך כל אחת ואחת מהן תישאר מקורקעות, למרות הקושי. אנחנו עושות זאת על ידי התכוננות למצבים, תאריכים או כל טריגר אחר שיכול להוביל למצב דיסוציאטיבי".

היוזמות מסבירות כי בראש ובראשונה הקבוצה, שמתקיימת בתשלום של 50 שקלים למפגש, נועדה כדי שנשים יפגשו עוד נשים שחוות את אותן סיטואציות ולא ירגישו שהן שונות. "זו הפרעה שיש עליה סטיגמות", אומרת לכטר. "ברגע שהן יראו שהן לא היחידות שסובלות ממנה, זה יקל עליהן", היא טוענת.