שוקל את צעדיו. אבן | צילום: פרטי

חבר המועצה שי אבן, אחד האנשים הכי מזוהים עם סיעת מר"צ במועצת העיר, הודיע הבוקר בפוסט בפייסבוק כי הוא עוזב את הסיעה ושוקל את המשך דרכו בפוליטיקה המקומית. "כמעט 20 שנה אני במרצ רעננה ואחרי מסע ארוך אני מרגיש שהגעתי למיצוי", מצהיר הבוקר (ד') אבן. "לא רואה עוד אופק בו אוכל להתפתח ברמה האישית והמקצועית במקום בו אני נמצא כעת, ואין בי את הרצון להתמודד מחדש על מקום במועצת העיר". 

אבן (34) הצטרף לשורות מר"צ עוד כנער בן 14 ומיד נחשב לכוכב העולה של הסיעה המקומית בזכות עזרתו בקמפיינים. בשנת 2008, כשהוא בן 24 בלבד, נבחר למועצה מטעם הסיעה ובארבע השנים האחרונות שימש כמספר שתיים שלה. בארבע השנים הללו עמל אבן בעיקר על פיתוח ותכנון מרכז הצעירים שנבנה בימים אלו במזרח העיר ועתיד להיפתח במהלך שנת 2018. במקביל לעבודתו במועצת העיר, אבן ביסס לעצמו מעמד מכובד בקרב אנשי מר"צ מכל הארץ, בעיקר בשל מעורבותו בקמפיינים הפרסומיים של המפלגה בשתי מערכות הבחירות האחרונות וכן בשל היותו ממקימי ומייסדי תנועה "ישראל חופשית", העוסקת בהפרדת דת ומדינה.

"הודעתי לחבריי בסיעה שלא אמשיך לקדנציה נוספת בימים האחרונים", אומר אבן בראיון ראשון לאחר הפרישה. "אני עדיין רואה בהם חברים, אך בשלב זה דרכינו צריכות להיפרד. אני עוד לא מגדיר או מצהיר מה יהיה הלאה איתי ברמת הפוליטית".

פעילי "ישראל חופשית" מפגינים בעד תחבורה ציבורית בשבת | צילום: דובר צה"ל

קמפיינר או מתמודד

הפרישה של אבן מסיעת מר"צ, מפתיעה ככל שתהיה, הייתה לדבריו תהליך ארוך וכואב. חלק מהתהליך ככל הנראה היה גם אי הגעתו לישיבת מועצת העיר האחרונה, לאחר שבעשר השנים האחרונות כמעט ולא החמיץ שום פגישה בחדר הישיבות שביד לבנים.

הוא מגדיר את עצמו כעוף נדיר בעולם הפוליטי של רעננה. מחד הוא חבר מועצה מוערך ומנגד קמפיינר שידע לקחת את סיעת מר"צ בעיר ולהנהיג אותה להישגים חסרי תקדים בשתי מערכות הבחירות האחרונות. "יכול להיות שבשלה העת ואני בקרוב אצטרך להכריע מה אני יותר: קמפיינר או מתמודד. הרצון שלי הוא בעיקר למצוא מסלול שבו אוכל לאתגר את עצמי ולהרגיש שאני תורם באמת".

אלו מילים של מישהו שאולי חושב להקים סיעה משל עצמו.

"הכל אפשרי ועל הפרק. יצאתי למסע חדש ובמסע שכזה יש הפתעות. אני נפגש עם אנשים ושומע רעיונות. אני יודע שיש אנשים שמצפים שאעשה משהו כזה, בעוד אחרים מציעים לי דברים אחרים כמו להיות קמפיינר בערים אחרות. אני לא שולל כלום כרגע, אלא נהנה מתהליך הבחינה".

מה בכל זאת גרם לך לעזוב סיעה אחרי עשר שנים?

"זה לא עניין שייכות פוליטית. פשוט לא הרגשתי שזה המקום שבו אני יכול ליצור את השינוי שאני רוצה לראות, להשפיע. הפרישה של זאב בילסקי יצרה דד ליין להחלטה שלי, היא גם יצרה שינוי דרמטי במפה הפוליטית ברעננה, מה שהיה הוא לא מה שיהיה - בכל הגזרות, כולל זו של מרצ. מעבר לכך, יש לי קושי עם מה שקורה למרצ ברמה הארצית. המפלגה שאני נכנסתי אליה שידרה את שיא החדשנות והיום עסוקה בלריב על שרידי המורשת במקום לחפש חדשנות".

יהיו כאלו שיגידו שחוץ ממרכז הצעירים לא באת לידי ביטוי כחבר מועצה עד כה, לפחות לא בישיבות המועצה. אתה מסכים?

"לא. יש חברי מועצה ששואלים את אותה שאילתה בכל ישיבה ורצים לעיתונות. אני מסיים עשר שנים עם מתחם צעירים גדול ומרשים שעומד להיפתח - הישג שרוב חברי המועצות בארץ לא יכולים להתהדר בו. לכן אני מרגיש סיפוק ומיצוי מהנקודה שאליה הגעתי עד היום".

אבן מצהיר שהוא רוצה להראות את היכולות והמנהיגות שלו, בין אם זה בעולם הפוליטי או בעולם העסקי. "הפלטפורמה פחות חשובה מהרעיונות והרצון שלי למימוש עצמי", הוא אומר

בשבועות האחרונים ניהלת שיחות עם גורמים פוליטים שונים בעיר. יש סיכוי שתחבור לסיעה אחרת?

"אני לא נוטה לפרט את תוכן שיחותיי בתקשורת, אבל כן, נפגשתי ושוחחתי כמעט עם כל המערכת הפוליטית בתקופה האחרונה. המערכת נמצאת בסערה ובחוסר וודאות. תמיד היו לי תומכים רבים גם בצד השמאלי וגם בצד הימני ודתי במפה הפוליטית המקומית. כולם חברים שלי גם היום".

אז מה הן הדרישות שלך בשביל לחבור לסיעה אחרת? להיות מספר שתיים? לקבל סגנות?

"אני לא אחד שדורש, אבל אין ספק שכל חבר מועצה רוצה להיות סגן, כשם שכל סגן רוצה להיות ראש עיר וכל ראש עיר רוצה להיות חבר כנסת. חבר מועצה היום הוא יותר גורם מייעץ ואני חושב שביכולות שלי היום אני יכול לעשות יותר מזה - בעיר או מחוצה לה".