בתקופה האחרונה פתחו בתי החולים ברחבי הארץ במבצע גבייה רחב היקף, המתייחס לחובות שחלקם משנת 2011 ולאירועים שבעל החוב כלל לא זוכר. בין בתי החולים שלוקחים חלק במבצע גם בית חולים מאיר אשר הונחה, ככל בתי החולים להחל במבצע גביה רחב היקף להחזר חובות של שבע השנים האחרונות. 

בית חולים מאיר. צילום: עידו ארז

מדובר בחובות אשפוז שונים, לעיתים זמניים, שלא על ידי הפניה מקופוות חולים (טופס 17) שבהרבה מקרים המאוושפזים כלל לא ידעו שצריכים להביא לבית החולים, או שהם שכחו לשלוח אותו לאחר ששוחררו. על פי נתוני משרד הבריאות מדובר בהיקף של עשרות מיליוני שקלים חובות אשר טרם הועברו לבתי החולים השונים. 

מבצע הגביה הוא חלק ממערך הרפורמה בבתי החולים הנמצאיים בגרועונות תמידיים. 

בבית חולים מאיר טוענים כי במחלקה הפיננסית לא ידוע על מבצע גביה כזה, וכי הם יבדקו את הנושא. 

אז מה עושים?

קיבלתם הודעת חוב כזו, אז מה אפשר לעשות? פשוט לפנות לרופא המשפחה ולבקש תיעוד רפואי מהתקופה הרלוונטית שיוכיח שפניתם לחדר מיון מסיבה מוצדקת ולהעביר הסבר לקופת החולים.

"מתברר כי לרוב מדובר בדרישות חוב עקב אי הנפקת טפסי הפנייה הידוע בשמו טופס 17 ושאינו עולה כסף במידה והפניה מוצדקת", אומרים גורמים במשרד הבריאות, "לכן במקרים רבים לא מחויבים המטופלים לשלם ולמרות שאין זה חלק מהנוהל הקבוע בקופות החולים, הם מעניקים פעמים רבות טופס 17 באופן רטרואקטיבי". 

טופס התחייבות דיגיטלי (טופס 17) באתר מכבי. צילום: מסך

בנוסף, מומלץ להתחיל לטפל בנושא בהקדם כיוון שהתעלמות מדרישת חוב עלולה לגרור לקנסות ועיקולים ובמצב כזה יותר קשה לפתור את הבעיה.

מדוברות בית החולים מאיר נמסר בתגובה: "במחלקה הפיננסית לא מכירים את ההנחיה החדשה ולא ידוע להם על מבצע גביה, ובכל מקרה אנו נבדוק את הנושא".