בית המשפט לתביעות קטנות בכפר סבא חייב מכון כושר להחזיר למנויה שלו את דמי המנוי, לאחר שהיא החליטה לא לנצל את חמשת החודשים שנאלצה להקפיא עם כניסתה להריון. השופט חיים לחוביצקי קבע שהמכון זכאי לדמי ביטול, אך בנסיבות המקרה יש לחייב בדמי ביטול מופחתים.

תושבת כפר סבא, צשה גליק קורפס (35), אם לשלושה, רכשה מינוי לחדר הכושר "ספייס" שבקניון כפר סבא הירוקה לתקופה של 12 חודשים החל מנובמבר 2017. אחרי שמונה חודשים, בסוף יוני 2018, ביקשה לבטל את המנוי, לאחר שנכנסה להריון ובעיה רפואית מנעה ממנו להמשיך להתאמן. על פי תנאי ההסכם בין הצדדים, קיימת לתובעת האפשרות לבטל את המנוי או להקפיאו בהתראה של חודש מראש. לטענתה, כשהביאה אישור רפואי נטען על ידי הנהלת המכון שהאישור הוא המלצה בלבד, ולכן לא הותר לה לבטל את ההסכם אלא להקפיאו לחודשיים בלבד.

בסוף היא ניצחה | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

גליק הגישה תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות בכפר סבא נגד המכון. בית המשפט שלח את הצדדים להליך גישור. נציג המכון ביקש להגיע לפשרה. גליק דחתה את הצעות הפשרה והתעקשה להמשיך את ההליך המשפטי.

בדיון נוסף שנערך בחודש שעבר, טען אחד ממנהלי המכון, חגי לביא: "הצענו לתובעת אפשרות לנצל את המנוי בהמשך או לתת אותו לבן משפחה, או לצד ג' בלי עלות. היא סירבה. הצענו לה גם פיצוי כספי בסך 500 שקל, אבל גם לזה היא סירבה. הקפאנו את המנוי ופעלנו בהתאם לחוק, ועל פי התקנון שהיא חתומה עליו. הסכמנו להקפיא את המנוי בלי עלות. על פי חוק הגנת הצרכן, הלקוח מחויב בתשלום דמי ביטול גם אם יש בעיה רפואית".

בפסק-דינו כותב השופט לחוביצקי: "בכתב תביעתה טוענת התובעת, כי ביקשה לבטל את המנוי בעוד הנתבעת טוענת שהתובעת ביקשה להקפיאו. במהלך הדיון העידה התובעת, כי אכן הסכימה להקפאה לאחר שהמכון סירב לבטל את המנוי. מאחר שהתובעת אינה מעוניינת לנצל את תקופת ההקפאה, כולל תקופת הארכה שקיבלה מהנתבעת, יש לאפשר לצדדים להיפרד האחד מעל השני, ונדמה לי שזו הדרך הנכונה".

השופט מדגיש, כי על פי סעיף 10 לתנאי ההסכם, רשאית התובעת לבטל את המנוי בהתראה של חודש ימים בכפוף לדמי ביטול. לפיכך, היא זכאית להחזר דמי המינוי לתקופה של חמישה חודשים, בסך 1,045 שקלים. בית המשפט קיבל את טענת המכון, שעל פי החוק הוא זכאי לקבל דמי ביטול, אך קבע שבנסיבות המקרה יש לחייב את המנויה בדמי ביטול מופחתים. לפיכך, נפסק לזכותה ב-900 שקלים, בתוספת הוצאות אגרת בית המשפט.

"שיטת מצליח לא עבדה", אומרת גליק, שבאחרונה שבה להתאמן במכון כושר אחר. "במכון קיוו שאוותר ולא אלך עד הסוף, מחוסר זמן או מחשש. זה קורה לאנשים והם מוותרים ומתייאשים. המסר שלי לכולם: אל תוותרו. תתבעו!"

ממכון הכושר נמסר: "מועדון הכושר ספייס כפר סבא מצר על כך שבית המשפט בחר לעודד צרכנים לנהוג באי עמידה בהסכמים חתומים ובכך לפגוע בבתי עסק".