צהרון השילוב. "יותר קל להם להתמודד" | צילום: "איזי שפירא"

בבית "איזי שפירא" ברעננה יצא לדרך לראשונה, מיזם ייחודי הנקרא "צהרון תומך שילוב" - המהווה מסגרת בשעות אחר הצהריים וכולל פעילות חברתית, טיפול וריפוי בעיסוק לילדים עם לקות מוטורית מורכבת.

מי שיזמו את הצהרון הם מיכה גרונברג, בטי קולבק אהרון ודניאלה ויימן - שלושה הורים לילדים עם לקות מוטורית מורכבת, המשולבים בחינוך הכללי, בתמיכה ובשיתוף האשכול לפיתוח ולשינוי חברתי ב"איזי שפירא".

לדברי ההורים, הם נאלצו עד היום לתאם בין הטיפולים השונים שילדיהם נזקקים להם והדבר פוגע, בין היתר, ביכולתם להתפנות לילדיהם האחרים ובתפקוד המשפחה כולה. בנוסף לכך, הם מסבירים, בשל הטיפולים הרבים בשעות אחר הצהריים, נוצר מחסור בזמן משחק ובילוי של הילדים עם קבוצת השווים להם, קרי, ילדים בעלי לקות מוטורית.

הפיילוט החל בחודש מאי האחרון, אחת לשבוע, ולדברי לילך בר, רכזת ארצית של תוכניות קהילתיות ב"איזי שפירא", "לצהרון יש שתי מטרות: האחת, לרכז עבור הילדים את כל הטיפולים שהם עוברים, והשנייה - להיפגש עם קבוצת השווים. אנחנו מאוד מאמינים בשילוב, אך יחד עם זאת ישנה חשיבות גם לזמן עם קבוצת השווים, ילדים כמוהם".

"הרעיון התחיל להתגלגל לפני כשלוש שנים, כששוחחתי עם דניאלה והתחלנו לדבר על הקשיים שמובילים את השילוב", מספר מיכה גרונברג. "כשאתה משלב ילד או ילדה עם מוגבלות מורכבת, אין להם את קבוצת השווים, ואז נוצר מצב שהם מנסים להשתוות לילדים האחרים וזה מקשה עליהם, והתרוצצות בין המסגרות מקשה גם על התנהלות המשפחה. הבנו שיש צורך בשיתוף פעולה של כל הגורמים, מכיוון שהכל קשור זה בזה. החוויה בצהרון במסגרת הפיילוט הייתה מדהימה. זה גרם לבתי להבין ולקבל את המוגבלות שלה. היום יותר קל לה להתמודד, יש לה יותר ביטחון והיא לא מפחדת להגיד 'אני לא יכולה'. אנו שואפים לפתח את זה למודל ארצי שיפעל פעמיים בשבוע ובימים אלו עמלים על גיוס תקציבים למיזם".

"כשאין קבוצת שווים, מאוד קשה לילדים לקבל את המוגבלות", מוסיפה בטי קולבק. "אנחנו צריכים כל הזמן לסנכרן בין הטיפולים וזה מרוץ נון סטופ. שתי המטרות - המפגש בקבוצת שווים והקלה בעומס על ההורים בסנכרון הטיפולים, הושגו. הצהרון יצר מוטיבציה בקרב הילדים".

לדברי דניאלה ויימן, "קבוצת השווים נותנת לילדים אפשרות להוריד את הקצב ולהיות עם ילדים כמוהם. כשילד רואה ילד אחר עם מוגבלות מוטורית, זה מאפשר לו לקבל את המוגבלות ולהתמודד".