מימין לשמאל: אביעד מנחם, נרי ליפשיץ ונהוראי כהן אדיב | צילום: פרטי

תלמידי בית חינוך "אמי"ת נעם" שבכפר בתיה, יצאו הבוקר (ב') משיעורי התנ"ך והמתמטיקה, ובמשך ארבע שעות למדו שיעור לא פחות חשוב בחיים - שיעור בנתינה. התלמידים התכנסו בחצר בית הספר, שם לקחו חלק בהפנינג שכלל דוכנים ותחנות וההשתתפות בו הייתה כרוכה בתשלום של שקלים. ששת אלפים השקלים שנאספו, נתרמו לקרן "רועי לא אחסר" הפועלת בעיר לזכרו של רועי חסן ז"ל שנהרג במהלך שירותו הצבאי.

אלא שמאחורי יום ההתרמה לא עמדו מורים או הורים, אלא שלושה תלמידי שכבת ה', בני 10, שרתמו את בית הספר כדי שיוכלו לתת חזרה לקהילה. השלושה: נרי ליפשיץ, אביעד מנחם ונהוראי כהן אדיב, תכננו את האירוע בעזרת המחנכת שלהם רימונה שרביט ומנהלת בית הספר איילת אופיר.

הרעיון המקורי, כך מספרים בבית הספר, היה של ליפשיץ אשר הגיע יחד עם הוריו לאירוע התרמה אחר בעיר לפני כשנה והחל לחלום על יצירת אירוע התרמה בבית ספרו. הוא חשב למה כדאי לתרום ונזכר בקרן "רועי לא אחסר" הפועלת ביומיום לרווחתם של תלמידים ממשפחות שידן אינה משגת. ליפשיץ שיתף את חבריו לכיתה ברעיון והשלושה החלו להסתובב בחודשים האחרונים בין בתי עסק בעיר והתרימו פרסים והפתעות עבור ההפנינג. כך יצרו השלושה אירוע שהכניסה אליו עלתה כסף וכל הכסף הותרם לטובת הקרן. בתום אירוע ההתרמה הגיע ראש הקרן ואביו של רועי, משה חסן, למקום והעניק לשלשוה תעודות הוקרה.

ליפשיץ הביט היום בחבריו המשחקים במשחקים וחייך. "אני מאמין שכל אדם רוצה לעשות טוב, הוא רק מחפש את ההזדמנות המתאימה לעשות את זה", הוא אמר הבוקר (ב') למיינט רעננה. "גם אני חיפשתי לעשות טוב. אחרי ערב ההתרמה שהייתי בו עם אימי בשנה שעברה, הבנתי שיש לי הזדמנות לעשות טוב והחלטתי לארגן התרמה עם החברים בכיתה שלי".

לדבריו של ליפשיץ,רעיון זה דבר טוב, אבל להפוך את זה למציאות זה משהו אחר. "היו רגעים ממש קשים. רציתי לעשות את זה בשנה שעברה ולא הצלחתי. לא פשוט לילדים לארגן אירוע התרמה כזה. השנה החלטתי שאני לא מוותר. פניתי למנהלת וביקשתי ממנה עזרה והיא תמכה בנו, זה נתן לנו כוח".

כיתה ה' שהובילה את הפרויקט | צילום: אייל אופיר

כהן אדיב, חברו של ליפשיץ לספסל הלימודים, מוסיף: "הלכנו לכל מיני חנויות. יש מקומות שלא התייחסו אלינו. אבל יש מקומות והרבה אנשים טובים שהפתיעו אותנו ותרמו. "ספורט פלנט" תרמו לנו כדורגל. "מסורת" תרמו לנו ספר. "פאי" תרמו 3 זוגות מכנסיים. "קונצים" תרמו חולצה. מספרת  "ראש צעיר" תרמו שתי תספורות בחינם".

מנחם, החבר השלישי בהנהלת האירוע, מוסיף כי הוא התרגש לראות את הילדים נהנים ויותר מכך את התרומות זורמות. "כל כך נהניתי להתעסק בדברים טובים. נהניתי לראות אנשים ששמחים לתרום, אפילו שבטח גם להם יש דברים שחסרים. ריגש אותי לראות את הטוב שבעולם".

מנהלת בית הספר, איילת אופיר, סיפרה שכל בית הספר היה מלא בהתפעלות מהיוזמה של שלושת הילדים. "הנחישות שלהם סחפה אחריה את כל בית הספר וכולנו עשינו פה מבצע מרשים של חסד ותרומה לקהילה".

ששת אלפים השקלים שנאספו עבור הקרן, מצטרפים לעשרות אלפי שקלים נוספים שנאספו מהתרמות של תלמידים ברחבי העיר ביום ההתרמה הרשמי של לקרן, שחל ביום רביעי שעבר.