אריה פרידמן | צילום: פרטי

אריה פרידמן, המכהן כיו"ר המועצה הדתית ברעננה, נבחר לפני כשבוע (8.5) פה אחד להוביל את רשימת "הבית היהודי" ברעננה. כעת מסתמן שהבחירה בפרידמן טורפת את הקלפים במפה הפוליטית של הציבור הדתי. פרידמן בחר שלא ליצור איחוד עם סיעת "מאמינים ברעננה", כפי שקרה בבחירות הקודמות ומתכוון להוביל את סיעת "הבית היהודי" באופן עצמאי.

עד לכניסתו לפוליטיקה היה פרידמן (53) איש עסקים, כשמרכז פעילותו במזרח הרחוק. הוא מתגורר ברעננה מזה 48 שנה, בוגר בית ספר "יבנה" בעיר ומדרשית "נועם" בפרדס חנה, וכן בוגר סניף בני-עקיבא בעיר. כמו כן כיהן במשך שש שנים כיו"ר ועד הורי ביה"ס ביל"ו וכסגן יו"ר ועד ההורים היישובי.

"האמון שקיבלתי מתושבי רעננה ובמיוחד בקרב הציבור הדתי בכל המגזרים הוא רב, וזה מה שמוליך אותי לשליחות הזאת", אומר פרידמן בראיון למיינט רעננה.

מדוע אתה נמנע מאיחוד עם "מאמינים ברעננה" כפי שהיה בבחירות הקודמות?

"'מאמינים ברעננה' רצה תחת בבחירות הקודמות בראשות אלי כהן, שפרש מהחיים הציבוריים. אם אלי כהן היה מתמודד היום, הוא היה שותף מלא לדרך, על כל המשתמע מכך מבחינתי. לאחר הפרישה של כהן, האמון הציבורי נפגע בעקבות כל הוויכוחים שהיו בשנה האחרונה בין שלושת הנציגים הדתיים, שרבו על החלפת תפקידו של אלי כהן כסגן ראש העיר. הציבור הדתי מאס במלחמה.

"אני נמצא בקשר ישיר עם ראשי המגזר החרדי וראשי המגזר הספרדי, ומקבל מהם את הנציגים ואת המועמדים שהם רוצים שיכללו ברשימה".

מעבר לזה, אילו נושאים אתה מעוניין לקדם בעיר בעיקר?

"אני מתכנן לפעול עבור כלל תושבי רעננה בכל התחומים, בין היתר באיכות חיים וחינוך ברמה גבוהה, קידום פרויקטים בכל התחומים, ולצד זה גם נטפל בנושאים הייחודיים שקשורים לציבור הדתי והמסורתי בעיר, מקומות בילוי נגישים לציבור הדתי ולצעירים הדתיים, שמירה על הסטטוס קוו בעיר וכל מה שקשור לייצוג הציבור הדתי בעירייה. נדאג גם לשמור על היחסים הנפלאים בין התושבים הדתיים והתושבים שאינם דתיים. אני הייתי שותף ליצירתם בעשור האחרון. הם דוגמה לכל עיר בארץ".

"חוק המרכולים" פתח מחדש את הדיון הציבורי לגבי פתיחת בתי עסקים נוספים בשבת

"'חוק המרכולים' ברעננה מיותר בשל הסטטוס קוו הקיים בעיר. דהיינו, שום דבר לא פתוח בשכונות מגורים ויש אפשרות לפתיחת מסעדות ובתי עינוגים באזורי מסחר ותעשייה".

באיזה מועמד לראשות העיר תתמכו?

"אני מאמין בכנות של כל המועמדים שהצהירו שהיחסים בין דתיים וחילונים הוא מרכזי. יש מועמדים רציניים מאוד, כולם ראויים. בדקנו את האופציות ובהמשך נגבש עמדה בנושא".

מסיעת מאמינים ברעננה וחיים גולדמן נמסר בתגובה: "סיעת 'מאמינים ברעננה' מייצגת נאמנה את הציבור הדתי על כל מגזריו לרבות חילוניים שומרי מסורת ועולים חדשים. חברי הסיעה שלנו נפגשו עם מר פרידמן וקראו לו לאיחוד השורות לצורך הליכה משותפת בבחירות הקורובות, אולם נתקלו בסירוב מוחלט ובעמדה מתנשאת. החלטנו לאחד כוחות עם חבר מועצת העיר מהבית היהודי מר גולדמן, אשר אף הוא מאס מהכוחנות והפלגנות של פרידמן".