חודשיים לאחר שהודיע כי לא ירוץ לקדנציה נוספת, הימם אמש (א') ראש עיריית רעננה, זאב בילסקי, את המערכת הפוליטית בשנית. ציוץ בן 18 מילים של שר האוצר משה כחלון, הודיע כי בילסקי צפוי לעזוב את כיסאו בראשית אפריל לטובת תפקיד יו"ר מטה הדיור הלאומי.

בילסקי וכחלון | צילום: עיריית רעננה

ההודעה נתנה למערכת הבחירות המקומית שנמצאת בראשיתה בעיטת פתיחה חזקה. כבר בימים אלו צפויות השיחות בין הגורמים לעלות מדרגה לקראת כינוסה של מועצת העיר בעוד שלושה חודשים, בה ייבחר ממלא מקומו של בילסקי עד למועד הבחירות באוקטובר.

בניגוד להודעתו כי לא ירוץ לקדנציה נוספת, ההחלטה לענות בחיוב לשר האוצר על הצעתו הגיעה לאחר מעט לבטים מצד ראש העיר. גורמים בסביבתו של בילסקי טענו הבוקר (ב') בפני מיינט רעננה כי הסוגייה עלתה על שולחנו לקראת סוף השבוע וכי כבר אז בחירתו הייתה ברורה.

"זה לא התבשל אצלו הרבה זמן", סיפר גורם בעירייה. "מהרגע ששמעתי על ההצעה, ידעתי שהוא ייקח אותה. זה זאביק, אדם ששואף תמיד קדימה. מבחינתו מדובר בתפקיד חלומי ומשפיע וזה לא משנה מתי הוא יקח אותו. אם ההצעה הגיעה עכשיו, אז למה לא?".

וככה זה יעבוד

אז כיצד ייבחר ממלא מקומו של בילסקי עד לבחירות? בניגוד למקובל לחשוב, התפקיד לא יעבור ישירות לסגניתו וממלאת מקומו עו"ד סימה פרי. חוקי הרשויות המקומיות קובעים כי בשנת בחירות יצביעו חברי המועצה בהצבעה גלויה לבחירת ממלא המקום, כאשר לבילסקי לא יהיה קול בהצבעה, אלא למחליפו במועצה - מרסלו גל.

על פי חוק הרשויות המקומיות סעיף 26, המועמד שיקבל למעלה ממחצית הקולות של כלל חברי המועצה, ייבחר לתפקיד. החוק עוד קובע החוק כי אם אף מועמד לא יזכה לרוב שכזה, תתקיים הצבעה חוזרת ביום שלמחרת. אם גם בהצבעה זו לא יזכה אף מועמד לרוב המיוחל תתקיים הצבעה שלישית. החל מההצבעה הרביעית, אם איש מהמועמדים לא יזכה ליותר מ-50% מהקולות, המועמד שיקבל את מספר הקולות הנמוך ביותר, ינשור מההתמודדות. כך בכל סיבוב יירד מהאפשרויות מועמד אחד, עד שיוותרו שניים.

ארבעת המועמדים | צילום: עיריית רעננה

"הכל פתוח"

ניצחון בבחירות הפנימיות במועצת העיר יכולות להעניק לראש העירייה בפועל יתרון בבחירות שיבואו לאחריהן, אך לא תמיד זה המקרה. קחו לדוגמה את שהתרחש בהרצליה הסמוכה בשנת 2013, אז נבחר יונתן יסעור למלא את מקום ראש העירייה, לאחר עזיבתה של יעל גרמן לפוליטיקה הארצית. אלא שמאוחר יותר יסעור הפסיד בבחירות המוניציפאליות לראש העירייה הנוכחי, משה פדלון.

בינתיים רוב חברי המועצה שיצאו בהצהרות לגבי רצונם לכבוש את ראשות העיר, אינם ממהרים להכריז כי יציעו את עצמם לתפקיד בבחירות למועצה. הדגש כרגע הוא על גישוש השטח. בתוך כך יש חברי מועצה כמו ניר קריסטל שכבר הודיע שלא יציע את עצמו לתפקיד.

"הכול פתוח וכולם יכולים להצביע לכולם", אמר הבוקר אחד מחבר המועצה. "השאלה היא מי ימכור את נשמתו לשטן כדי להצליח? ברור לכולם שמי שייבחר ישדרג את עצמו לקראת הבחירות, אבל גם חברי המועצה האחרים יכולים להשתדרג אם 'יבחרו נכון'. ראש העירייה שייבחר הרי יכול למנות לעצמו סגנים".

גם אם לא יודו בכך, ישנם ארבעה חברי מועצה שצפויים להציע את עצמם לתפקיד. מדובר בשתי סגניותיו של בילסקי: עו"ד סימה פרי ורונית וינטראוב, חבר המועצה איתן גינזבורג ויו"ר האופוזיציה חיים ברוידא.

מספרית נדמה כי מבין הארבעה לשניים שיהיה הכי קל להשיג את הרוב הדרוש, אם כי בדוחק, הם שני חברי סיעתו של ראש העירייה: ממלאת מקום ראש העירייה עו"ד סימה פרי ויו"ר ועדת המשנה לתכנון ובנייה עו"ד איתן גינזבורג.

זאת בהנחה שברוידא שהיה לכל אורך הקדנציה אופוזיציונר תקיף, לא יצליח לשכנע מספיק חברי אופוזיציה להצביע לו ווינטראוב לא תצליח להשיג רוב בשל העובדה שחברי המועצה הדתיים לא יתנו יד לבחירתה של נציגת מר"צ לראשות העיר.