לא משאירים חיה פצועה בשטח. נורמן וטל | צילום: פרטי 

כשתומר טל ונויה נורמן, בני זוג המתגוררים ברעננה עשו את דרכם מהסופר חזרה לרכבם שחנה על דרך הפארק ביום שני בערב, הם לא חשבו שהיום הזה יסתיים בבית חולים וטרינרי והרבה בכי. השניים, אשר מחזיקים בביתם שני כלבים ושלושה חתולים - שאת כולם הצילו מהרחובות, הגיעו לשפת הכביש כשהשקיות בידייהם, כשלפתע ראו חתול שרוע על הכביש ומיילל בבכי, לאחר שנדרס שניות ספורות קודם לכן.

"הוא זעק לעזרה וכולו דימם", נזכרת נורמן (22). "חבר שלי מיד כיוון את התנועה שלא תפגע בחתול ואני רצתי להביא לו קרטון שעליו נוכל להרים אותו. תושב נוסף הגיע אף הוא לעזור ואפילו התקשר לעירייה, אבל שם לא מצאנו מענה".

בהחלטה מהירה החליטו בני הזוג להסיע את החתול הפצוע לבית החולים לחיות בבית ברל. הם פתחו לו תיק והצוות החל לטפל בו. היה זה אז שהשניים החליטו לקרוא לחתול צ'אי, בתקווה שהשם ייתן לו כוח והוא יחלים.

"כשהגענו לבית חולים הרופאים ניקזו לו חור שהיה לו בחזה מהתאונה וגילו כי יש לו שברים בשתי הרגליים האחוריות, האגן והגולגולת", מספרת נורמן. בבית החולים טענו בפני השניים כי האשפוז הראשוני יעלה להם כ-2,250 שקל - סכום שלא היה להם. "לא ידענו מה לעשות", מספרת נורמן. בהתחלה עלה רעיון שאולי נגייס את הכסף במהירות באינטרנט, אבל לבסוף בית החולים ויתר לנו על רוב התשלום ואנחנו שילמנו רק עשירית מהסכום - 250 שקל", מספרת נורמן.

אלא שמזלו של החתול לא שפר עליו. בסביבות אחת בלילה צלצלו מבית החולים כדי לספר לבני הזוג כי החתול ככל הנראה לא ישרוד והם שוקלים להרדימו. "הסיבות להרדמה היו ברורות - הוא היה פגוע קשה והשיקום היה צפוי להיות ארוך, כשאף עמותה לדברי אנשי בית החולים לא הייתה לוקחת עליו את חסותה", טוען טל (37). "כל הסיטואציה הזו שברה לי את הלב. ידעתי שזה לא בסדר להמית חתול ובכיתי נורא. לו היינו יכולים פיזית וכלכלית לשלם על האשפוז הממושך, היינו עושים זאת, אך לא יכולנו.

יומיים אחרי המקרה, בני הזוג כועסים על הפוגע ועל כך שהרשויות לא מספקות מענה למקרים מהסוג הזה. "משום מה אנשים חושבים שזה בסדר להפקיר בעל חיים פצוע על הכביש, ויש כאלה שאפילו ממשיכים לדרוס אותו.

אנשים צריכים לעצור את התנועה, לנסות לטפל בו כאילו זה היה בן אדם. אנחנו אולי לא הצלחנו להציל את חייו, אבל כן הצלנו אותו מעוד סבל באותו ערב. אנחנו אף פעם לא נפקיר בעלי חיים. אם לא נעזור לבעלי חיים - לא נעזור גם לבני אדם".