לפני כשבועיים הלכה לעולמה שפרה וולף, וותיקת העיר שחגגה לאחרונה את יום הולדתה ה-96 יחד עם בני משפחתה. וולף נולדה בשנת 1922 בפולין בעיירה אוסטרולנקה, בת בכורה מבין ארבעה אחים. לארץ עלתה וולף יחד עם הוריה ושלושת אחיה בגיל 12, בשנת 1934, מסיבות ציוניות. לפני קום המדינה הייתה חברה בארגון ההגנה ובארגון החילוץ וההצלה בבית ספר נורדואו. לאחר המלחמה התברר לה כי שאר משפחתה המורחבת נספתה בשואה.

שפרה וולף (מימין) ועם בנותיה | צילום: באדיבות המשפחה

לרעננה עברה וולף בשנת 1941 ונישאה למאיר וולף, שעבד כרופא שיניים בעיר, השניים התגוררו בשכונת לסטר מול המרכז החקלאי, באחוזה 24 פינת רחוב פיתוח, שכונה שהיום כבר לא קיימת. שם נולדו שלושת ילדיהם: ד"ר אורי וולף (75), רופא שיניים, ד"ר טובה אברך (60), רופאת שיניים בעיר, ואלונה ברמן (58) יועצת ארגונית, תושבת העיר. במהלך השנים הייתה וולף עקרת בית, עבדה במעון השקמה בטיפול בילדים עם מוגבלות התפתחותית במשך מספר שנים, פעלה כחלק מנשות ויצו, הייתה פעילה חברתית וכן התנדבה רבות בפעילויות שונות למען הקהילה בעיר.

"את אמי הכירו הרבה מאוד רעננים", מספר ד"ר אורי וולף (75), בנה הבכור של שפרה. "היא היתה עמוד התווך במשפחה, תמיד אופטימית, תמיד בריאה ופעילה, תרמה המון למען אחרים בפעילויות צדקה ותרומות, תמיד היתה מוכנה לעזור. הייתה רעננית בנפשה ומאוד אהבה את העיר. אין רענני אחד שלא הכיר אותה, היא היתה מאוד אהובה על כולם".

שפרה וולף ומשפחתה | צילום: אורי וולף

הבת ד"ר טובה אברך (60), ספדה לה במהלך ההלוויה: "אמא יקרה, זאת הפרידה שנלחמנו בה כולנו בחודשים האחרונים משני צידי המתרס. את שנאחזת בחיים, שנלחמת על כל יום שעובר, ואנחנו, כל המשפחה, שנצמדנו לכל תנועה שעשית, וקיווינו שהמצב ישתפר. לפני חודש חגגנו לך יום הולדת, תשעים ושש. ישבת בינינו, שותקת אבל מחייכת, והיינו מאושרים מהעובדה שזכינו לחגוג איתך גם את יום ההולדת הזה. היית הארכיון המהלך של כולנו. זכרת אירועים רחוקים, אנשים רחוקים, קולות רחוקים, כל אלה היו חזקים בזכרונך כאילו הם ניצבים מולך עכשיו.

"חייך היו לא פשוטים. נולדת בפולין בעיירה אוסטרולנקה, עליה תמיד דיברת בגעגועים. עלית לארץ בגיל 12 כשמאחוריך את משאירה לתמיד משפחה אהובה. ההסתגלות וההתרגלות השאירו בך את חותמם לשנים ארוכות. הקמת יחד עם אבא משפחה לתפארת וטיפלת בכולנו, תמיד חיפשת איך אפשר לתת עוד. הכאב הקשה על האבדן מקיף אותנו, אבל ברגע הזה אנחנו חייבים להודות שזכינו. כל אחד מאתנו וזיכרונותיו איתך, וכולנו ביחד עם המורשת המשפחתית. אנחנו מתפללים שאת שלווה עכשיו. תהיי איתנו לתמיד".

וולף ושלושת ילדיה | צילום: מהאלבום המשפחתי

המועמד לראשות העיר וחבר המועצה חיים ברוידא, שנכח אף הוא בהלוויה, הוסיף דברים: "שפרה וולף היא עוד אחת מהעמודים האיתנים עליהם נבנתה רעננה בשנותיה הראשונות. אישה פקחית ומפוקחת שהיתה חלק מהנוף הכל כך טבעי של בוני רעננה. יצא לי לפני כחצי שנה לחגוג איתה באירוע כשהיתה במיטבה וסיפרה על ימיה הראשונים של רעננה, אנחנו נפרדים מעוד חלק מהפאזל של אותם אנשים, שתושבי רעננה חייבים להם הוקרה ובזכותם הגענו לאן שהגענו היום".

שפרה וולף נקברה סמוך לבעלה המנוח ד"ר מאיר וולף בכפר נחמן, שנפטר בשנת 1995. ב-7.9 תתקיים אזכרת ה-30 לזכרה (12:30). וולף הותירה אחריה את שתי בנותיה אלונה וטובה ובנה הבכור אורי, שבעה נכדים ושישה נינים.