המחלקה האונקולוגית במרכז הרפואי "מאיר" בכפר סבא יכולה להיות מקום מאוד מדכא. בין מסדרונותיה מסתובבים אלה שגורלם פחות שפר עליהם ונלחמים עם מחלת הסרטן. השבוע, למשך שעה קלה, נכנס קצת אור למחלקה, כאשר קבוצה של שתיים עשרה בנות מבתי הספר "נועם" ו"אריאל" ברעננה, המשתייכות לבית הכנסת "אוהל האר"י" בעיר, הגיעו למחלקה כחלק מחגיגות בת המצווה שלהן וניסו לשמח את החולות והחולים.

מנדס והבנות בכניסה לבית חולים מאיר | צילום: יוליאן קטנר

הבנות הגיעו למחלקה כשהן מצוידות בשקיות שבתוכן כריות מיוחדות אשר מיועדות כמתנה לנשים שעברו כריתת שד. הכריות, שעוטרו בריקמה מיוחדת על ידי בנות יהודיות מארה"ב, נועדו לתמיכה מתחת לזרוע ולהקלה בכאב. יחד עם הכריות הכינו בנות המצווה שקית הפתעות לכל חולה עם פתקים שהן כתבו לחולות, ממתקים ותפנוקים שאספו לקראת החלוקה.

בראש המשלחת  עמדה שרי מנדס (56) מרעננה, יו"ר ומייסדת "קרן לימונדה" אשר עוסקת בחלוקת מלגות לנשים במהלך מחלתן. "היה מרגש מאוד לראות את הבנות מחלקות לנשים הללו את המתנות ועוד יותר מרגש לצפות בתגובות של הנשים", סיפרה מנדס.

מנדס, ילידת ניו ג'רזי המתגוררת ברעננה מזה 14 שנה יודעת דבר אחד או שניים על המחלה. לפני שבע שנים היא חלתה בה במפתיע. "הלכתי לבדיקה שגרתית, בלי דאגות ופתאום הודיעו לי שיש לי סרטן שד", היא משחזרת השבוע, "השנה הראשונה של הלחימה הייתה הקשה ביותר, אבל תודה לאל אני נקייה מהמחלה זה כמה שנים".

לדברי מנדס, אדריכלית במקצועה, בזמן מחלתה היא גילתה כמה יקר להירפא מהמחלה, "הדבר הזה די הדהים אותי, חשבתי אוקיי לי יש כסף ולכן אין לי את הדאגה הזו, אבל מה עושה אישה או איש מעוטי יכולת שלפתע חולים? האם הם חושבים על איך להשיג את הכסף במקום להיות עסוקים בלהילחם במחלה עצמה?"

עוד ממיטת חוליה החל מנדס לבדוק האם קיימים בארץ גופים או קרנות שעוזרים לחולות סרטן השד? בעוד חיפוש מהיר בגוגל גילה לה שבכל העולם פועלות עשרות קרנות המעניקות לחולות כסף בכדי לעזור להן להתמודד עם העול הכלכלי של המחלה, בארץ לא הייתה ולו קרן אחת.

"הבנתי מהר מאוד שיש כאן הזדמנות לעזור לאחרות, לספק להן קרן חד פעמית שתעזור להן לתקופה. משום שלא רציתי להקים ארגון מיסודו הצטרפתי לארגון "עזרה" שמנהלים עבורנו את כל הצד הכלכלי והמינהלי ואנחנו הפכנו את 'לימונדה' לקרן בת".

באוגוסט 2011 קמה הקרן לראשונה, שעובדת בעיקר מול עובדים סוציאלים במחלקות האונקולוגיות השונות שנותנים לאנשיה שמות של מטופלות שאולי מתקשות בתשלומי התרופות בזמן המחלה. עד כה, בשש שנים עזרה הקרן לכ-400 נשים, כששני הכללים היחידים שלה הם שעל הנשים להיות תושבות המדינה ובשנה הראשונה של טיפולי כימותרפיה. "המטרה היא לעזור בתקופה הקשה, זו שאחריה הנשים יחלימו בתקווה ויכולו לשוב לעבודה ולחיים שלהן. הרעיון הוא הורדת הלחץ הכלכלי והתרכזות בריפוי מהמחלה כי לרוב הלחץ הוא הדבר שמונע מנשים להחלים". כשאנו שאולים את מנדס מה השאיפות הבאות שלה היא עונה שלא הרבה, רק לעזור לבחורה הבאה. "אני רק בחורה אחת, החלום הגדול שלי הוא שהקרן יום אחד תגדל כל כך שתוכל לטפל בעוד חולי סרטן, אבל בינתיים אני כאן עם הנשים שעברו את מה שאני מכירה".