שמונה מועמדים ינסו את מזלם ב-30 באוקטובר ויתמודדו על ראשות העיר, בינהם ראש העיר הזמני, חברי מועצה ותיקים וגם שמות חדשים בפוליטיקה המקומית.

רעננה רשמה שיא אזורי עם שלוש מועמדות לתפקיד: רונית וינטראוב, סימה פרי ורחלי בן-ארי סקעת. עוד מתמודדים על ראשות העיר הם ראש העירייה הנוכחי איתן גינזבורג, יו"ר ועדת הביקורת, העירונית חיים ברוידא, יקי ודמני, חבר המועצה ניר קריסטל וארז ברט.

איתן גינזבורג | צילום: יוגב עמרני

איתן גינזבורג (41) נבחר במרץ האחרון על ידי חברי מועצת העיר לעמוד בראש העירייה עד לבחירות. הוא תושב רעננה זה 31 שנה וחבר מועצת העיר זה 15 שנה. הוא כיהן כסגן וכממלא מקום ראש העירייה וכיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה. זו הפעם הראשונה שבה הוא מתמודד על התפקיד.

"באופן טבעי, בבחירות מתמודדים מועמדים שרואים את עצמם כראויים לתפקיד. זה מבורך ולגיטימי ומראה על אכפתיות פעילה", הוא אומר. "זה נובע בעיקר כשיש הזדמנות של חילופי שלטון. בכל האיזור נוצרו סיטואציות שבהן ראשי הערים הפופולריים המכהנים עוזבים ואינם מתמודדים, ונוצרה הזדמנות לאנשים רבים שהיו רוצים למלא את התפקיד הזה, וזה בסדר. זה מזרים דם חדש ומראה על רמה גבוהה של מעורבות. בילסקי עשה מהפכה בעיר בשנות ה-90, ואחרי כמעט דור, הגיע הזמן להנהגה חדשה. אני לא נרתע מכך שיש מועמדים רבים, להיפך, זה חיובי בעיניי".

האם יהיה סבב שני לדעתך?

"אי אפשר לדעת, פוליטיקה היא דבר שאינו ניתן לצפייה או לנבואה. ככל שיש
מועמדים רבים יותר, הסיכוי לסיבוב שני גדל, מאחר שיהיה קשה יותר להגיע
ל-40 אחוז מקולות הבוחרים, הנדרשים למי שייבחר בסיבוב הראשון".

יקי ודמני | צילום: מיה קפל

יקי ודמני (66), תושב רעננה זה 36 שנה, והמנכ"ל הפורש של רשת "קופיקס", כיהן ב-27 שנות קריירה בתפקידים בכירים במשק הישראלי. בין היתר היה סמנכ"ל בחברת עלית ומנכ"ל של חברות כמו אלקטרה מוצרי צריכה, אייס, אפריקה תעשיות וטמפו. זו הפעם הראשונה שבה מתמודד ודמני לבחירות המקומיות.

"אני מניח שאילו ראשי העירייה המכהנים היו ממשיכים להתמודד, היה באופן
טבעי מספר קטן יותר של מועמדים", אומר ודמני. "העובדה שבילסקי בחר לא
להמשיך גרמה לחלל מנהיגותי גדול, שזקוק למילוי דחוף על ידי אדם בעל
ניסיון ניהולי ויכולת להנהיג את העיר, ולהוביל אותה לעידן חדש ומוצלח.
באופן טבעי, כשקיים מצב של ריבוי מועמדים, גובר הסיכוי שיתקיים סיבוב
שני. אני אברך על כל איחוד של מועמדים, כדי לסיים את ההתמודדות בסיבוב
הראשון, ולחסוך מהציבור הוצאות כספיות מיותרות וסחבת. העיר זקוקה לראש
עירייה במשרה מלאה. אני משוכנע שכל אחד שקל היטב את דרכו. לעיתים ההוצאה הכספית הגדולה מוגזמת, ואני תומך בהגבלה של הסכום שניתן להוציא במערכת הבחירות, מתוך רצון להביא למתמודדים ראויים, בלי קשר למצבם הכספי או ליכולתם לגייס תרומות".

חיים ברוידא | צילום: יהודית הופמן

גם חיים ברוידא מברך על ריבוי המועמדים. ברוידא (60), יליד רעננה, שימש
כראש דסק הכתבים ויו"ר העיתונאים בעיתון "ידיעות אחרונות". לפוליטיקה ברעננה הוא הצטרף לפני 15 שנה, לאחר שנים של פעילות בוועדי ההורים, ונבחר למועצת העיר. בשנת 2005 התמודד מול נחום חופרי, והפסיד.

"אני מברך כל אדם שבוחר להצטרף לעשייה הציבורית ולתרום מנסיונו", אומר
ברוידא. "אני מאמין שבאופן טבעי כמות המועמדים תרד במהלך הדרך, זה אופיו של התהליך. ברעננה יש כמיהה לשינוי ורצון לראות אנרגיות חדשות בעיר. לכן הדבר אינו קשור לעובדה שראש העירייה בחר לסיים את תפקידו".

מה בנוגע להוצאה הכספית הגדולה? 

"מטבע הדברים למערכות בחירות יש עלויות, אבל אסור שעלויות כלכליות יהיו
חסם שימנע מאנשים להיכנס לעולם הציבורי, זהו כשל שיש לתקנו".

בין הנשים שיתמודדו על התפקיד נמצאות כאמור שלוש — סימה פרי, רונית
וינטראוב ורחלי בן-ארי סקעת.

סימה פרי | צילום: פרטי

פרי (55) משמשת חברת מועצת העיר זה עשר שנים, וחברת הוועד המנהל של בית איזי שפירא זה תשע שנים. מאז שנת 2015 היא מכהנת כיו"ר איגוד נבחרות הציבור ברשויות המקומיות בישראל, היא פעילה בהנהגות ההורים בעיר, וזו לה הפעם הראשונה שתתמודד בבחירות על ראשות העירייה.

רונית וינטראוב | צילום: תומר נויברג

וינטראוב, סגנית ראש עיריית רעננה זה 12 שנים, ויו"ר סיעת מרצ רעננה זה
15 שנים, נמצאת כבר כ-20 שנה בפוליטיקה המקומית. וינטראוב התמודדה גם בשנת 2013, אך פרשה, כאשר בילסקי שב לזירה המקומית.

רחלי בן ארי-סקעת | צילום: פרטי

בן-ארי סקעת היא בעלת תואר במשפטים, סגנית נשיא לשכת יועצי המס בישראל, ויו"ר סניף הליכוד ברעננה. זו הפעם הראשונה שבה תתמודד
בן-ארי על ראשות העירייה.

ניר קריסטל | צילום: רפאל בן משה

עוד הכריזו על התמודדותם חבר האופוזיציה ניר קריסטל (46), יו"ר ועדת
הרווחה העירונית ויו"ר ועדת אימוץ החיילים. באחרונה החליט לסיים את
תפקידו בתשע השנים האחרונות כסמנכ"ל חברת תרופות, כדי להתמקד בהתמודדות לראשות העירייה.

ארז ברט | צילום: פרטי

ארז ברט (45), תושב רעננה מגיל חצי שנה, עו"ד ומנהל חברה שעוסקת בייזום ובפיתוח נדל"ן בפולין זה 20 שנה. ברט פעל בעברו בהנהגות ההורים, ושימש כיו"ר הנהגת הורים בבית הספר ביל"ו במשך שש שנים.

מי שהחליט לפרוש מהמירוץ בשל ריבוי המועמדים הוא עו"ד איתן גליק (58),
שהתמודד גם בבחירות הקודמות, הפסיד ואף לא זכה להיכנס למועצה. "אני הייתי הראשון שהודיע על כניסתו למירוץ", הוא אומר השבוע. "כשבילסקי הודיע על פרישתו, החל מירוץ של עוד ועוד מועמדים, ואז הבנתי שלפחות שלושה או ארבעה מועמדים שירוצו עד הסוף עלולים לאבד את רוב כספם. ומכיוון שאני איש 'יש עתיד', המימון היה משותף עם המפלגה, ובחשיבה משותפת עם ראשי המפלגה הגענו למסקנה שהריצה מסוכנת מדי".

האם לדעתך יהיה סיבוב שני?

"כמעט בלי צל של ספק, מה שמגדיל את התקציב שיידרש מהמועמדים שימשיכו עד הסוף. ההיסטוריה מלמדת, שברעננה נדרשים תקציבים שאינם פוחתים מ-800-700 אלף שקל לכל מועמד. ראשי העיר שהתמודדו בעבר הוציאו גם יותר ממיליון שקל. המועמדים שרצים עד הסוף בלי לבחון את הסיכונים ואת השיקולים הכספיים, עלולים למצוא את עצמם היכן שמצא את עצמו בזמנו יוסי אולמרט, שהתמודד על ראשות העיר, הגיע לפשיטת רגל וברח מהארץ.

"ההחלטה להיכנס למירוץ אינה פשוטה, אבל ההחלטה לצאת קשה אף יותר. עם זאת, זאת החלטה אמיצה, שבסופו של דבר, בנסיבות מסוימות, כל מועמד צריך לשקול".